12 Bin Pounda Alınan Botticelli Tablosu 40 Milyon Euroya Satılacak

3 dakikada okunur

Ünlü İtalyan Rönesans ressamı Sandro Botticelli’ye ait ‘Kederin Adamı’ (The Man of Sorrows) adlı tablo, 40 milyon euroya açık artırmaya çıkıyor.

Ünlü İtalyan Rönesans ressamı Sandro Botticelli’nin Hz. İsa’yı betimleyen Kederin Adamı tablosunun Ocak ayında yapılacak bir açık artırmada 40 milyon euronun üzerinde satılması bekleniyor.
Yaklaşık 60 yıldır özel bir koleksiyonda tutulan eserin 15. yüzyıl sonu ya da 16. yüzyıl başları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. 1963 yılında çıktığı müzayedede 12 bin eurodan daha düşük bir fiyata satılan tablo eğer tahmin edilen değerden alıcı bulursa eski sahibine 4 bin kat kâr getirmiş olacak. Botticelli’nin tablosu hakkında konuşan Sotheby’s Eski Tablolar Departmanı Başkanı Edoardo Roberti, eserin o dönemde sanatçının memleketi olan Flonransa şehrinde etkili olan dini ögeler dalgasını yansıttığını söylüyor.
Edoardo Roberti ressam Botticelli hakkında “O dönemde Floransa’da sivil bir devrim yaşanıyordu. Bunun yanı sıra Dominikli Rahip Savonarola ve yandaşlarının başını çektiği dini bir akım da vardı. Botticelli bu farklı akımlara kapıldı ve sanat anlayışında çok derin değişikliklere gitti.” diye konuştu. Roberti, Kederin Adamı tablosunun oldukça nadir bulunan eserler arasında yer aldığını ve yıllarca aynı koleksiyonda kaldığını da sözlerine ekledi.
Geçen yılın satılan en pahalı eseri de Boticelli’ye ait
Botticelli’nin “Venüs’ün Doğuşu” gibi çok ünlü eserlerinde görenleri etkilemek amacıyla farklı renkler, ayrıntılar ve etkileyici tasvirler kullandığı biliniyor. Ancak İtalyan sanatçı dini akımlara kapıldıktan sonra sanat tarzını da değiştiriyor.
Botticelli’ye ait başka bir tablo ise geçtiğimiz Ocak ayı sonunda 92 milyon dolara alıcı bularak ‘2021’de bir müzayedede satılan en pahalı eser’ unvanını almıştı.

Önceki Yazı

Müzik Dünyasında 2021’de Neler Oldu?

Sonraki Yazı

Vikinglere Ait En Büyük Uzun Evlerden Biri Bulundu

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne