17. İstanbul Bienali Başlıyor

2 dakikada okunur

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 17. İstanbul Bienali, her zamankinden farklı bir yapıda gerçekleştirilecek.

Bienali oluşturan projelerin bir kısmı 2021 Nisan ayından itibaren farklı mecralarda yer almaya başlayacak. Bienal sergileri ise 11 Eylül’de açılıp 14 Kasım’da kapanacak. Pandemiyle birlikte toplumsal ve çevresel sorunların tırmanışına da tanıklık ettiğimiz bu dönemde bienal, ölçeği, yöntemi ve hedefleri açısından önceki edisyonlardan farklılaşacak. 17. İstanbul Bienali, her zamankinden farklı olarak uzun bir süre devam edecek. Bienal, tüm duyuları harekete geçirecek ve görsel sanatların ötesine uzanan çok disiplinli üretimlere ev sahipliği yapacak.

Bienalin küratoryal ekibi; Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’ten oluşuyor. Bu ekip içinde bulunduğumuz bu günkü durumu göz önüne alarak izleyicilerin beklentilerini yeniden düşünmek için bir araç olarak görüyor.Küratoryal ekip, “İnsan türünün yol açtığı bu sağlık krizi, hem derin bölünmeleri hem de toplumsal ve ekonomik yaşamı düzenleyen normların sürdürülebilir olmadığını gözler önüne serdi. Böyle bir dönemde bir güncel sanat bienalinin amacı ne olabilir?”  sorusunu göz önünde bulundurup, güncel sanatın varoluş sebebini ve sahip olduğu potansiyelin değerlendirilmesine zemin hazırlayacağını hedefliyor.

Önceki Yazı

Güçlü Sesi İle Dertleştiğimiz Komşu: Eleni Vitali

Sonraki Yazı

Bansky’den Sağlık Çalışanlarına Milyonluk Hediye

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine