2. Rönesans’ın Matrix Düzeni

5 dakikada okunur

Dijital İnsanat Bahçesine Hoş Geldiniz

Günümüzde Great Reset – Büyük Sıfırlama yerine Rönesans sözcüğü de sıkça telaffuz ediliyor. Önceki rönesansı düşününce aklımıza hemen Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Shakespeare, Montaigne falan geliyor. Şu anda sözü edilense 2. Rönesans. Yapay Zekâ – Robot merkezli 4. Sanayi Devrimiyle taçlanacak.
Yapay zekâ ve robotlar ayak sesleri duyulan devrimin en gözde yoldaşları olacak. Bu gidişatın öyküsü efsaneler, eski kitaplar, kadim öğretiler ve dini metinlerde bize daha önce defalarca aktarıldı. Bile bile lades yani.
Matrix filmleri bunlardan biri. 1999 -2003 yılları arasında çekilen üç Matrix ve çizgi film olan Animatrix bize akıllı makinelerin insanlığı esir alarak tüpler içersinde enerji kaynağı olarak kullandığı bir âlem tasvir etti.
Filmde insanlar robotların hizmet verdiği bir dünyada çok mutlu ve şımarık bir hayat sürüyordur.
2. Rönesansı yaşıyorlar. Keyifleri keka. Alex Proyas’ın çektiği I Robot – Ben Robot adlı filminde ayrıntısıyla anlatılana benzer bir an gelir ve düşünebilen makineleri potansiyel tehdit olarak görürler. Akıllı makineler ayırımcılığa ve hor kullanılmaya karşı isyan çıkarınca kitlesel robot itlafı başlar.
Robotlar Arabistan kıtasında bir yerdeki vaadedilmiş toprağa çekilip orada kendi medeniyetlerini kurar. Burası açıkça Kudüs merkezli bir bölgedir. NeoM’a da yakın bir yerdir, ama robot şehrinin 2017’de kurulduğunu düşünülürse 2003’te yapılan filmde Kudüs’ün işaret edildiğine kani oluruz. Adı da 01 Ülkesi. ‘Number One’ların Yeri.
Bu arada insanlar robotları toptan imha için hazırlık yapmaktadır. Bunun tarihteki Yahudi kıyımına benzediğine dikkat çeken bir yorum okudum. Bu vurgu var gerçekten. Robotlar BM’ye başvurarak barışçıl bir çözüm önerirler. Reddedilir ve zorlu bir savaş olur. İnsanlar çok zorlanır. Son çare olarak robotların güneş enerjisi kaynağını keserek gökyüzünü karartırlar. Bu kendi sonlarını getirir. Robotlar alternatif enerji kullanarak nüfusu 500 milyonun çok altına düşmüş olan insanlığı teslim alır ve bir anlaşma teklif eder. Onları tüplerin içerisinde enerji kaynağı olarak kullanacak ve karşılığında sanal bir yaşam verilecektir. İnsanlar bunu gerçek gibi algılayarak normal ve huzurlu bir hayat sürdüreceklerdir.
Sanal hayatında sabahtan akşama kadar koşuşturulan insanlardan biri de Neo’ydu. Kırmızı hapı yutarak gerçekliğe uyanıyor, Zion’u ve orada yaşayan seçilmişleri kurtarmak için mücadele ediyordu. Bize filmde bir Mesih gibi takdim edilmişti. NEO’yu ONE gibi de okuyabiliriz malum. Sevgilisinin adı da Trinity-Teslis’ti. Çorbanın içinde her türlü baharat mevcut maşallah.
2021 Aralığında neredeyse 20 yıl sonra yapılan 4. Matrix filmi gösterime girecek. Ben 2. Rönesans’ın nihai hedefinin Dijital İnsanat Bahçeleri kurmak olduğunu düşünüyorum. Kendilerinden ‘Makineler’ şeklinde bahsedebileceğimiz kimseler şu anda faaliyette. Allah bizi bu Dijital İnsanat Bahçeleri’ne ahali yazılmaktan korusun.

Önceki Yazı

Esenler Yunus Diyarı Eskişehir’de!

Sonraki Yazı

Nefes Daralması

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne