2022 Yılında Tiyatroda Bizi Neler Bekliyor?

6 dakikada okunur

Dünyayı etkisi altına koronavirüs salgını sebebiyle sahneden bir süre uzak kalan sahne emekçileri geçtiğimiz Eylül ayında perdelerini seyirciye açtı. Birçok festival ve proje ile yeni yıla girmeye hazırlanıyor.

Eskişehir Kukla Tiyatrosu Merkezi Olacak

“Eski Şehrin Kuklaları” T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirilen “Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II Hibe Programı” kapsamında teşvik edilmesi ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. 1 Nisan 2021 tarihinde başlayan, onbeş ay sürecek ve 30 Haziran 2022 tarihinde son bulacak olan “Eski Şehrin Kuklaları” projesi önce “Kukla Yapım Atölyesi”nin kurulmasıyla başlandı. Dünyaca ünlü kukla eğitimcilerin Eskişehir’de bilgi ve deneyimlerini paylaştıktan sonra önce Eskişehir’de seyirciyle bulaşacak ardından Avrupa’da seyirciye sunulacak.

Uluslararası Çevrimiçi Evde Tiyatro Festivali

İzmir Tiyatro Ofisi tarafından hayata geçirilen Uluslararası Çevrimiçi Evde Tiyatro Festivali, Metin Güler’in koordinatörlüğünde 15-17 Ocak 2021 tarihlerinde ikincisi gerçekleştirildi. Pandemi sebebiyle oyunlarını sahneleyemeyen tiyatro toplulukları altı ülkeden ve yurt içinden birçok kentin katılımıyla oyunlarını online seyirciyle buluşturdular. Oyunların canlı yayınlarla yapılması sürecin en önemli dijital tiyatro hareketi olarak nitelendiriliyor. 14-16 Ocak 2022 tarihlerinde festivalin üçüncüsü yapılması bekleniyor.

Bursa Uluslarası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali

Bursa’da Devlet Tiyatroları önderliğinde her yıl düzenlenen “Bursa Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali”nin dokuzuncusu 22 Haziran tarihinde başlayıp 1 Temmuz 2022 tarihinde son bulması planlanıyor.

Tiyatroda Dijital Dönem

Salgının hayatımıza girmesiyle tiyatro oyunları dijital platformlarda da yer almaya başladı. Zorlu PSM’nin Youtube üzerinden kısa oyunlarda olsa sergileyip yayımlaması tiyatroda yeni bir açılım oldu. “Ayı” ve “Üç Kız Kardeş” oyunları izlemeye değerdi. Bunun yanı sıra Devlet Tiyatroları QR kod kullanımını tiyatroseverlerin hizmetine sunarak daha çok kişiye ulaşmayı hedefliyor. “Dijital Kültür Pandemi İyileştirme Programı” kapsamında hayata geçirilen Sahne 2.0 Projesi, pandemi sürecinde sahneden uzak kalan sahne emekçilerine dijital dünyanın kapılarını araladı. Bu bağlamda İstanbul’da çok amaçlı sahne ve gösteri sanatları merkezi olarak kurulan DasDas, Dijital Deneyim Merkezi olarak tanımlanacak. Salgın sürecinde sahnelemeyen oyunlar için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dijital Tiyatro Kütüphanesi’ni kurdu. Kapanan perdeler, bu süreçte dijitalde açıldı. Bakanlığa ait bu dijital platformlar ve Sanat Cepte uygulaması ile 5 yıl boyunca oyunlara ulaşabilmek mümkün.İstanbul Fringe Festivali

“Alternatif olan, kenarda kalan” anlamına gelen Fringe, her yıl dünya çapında 170 bin sanatçıyı, 250 farklı yerde, 60 bin etkinlikte, 19 milyon seyirciyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen festival genellikle alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara çalışmalarını sergilemek için fiziksel ve dijital platformlarda imkan sağlıyor. Bu yıl 17-25 Eylül tarihleri arasında festivalin dördüncüsü yapılması hedefleniyor.

Kültür Ve Turizm Bakanlığından Tiyatroya Destek

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen tiyatrolara bir önceki sezonlara kıyaslanarak desteğini artırmaya devam ediyor. Dijital tiyatro kapsamında sesli oyun ve dijital oyun projeleri ile yerli yazarların oyunlarını dijital ortamlarda sanatseverlerle buluşturacak. “Dijital Oyun” ile özel tiyatrolar sahneleyecekleri bir oyunun video kaydını yayınlamak üzere Bakanlığa teslim edecek ve bu oyunlar dijital ortamlarda seyirciyle buluşmaya devam etmesi adına Bakanlık ek destekle salon sahiplerine katkı da sağlayacak.

Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali

Devlet Tiyatroları tarafından düzenlenen Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali 21 Haziran 1 Temmuz 2021 tarihlerinde Türkiye’den ve yurtdışından ikişer olmak üzere toplam 4 farklı oyunla sahnelendi. Türkiye’nin tarihi sanatsal dokusunu uluslararası bir platformda sahnelemeyi hedefleyen festivalin bu yıl 20-30 Haziran 2022 tarihlerinde on ikincisi yapılması planlanıyor.

Önceki Yazı

1-15 Ocak Aralık Ajanda

Sonraki Yazı

En Yakınımızdakine Yabancılaşmanın Filmi: Kumbara

Son Yazılar

Sahnede kör oluyorum

Özellikle komedi yapımlarından tanıdığımız ama ters köşe yapan işlerle de seyircilerinin karşısına çıkmayı seven oyuncu Gökhan