2022’ye Girerken Dijital Platformlar

6 dakikada okunur

2021’in son haftasında dijital platformlar birbirinden iddialı yapımlarını kullanıcılarıyla buluşturdu.
Yılın son günlerinde dijital platformlarda birbirinden iddialı yapımlar ya görücüye çıktı ya da yeni sezon haberleri geldi. Pandemiyle birlikte etki alanını hızlı bir şekilde genişleten dijital platformlar, sosyal medyada da sinema, dizi dünyasının nabzını tutar hale geldi. Netflix, Amazon Prime Video, Mubi, EXXEN, Gain ve BluTV dijital platformlar olarak birbirleriyle hızlı ve kaliteli bir yarışın içindeler. 2022 yılında bu yarışa HBO’nun dijital platformu HBO Max’ın ve Disney+’nın katılması bekleniyor. O zaman 2021’in son günlerinde dijital platformlarda neler yayınlanmış gelin yakından bakalım:

Mubi
İlk filmi ‘Sarı Sıcak’ ile dikkatleri çeken Fikret Reyhan’ın 2020 yılı yapımlı ‘Çatlak’ Mubi Türkiye kütüphanesine eklendi. Ulusal festivallerden önemli ödüllerle dönen film, bir ailenin anatomisini ortaya koyuyor. Zamanında alınmış bir borcun geri ödeme vakti geldiğinde aile üyeleri arasındaki sırlar meydana çıkar. Mubi Türkiye gösterilmeye başlandığı andan itibaren hem sinemseverlerden hem de sinema eleştirmenlerinden büyük övgü topladı.

Netflix
Ulusal ve uluslararası birbirinden farklı yapımlara imza atan Netflix, yıldız kadrolu Don’t Look Up filmini görücüye çıkardı. Film, dev bir göktaşının gezegeni yok edeceği konusunda insanları uyarmak için çalışan iki gökbilimcinin hikayesini konu ediyor. Şok edici bir gerçeğin toplum, devlet ve medya tarafından nasıl karşılandığı ve bir malzeme haline gelebileceğini mizahi bir dille gözler önüne seriyor. Yılın son gününde ise Netflix, ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın son gösterisi ‘Bir Fotoğraf Çekinebilir Miyiz?’ başlıklı stand-up gösterisi Diamond Elite Platinum Plus’ı yayınladı.

BluTV
Sinema yapımlarından ziyade orjinal dizi yapımlarına imza atan BluTV en son olarak Börü 2039 dizisinin ilk bölümünü yayınladı. Dağ ve Börü’nün yapımcılarında Alper Çağlar imzası taşıyor. Serinin ilk dizisi Börü’nün başlangıç tarihinden 25 sene sonrasını anlatan BÖRÜ 2039; 2039 yılında dünyanın çivisinin çıktığı bir gelecekte Türkiye’ye odaklanıyor. Dizi; ittifakların, düzenin ve sükunetin darmadağın olduğu bir zamanda, dünya yeni bir savaşın eşiğindeyken bıçak sırtında başlıyor. İnsanların kontrolünden çıkmış tehlikeli teknolojilerin hüküm sürdüğü bu yeni dünyanın savaşlarını ve güvenlik güçlerine etkilerini ele alacak.

EXXEN
2021 yılının ilk gününde yayın hayatına başlayan EXXEN dizilerinden Gibi ve Leyla ile Mecnun dizilerinin yeni sezonları 31 Aralık’ta başlıyor. Başrollerinde Feyyaz Yiğit ve Kıvanç Kılınç yer aldığı ‘Gibi’ dizisi iki arkadaşım çeşitli konu ve durumlarda sürekli birbiriyle didişmesi ve absürt durumlara düşmesini anlatıyor. Kendi kitlesini yaratan Gibi, fenomen olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yayınlandığı dönemin fenomenlerinden Leyla İle Mecnun, EXXEN yapımı olarak ilk sezonunu geride bıraktı. İkinci sezonu 2022 yılında yayınlanacak.

Gain
Devin Özgün Çınar’ın senaryosunu yazdığı ve başrolünü Engin Günaydın ile paylaştığı 10 Bin Adım, kolay izlenebilir akıcı tarzıyla, yer ve zaman fark etmeksizin gününün her anını kaliteli ve eğlenceli hikayelerle doldurmak isteyenlere hitap ediyor. Kısa süresi, eğlenceli konu ve süpriz konuklarıyla ilk sezonunu geride bırakan dizinin yeni sezonu 31 Aralık’ta başlıyor.

Amazon Prime Video
Ünlü oyuncular Nicole Kidman ve Javier Bardem’in başrolünde yer aldığı Being the Ricardos Amazon’un orjinal yapımlarından. Being the Ricardos, 1950’li yıllarda Amerikan televizyonlarının en çok izlenen ikililerinden Lucille Ball ve Desi Arnaz’ın hayat hikayesini konu ediyor. I Love Lucy televizyon dizisinin başrolünde yer alan komedyenler Lucille Ball ile Desi Arnaz’ın kariyer yolculuğunun yanı sıra özel yaşamlarına da odaklanılan filmde, çiftin kariyerlerinin ve ilişkilerinin nasıl sona erdiği de anlatılıyor.

Önceki Yazı

Kültür Sanatta Sosyal Medyaya Düşen Notlar

Sonraki Yazı

Kitap İnsanın Aynasıdır

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım