2023 yılında müziğin nabzı İstanbul’da attı

/
16 dakikada okunur

2023 yılının ocak ayı itibariyle yoğun bir şekilde sanatsal etkinlikler yapıldı. Yurt dışından gelen müzisyenlerle ve yerel sanatçılarımızla birçok performans sahne aldı. Şubat ayında yaşanan depremin ardından uzun bir süre kültür sanat etkinliklerine ara verildi. Bu elim hadise sebebiyle 4-5 ay boyunca bütün Türkiye tek yürek şekilde yardımlara odaklandı. Müziğin yaraları sarmasına etkisi muhakkak ki çok büyüktür. Yaz ayı itibariyle yavaş yavaş müzik alanında hareketlenmeler başladı. İstanbul Müzik Festivali, Beyoğlu Kültür Festivali, Akbank Caz Festivali gibi birçok etkinlik yoğun ilgiyle karşılandı. Daha önce ülkemize gelmeyen sanatçıları bu sene halkın yoğun ilgisiyle ağırladık. Spotify’ın dinleyici analizlerine bakıldığında bu yıl en çok neler dinlenmiş, hangi festivaller, konserler düzenlenmiş ve ülkemize hangi müzisyenler gelmiş, bunlara bakalım.

Yıldızlar geçidi gibi bir yıl

Dünyaca ünlü isimler rock, pop, rap türlerinde farklı konserlerle İstanbul’daydı. Fransız şarkıcı Zaz, “Another Love” şarkısıyla zihinlere kazınan Tom Odell, rap müziğinin yetkin ismi Wiz Khalifa, piyano dendiği zaman akla gelen ilk isim Ludovici Einaudi, rock müziğin tartışmasız en iyi gruplarından biri olan Blind Guardian, caz müziğini kendine has üslubuyla yeniden yorumlayan Norveçli grup Jaga Jazzist gibi birçok isim müzikseverlerle buluştu. Metal müziğin duayeni olan Metallica ve Megadeth bu sene İstanbul’daydı. 

İsveç’in ünlü melankolik müzisyeni Jay-Jay Johanson ülkemizdeydi. Johanson son albümü “Rorschach Test” içindeki şarkılarını seslendirdi. Fransız elektronik-akustik müzik ikilisinin usta ismi Ko Shin Moon farklı konserinde müzikleriyle ilgi çekti. Elektronik müziğe doğu yaylılarını meczeden Ko Shin Moon, Melike Şahin’nin seslendirdiği “İsyan” şarkısına yaptığı müziğiyle oldukça beğeni toplamıştı. Bu sene bir farklılık olarak Yerebatan Sarnıcı’nda haftanın belirli günlerinde gerçekleşen sürpriz konserler ilgililerini oldukça mutlu etti.

Müzik karnemiz bu sene oldukça farklıydı

Kullanıcıların o yıl içinde en çok dinledikleri müzikleri, sanatçıları görüntüledikleri Spotify Wrapped bu sene de kasım ayında yayınlandı. Her yıl bir rap müzisyeninin bu listede birinci olmasına alışmışken bu sene daha farklı türlerde müzikler ilgi gördü. Ülkece bütün bir yıl en çok dinlediğimiz isim Semicenk oldu ve aynı zamanda en çok dinlenen şarkılar listesine dört şarkısıyla girdi. Onun ardından geçen seneki birinciliği bu sene kaybeden ve bu yıl ikinci sıraya yerleşen isim Uzi oldu. Her yıl olduğu gibi en çok dinlenen kadın sanatçımız, yılların değişmez Minik Serçe’si Sezen Aksu’ydu. Onu takip eden listede diğer en çok dinlenen diğer kadın sanatçılarımız Güneş ve Melike Şahin oldu. Futbolun popüler müzik tüketimini etkilediği bir yıl olan 2023’te en çok Simge’nin Aşkın Olayım şarkısı dinlendi. Bu şarkı halk arasında “Icardi şarkısı” olarak biliniyor. Ardındaki şarkı Semicenk ve Reymen’in seslendirdiği Yan Yana şarkısı oldu. 

Yeni nesil genç sanatçılardan bu senenin trend olan şarkıları INJI’nin +Bellydancing’i yoğun ilgi gördü ve diğer bir trend olan şarkı ise Mert Demir’den Ateşe Düştüm oldu. Global olarak bu sene Taylor Swift yılıydı. Ardından The Weekend ve Drake geldi.

İstanbul Müzik Festivali

1-17 Haziran tarihleri arasında İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından ikinci kere düzenlenen ve bu yıl Borusan Holding sponsorluğunda gerçekleştirilen ve 51. yaşını doldurmuş olan İstanbul Müzik Festivali oldukça ilgi çekiciydi. 18 farklı yerde toplamda 25 adet konser gerçekleşti. Anatolia Ensemble, Anne-Sophie Mutter, Salzburg Mozarteum Orkestrası, Nicolas Altstaedt, Arabella Steinbacher’in de içinde bulunduğu 60’ın üzerinde isme ev sahipliği yaptı. 

İstanbul Müzik Festivali, Aziz Shokhakimov daimî şefliğindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası ile Jan Lisiecki’nin piyano resitali çerçevesinde 1 Haziran’da Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda açılışını yaptı. Hasan Uçarsu’ya önemli besteleri ile gösterdiği başarılar neticesinde “Onur Ödülü” takdim edildi.

Müzikli tiyatrolar ve gösterimlerin de gerçekleştiği festival, Atatürk Kültür Merkezi, Süreyya Operası, Zorlu PSM, İş Kuleler, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Rahmi Koç Müzesi, Yerebatan Sarnıcı gibi farklı mekanlarda ilgililerini ağırladı.

30. İstanbul Caz Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı aracılığıyla 7-19 Temmuz tarihlerinde düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu yıl da dolu bir programla ziyaretçilerine inanılmaz bir deneyim yaşattı. Bugüne kadar yüzlerce sanatçının performansına ev sahipliği yapan festivalin açılışını oldukça hareketli bir grup olan Takeshi’s Cashew yaptı. “Bir arada olmak iyi gelir. Sanatla bir arada olmak daha iyi gelir.” mottosuyla şehrin dört bir kısmında gerçekleşen bu festivalde Sharon Kovacs, Morcheeba, Ekin Beril, Alfa Misti Mammal Hands gibi 10’dan fazla müzisyen sahne aldı. Cemal Reşit Rey, Kadıköy Sineması, Küçükçekmece Göl Kenarı Amfi Tiyatro gibi 13 mekânda konserler verildi. 

Türkiye’de caz davulculuğunun usta ismi olan Can Kozlu’ya “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” takdim edildi. 16 Temmuz’da Kabataş’tan kalkan bir Caz Vapuruyla ve Parklarda Caz adıyla Şişli Habitat Parkı’nda gerçekleşen konserlere halkın ilgisi yoğundu.

Festivalde ilk defa seyirciyle buluşacak olan The Ritual, Riff Cohen & Okay Temiz imzasına sahip. Ayrıca son dönemde “Ateşe Düştüm” şarkısıyla oldukça iyi dinlenme sayısına ulaşan söz yazarı ve besteci Mert Demir de sahne aldı.

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali

İstanbul’da bu sene 30 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasında Beyoğlu Kültür Festivali kapsamında yoğun bir konser temposu vardı. Müzikseverlere Saat Kulesi Meydanı’nda her akşam ücretsiz konserler sunuldu. Bunların arasında Emre Altuğ, Mehmet Erdem & Rubato, Oğuzhan Koç, Murat Dalkılıç, Göksel, Manga dahil toplam 16 isim sahne aldı. Buna ek olarak Dino Merlin, Mariinsky Orkestrası, Angelique Kidjo, Emel Mathlouthi sahne alan diğer isimlerdendi.

İstanbul Türk Müziği Topluluğu, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde, Garibaldi Sahnesinde Merve Ceren Tağayer solistliğinde “Bitmeyen Sevdalar”, Emek Sahnesinde Elif İnce solistliğinde “Hikâyemden İzler” ve Şennur Dinleyen solistliğinde “Taş Plak” konserlerini gerçekleştirdi.

Tasavvufi ve tarihi müzik de bu festivalde yine unutulmadı. Taksim Camii Kültür Merkezi’nde Yüce Gümüş’ün sanat yönetmenliğinde Âsitane Meşkleri ve Tasavvuf, İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu sahne aldı. Taksim Camii önünde ise İstanbul Tarihi Türk Müzik Topluluğu mehter marşıyla gösterisini yaptı.

Bu festivalde anlamlı bir buluşma ile Anadolu’nun en kıymetli ozanlarından Aşık Veysel’in eserleri, Yavuz Bingöl tarafından oluşturulan bir proje kapsamında yeniden sahneye taşındı. Bu proje, 2023 yılının UNESCO tarafından “Aşık Veysel Yılı” ilan edilmesiyle yıl boyunca bütün Türkiye’de devam eden “Veysel’siz 50 Yıl” konserlerinin bir parçası oldu. Şef Eray İnal yönetimindeki senfoni orkestrasıyla beraber Kubat, Oktay Kaynarca, Murat Dalkılıç, Yavuz Bingöl tarafından ünlü ozanımızın klasikleşmiş eserleri yorumlandı.

Akbank Caz Festivali

Seneler ilerledikçe insanların değişen müzik yelpazesi kapsamında modern ve klasik cazla birlikte elektronik müziğe ve dünyadaki farklı bölgelerin sahip olduğu müzik anlayışlarına yer veren Akbank Caz Festivali, bu sene 23 Eylül- 8 Ekim tarihleri arasında 33. defa kapılarını açtı. “500 yıllık usullerle caz” sözleriyle tanımladıkları bu festivalde müziğin yanı sıra paneller, atölyeler, film gösterimleri gibi farklı disiplin alanlarına da hitap eden programlar gerçekleştirildi. Festivalin günümüzde caz müziğine ilgi gösterenlere hitap etmesinin yanında aynı zamanda farklı alanlarda şarkılar dinleyen müzikseverlerin de oldukça yoğun ilgi gösterdiği bir program oldu. 

Bu festivalde ünlü müzisyenlerden Cecil Taylor, Archie Shepp, Terje Rypdal, Roberto Fonseca, Miroslav Vitous, Betty Carter Trio, Egberto Gismonti Trio gibi saygın isimleri ağırladı ve Aya İrini Müzesi, Akbank Sanat, Babylon, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Zorlu PSM gibi farklı mekanlar ev sahipliği yaptı.

Meşk Vakti

İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu yıl boyunca oldukça başarılı işlere imza attı. “Nağmekâr”, “Köçekçeler”, “Bahar Şarkıları”, “İstanbul Türküleri”, “Sazların Rengi”, “Sûzidil Klasik Takım ve Kürdilihicazkâr Faslı” gibi konserleriyle Altunizade Kültür Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi, Üsküdar Tekel Sahne gibi mekanlarda eserler seslendirildi. 23 Mayıs’ta Dilek Türkan’ın katılımıyla gerçekleşen “Meşk Vakti” konserinde Serkan Özdemir viyolonsel, Osman Kırklıkçı ud, Furkan Topçu ney, Serdar Bişiren ritimde sazendeydi. Konserde “Hüseyni Peşrev”, “Kederden mi Neden Bilmem Sararmış Reng-i Ruhsârın”, “Boynunu Bükme Dolap” da dahil olmak üzere 14 eser icra edildi. Ruhu besleyen tınılarıyla ve uygun bilet fiyatıyla meşkseverlerin yoğun ilgisi gerçekleşti.

Evtâd-ı Erbaa ile musiki büyükleri anıldı

İstanbul Tasavvuf İrfan ve Meydan Meşkleri Topluluğu’nun düzenlediği Evtâd-ı Erbaa programı 15 Ocak’ta İstanbul Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nde büyük ilgi gördü. Günler öncesinden bütün biletler tükendi. Anadolu’nun dört büyük evliyası kabul edilen Mevlâna Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli ve Şeyh Şaban-ı Veli’yi işaret eden isimle icra edilen bu program Anadolu’nun kültür mayası olan musikiyi dinleyenlerine sundu. Bu programın sanat yönetmenliğini Yüce Gümüş ve Hüseyin Cem Durak üstlendi. Gösteride sanatçılarla beraber toplam 100 kişi sahne aldı. Birlik, beraberlik ve kardeşliğin vurgulandığı gösteriye yaklaşık iki binin üzerinde kişi katıldı.

Önceki Yazı

Kaybettiklerimizi anarken hatırda kalanlar

Sonraki Yazı

2023’te tiyatro salonları boş kalmadı

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine