27. Saraybosna Film Festivali Seyirciyle Buluştu

2 dakikada okunur

Festivalde yönetmenliğini Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic’in üstlendiği TRT yapımı ‘Komşuluk Halleri’ filmi dünya prömiyerini yaptı.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bu yıl 27.si düzenlenen Saraybosna Film Festivali kırmızı halı töreniyle kapılarını sinemaseverlere açtı. Festival Müdürü Mirsad Purivatra, dünyanın karşı karşıya kaldığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında, Bosna Hersek’teki mevcut durumun festivalin yüz yüze yapılmasına olanak sağladığını belirterek “İnsanların sinemalara döneceği bir festival olsun.” dileğinde bulundu.
Festival kapsamında 60 ülkeden 250’den fazla filmin gösterileceğini aktaran Purivatra, “Saraybosna’nın Kalbi onur ödülünün bu yılki sahibi Alman yönetmen Wim Wenders de, Meksikalı yönetmen Michel Franco da burada. Ona da Saraybosna’nın Kalbi ödülünü takdim edeceğiz.” diye konuştu.
Purivatra, Türkiye’den önceki yıllara oranla katılımın az olduğuna işaret ederek “Türkiye’den hem yarışan hem de gösterilen filmler olacak. Türkiye’den gelecek profesyonellerle film ve sinema konuşacak olmak bizi ayrıca mutlu ediyor.” ifadesini kullandı.
TRT ortak yapımı 5 film yer alıyor
TRT ile son 10 yıldır son derece iyi bir iş birliği yürüttüklerini vurgulayan Purivatra, ortak projelerle hem Türkiye hem de Bosna Hersek sinemasına katkı sağladıklarını kaydetti. Festivalde TRT yapımı ‘Komşuluk Halleri’ ile TRT ortak yapımı 5 film de yer alıyor. Yönetmenliğini Jasmila Zbanic’in üstlendiği TRT ortak yapımı ve Oscar adayı “Quo Vadis, Aida?” (Nereye Gidiyorsun Aida?) filmi, festivalin ‘Odak Noktası’ programında seyirciyle buluşuyor.. TRT ortak yapımı Cem Özay’ın ‘Af’, Selman Nacar’ın ‘Tereddüt Çizgisi’ ve Bekir Bülbül’ün ‘Bir Tutam Karanfil’ filmleri de, festival kapsamında sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor.

Önceki Yazı

Türkiye’nin ilk ‘Koku Akademisi’ açıldı

Sonraki Yazı

2021 Emmy Ödülleri Açık Havada Yapılacak

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde