Aceleye gerek yok, izleyecek yapım çok

16 dakikada okunur

Dijital ekranda; Mubi’de yayınlanan restore edilen “Sevmek Zamanı”, Netflix yapımı “Enola Holmes” ve Gain’de yayınlanan “Etkileyici” dizisi yer alıyor.

Art arda yapımlar dijital platformlar yayınlanıyor. Yeni projelerin haberleri geliyor. “Ne izleyeceğiz sorusu?” gündemimizde olmaya devam ediyor. Yoğunluklarımız arasında belki bazılarının sadece bir iki bölümünü izleyebiliyoruz. “The Crown” dizisinin yeni sezonu yayınlandı. Heyecanla beklediğimiz Diana ve Charles bölümleri geldi. Ama yoğunluktan izleyemedim. İzleseydim yazının konularından biri “The Crown” olacaktı. Bu sayıda olmadı bir sonraki sayıda olur. Belki de izlemek için acele ettiğimiz için, ne kadar çok şey var izleyemiyoruz diyoruzdur. Çünkü izleme eylemini bir tüketme biçimi olarak görüyoruz. Ondan ötürü de her şey gözümüzde büyüyor. İzlemek eylemide bir ağırlığa dönüşüyor. O ağırlığın altında kalmamaya dikkat etmek gerek. “Sevmek Zamanı” sizi bekliyor

“Ben sana değil, resmine aşığım” der Halil. Hepimizin aklına “birisinin resmine âşık olmak nasıl bir şeydir?” sorusunu düşürür. Usta yönetmen Metin Erksan imzalı “Sevmek Zamanı” 1965 yılı yapımlı bir filmdir. İlk gösterildiği andan itibaren birçok açıdan konuşulur. Neden bu kadar konuşulduğuna girmeden önce biraz konusundan bahsetmek gerek. Halil, boyasını yaptığı evin duvarında asılı olan bir kadının resmine aşık olur. İşini yaptıktan sonra o resmin karşısına geçer ve zamanı unutur. Bir gün o resimdeki kız Ada’daki eve gelir. Resmine hayran olan Halil’in aşkı onu içine çeker. Meral de Halil’e aşık olur. Halil ise Meral’e değil, onun resmine aşık olduğu konusunda ısrarcıdır. Halil ve Meral’in hikâyesinin sonuna dair bir şey demeyelim. Ama filmin farklılığına dair birkaç kelam edelim. Erksan, bu filmle aşk kavramına dair zamanın ötesinde bir bakış ortaya koyar. Koyduğu bakış açısıyla ortaya çıkan senaryo halen aşılabilmiş değildir. Herkese göre olmayan bu film Mubi tarafından restore edildi ve Mubi kütüphanesine eklendi. Mubi’nin bir ilke imza attığını belirtelim. Kendinize, aşka dair bir sorgulamaya girmek istiyorsanız “Sevmek Zamanı” Mubi’de sizi bekliyor.

Netflix usulü “Holmes”

Efsane dedektif Sherlock Holmes’un etinden suyundan faydanıldı. Sıra onun kız kardeşi Enola Holmes’a geldi. Netflix seri filmlerine genç oyuncu Millie Bobby Brown’un başrolde yer aldığı “Enola Holmes” filmleriyle devam ediyor. Serinin ikinci filmi geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Biraz feminizm, biraz hak ve biraz özgürlük tozu serpiştirilmiş bir film ortaya çıkmış diyebiliriz. İkinci filmde; genç bir kadın olan Enola, dedektif olarak ilk davasını almıştır. Kayıp bir kızın gizemini çözmeye çalışan Enola, bu süreçte abisi ve arkadaşlarının yardımına ihtiyaç duyar. Aynı zamanda abisiyle de davaları iç içe girer. BBC yapımı Benedict Cumberbatch’li Sherlock Holmes dizisinden sonra bu seri filmlerinin keyif geçirmelik olduğunu söylemeye gerek bile yok. Öyle olsa bile bu tarz filmlere ihtiyaç var dediğinizi duyar gibiyim. Doğru söze ne denir. Ama şu da var daha iyisini görmüşlüğümüz varken daha azıylla neden yetinelim? Daha kaliteli hikâyeler izlemenin de bizim hakkımız olduğunu düşünüyorum. 

 

Gerçekler o kadar etkileyici mi?

Gain’in kendinden emin adımlarla orjinal yapımlara imza attığını önceki yazılarda değinmiştik. Aynı zamanda farklı iş birlikleriyle de kendini gösteriyor. En son olarak 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin sponsoru oldu. Dijital platformların ve festivallerin iş birlikleri de farklı bir renk oluyor. “Etkileyici” dizisinin birinci sezonunun ardından ikinci sezonu başladı. Sosyal medya fenomeni Leyla’nın yaşadığı bir taciz sonunda başına gelenleri anlatıyor. Leyla hem sosyal medya hem de toplum baskısıyla mücadele eder. İkinci sezonda ise Leyla kaçırılır. Onu kaçıran kişi kimdir, neden bunu yapmıştır belirsizdir. Günümüzde pek çok açıdan tartışılan konuları ele alan dizi, bizleride bir sorgulamaya götürüyor. Gain ortaya koyduğu projelerle yolunu hep buradan seçtiğini gösteriyor.

DİJİTAL PLATFORMLARDA NE VAR NE YOK?

MUBİ

Borç (Film)

Bir matbaada çalışan Tufan, karısı Mukaddes ve kızı Simge ile birlikte yaşar. Yan dairede yalnız oturan komşuları Huriye ciddi bir hastalık geçirince, Tufan onu bir süre yanlarına almaya karar verir. Hem evliliği hem de iş hayatı zorlu bir sınavdan geçince, Tufan aldığı kararları sorgulamaya başlar.

Türkiye’de Caz (Belgesel)

Birbirinden kıymetli 50’ye yakın müzik insanıyla gerçekleştirilen röportajlardan derlenen Türkiye’de Caz, caz müziğin gelişim evrelerini ve caz müzisyenlerinin Türkiye’deki durumunu ülkenin tarihiyle paralel olarak inceliyor.

Mamaville (Kısa film)

15 yaşındaki Ferah, yaz tatilini anneannesinin yazlığında geçirir. Anneanne kendini gün boyu izlediği evlilik programlarıyla eğlerken, Ferah cinselliğini keşfetme sürecindedir. İki kadının arzularıyla hemhal olan yaz rüzgarı, bulduğu her açıklıktan içeri dolar.

NETFLİX

Bir Başkadır (Dizi)

Hayatları ve hayalleri farklı bir grup insanın, birbirlerine zıt görünseler de yolları kesiştiğinde sınırlar ortadan kalkacak ve hepsi birbirinin hayatına dokunacak. Dizinin yönetmen koltuğunda Berkun Oya otururken, başrollerde Öykü Karayel, Defne Kayalar, Fatih Artman, Funda Eryiğit ve Settar Tanrıöğen yer alıyor.

Inside Man (Dizi)

Bir dedektif, her zaman polislerden bir adım önde olan bir hırsızla zekâ yarışına girer. Sorumsuz bir müzakereci gelince, işler kontrolden çıkar. Canınız neyi isterse izleyin. Oscar ödüllü Denzel Washington ve Jodie Foster; Spike Lee’nin yönettiği kedi fare oyunu gerilimde bir aradalar.

Vatikanlı Kayıp Kız:  Emanuela Orlandi (Belgesel)

1983 yılında Roma’da müzik dersinden çıkan 15 yaşındaki Emanuela Orlandi ortadan kaybolur. Bu kayboluş  Vatikan’ı onlarca yıl sürecek gizem dolu bir çıkmaza sürükler. 

 

GAİN

Time (Dizi)

Eric sorumluluğu altındaki mahkumları korumaya çalışan bir gardiyandır. Tehlikeli mahkumlardan biri onun zayıf yanını keşfedince ilkeleri ve ailesine olan sevgisi arasında neredeyse imkansız bir seçimle karşı karşıya kalır.

The Last (Kısa film)

Zamansız bir dünyanın yıkıntıları arasında mahsur kalan bir bilim adamı, yapay zekayı onarmaya çalışır. Bir yandan teknolojiyle, bir yandan hırsı ve yalnızlığıyla mücadele eder.

Mutlu Aile Defteri (Film)

Emekli Albay Yıldırım Taşyumruk biraz da mesleği gereği ömrü boyu sert ve otoriter bir baba olmuştur. Bir gün çatıdan düşer ve acilen hastaneye kaldırılır. Kendisinden yıllar içerisinde uzaklaşmış olan çocukları da babalarını mutlu ettirmek için yeniden aynı çatı altında buluşturur. Fakat 3 kardeş ve onların eşleri sürdürdükleri hayata dair onlarca yalan söylemişler ve durumu idare etmeyi şimdiye kadar başarmışlardır. Artık babaları her an yanlarında olunca dalavereleri sürdürmek için kırk takla atarlar. Yıldırım Bey, evde bir şeyler döndüğünün farkındadır ama kime inanacağını da şaşırır. Mutlu bir aile tablosu oluşturmak o kadar da zor olmamalıdır…

 

BLUTV

The Responder (Dizi)

Hem kişisel hem de profesyonel olarak hayatını toparlamaya çalışan acil müdahale görevlisi Chris, yeni bir çaylak ortak almak zorunda kalır. Ancak her ikisi de çok geçmeden zorlayıcı gece dünyasında hayatta kalmak için ya birbirlerine yardım etmeleri ya da birbirlerini yok etmeleri gerektiğini fark eder.

Bize Gezmek Olsun (Belgesel)

Usta oyuncular Erkan Can ve Güven Kıraç, Küba’nın altını üstüne getiriyor! Vedat Atasoy’un yönettiği belgeselde bu ikili ile çok eğleneceksiniz. Havana’dan Trinidad sokaklarına, Devrim Müzesi’nden rom müzesine, puro dükkanlarından Atatürk ve Nazım Hikmet’in heykellerine uzanan bir yolculuğa hazır olun. Erkan Can ve Güven Kıraç: ‘Bir şehri tanımanın en iyi yolu kaybolmaktır.’ diyerek kentin, zamanın durduğu renkli sokaklarını da keşfediyorlar. Sıra dışı ve eğlence dolu bir gezi sizi bekliyor!

Yeşilçam (Dizi)

Yeşilçam: Bir Sinema Hayvanı, toz pembe gözüken Yeşilçam sinemasının perde arkasında yaşananları konu ediyor. Kendisine fazlasıyla güvenen, “bir film yaparım, hastalar iyileşir, mevsim değişir” diyen uslanmaz âşık Semih Ateş’e odaklanılan dizinin senaristliğini Levent Cantek ile Volkan Sümbül üstleniyor.

DİSNEY PLUS

Barbarian (Film)

Detroit’e bir iş görüşmesi için seyahat eden genç bir kadın, kiralık bir ev rezervasyonu yapar. Ancak gece geç saatlerde geldiğinde, evin çifte rezerve edildiğini ve garip bir adamın zaten orada kaldığını keşfeder. Akşamı orada geçirmeye karar veren kadın, çok geçmeden orada beklenmedik bir ev misafirinden daha çok korkacak çok şey olduğunu keşfeder.

Nightmare Alley (Film)

Nightmare Alley, bir karnavalda öğrendiği insanları manipüle etme yeteneğiyle ünlü bir mentalist olmanın kapılarını aralayan Stanton’ın, en az kendisi kadar hırslı bir kadın Dr. Lilith Ritter ile yakınlaşması sonrası gelişen olayları anlatıyor.

Cesur (Animasyon)

Eski İskoç Krallığı’nda geçen hikayesiyle geniş bir evrene sahip “Cesur”, Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un geleneklerden sıkılmış kızı Prenses Merida’nın ailesinden sıyrılıp kendi yolunu çizme çabasını konu alıyor.

Önceki Yazı

Sanatta en büyük yetenek: Sabır!

Sonraki Yazı

Gönül lisanını kuran şair: Yunus Emre

Son Yazılar

Sahnede kör oluyorum

Özellikle komedi yapımlarından tanıdığımız ama ters köşe yapan işlerle de seyircilerinin karşısına çıkmayı seven oyuncu Gökhan