Adnan Menderes Demokrasi Müzesi

/
1 dakikada okunur

1960 askeri darbesi sonrası idam edilen merhum Adnan Menderes’in adı doğduğu topraklarda yaşatılacak. Merhum Menderes adına doğup büyüdüğü Koçarlı ilçesindeki Çakırbeyli Mahallesi’ne Adnan Menderes Demokrasi Müzesi yapılıyor.

Binanın giriş kapısının önünde Menderes’in makam aracı ve Çakırbeyli çiftliğinde kullanıldığı traktör yer alacak. Müzenin zemin katında bir dijital kütüphane ile sinevizyon odası yapılacak. Binanın giriş katında ise Menderes’in hayatı anlatılacak. Burada Menderes’in kullandığı eşyalar ile o döneme ilişkin yurt içi ve yurt dışından getirilen eşya, envanter ve materyaller sergilenecek. Binanın son katında ise Menderes’in iktidarda olduğu dönemde yaptığı icraatlar ve yatırımlar maketlerle anlatılacak. Müzenin bulunduğu alanda bir cami de yer alıyor. Çevresinde sosyal yaşam alanı oluşturulan müzeyi ziyarete gelen vatandaşların yöresel gıda ve eşyaları bulabilecekleri stantlar kurulacak. Çine Çayı’nın kenarında ise ahşaptan yapılan 2 katlı restoranda yöresel ürünlerin satışı yapılacak. Müzenin arkasında bulunan tarihi su değirmenin de kafeterya olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Önceki Yazı

Kutsala Hakaretin Sanatı Olmaz

Sonraki Yazı

Hat Takvimi Sergisi

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne