Ağustos bereketi ile geldi

6 dakikada okunur

Ağustos bereketinin yansıdığı sanat ajandasında; Zorlu PSM’de Açıkhava sineması, 14 Ağustos’a kadar devam eden İstanbul Festivali, ANAMED Galeri’de ise “Tarihi Hayallemek: Sagalossos Kazı Fotoğrafçılığının Arkeolojisi” sergisi ve “Yolunuz Düşerse” önerileri sizleri bekliyor.

Kültür sanat sezonuna yaz ayının enerjisi yansıdı. Ağustos ayının gelmesi ile hareketlenen kültür-sanat etkinliklerini sizler için sanat ajandamızda topladık. Zorlu PSM yaz ayının gelmesi ile birlikte sinema haftasını yazlık sinema konseptine çevirdi. Bir Başka Sinema’nın seçkilerinin yer alacağı film haftası 26 Temmuz’dan 31 Ağustos’a kadar devam edecek. Başrollerini Erdal Beşikçioğlu’nun ve Sezin Akbaşoğulları’nın paylaştığı İlhami Algör’ün kitabından uyarlanan ‘Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’dur filmi de etkinlik kapsamında izleyici ile buluşacak. Diğer taraftan, yaz geldi bağıra çağıra şarkı söylemek istiyoruz diyenlere de bir tavsiyemiz var: İstanbul Festivali 23 Temmuz itibari ile kapılarını sanatseverlere açtı. 14 Ağustos’a kadar sürecek olan festivalde 50 sanatçı konser verecek. Sergi olmadan sanat ajandası eksik kalır diyen sanatseverlere de bir haberimiz var. Yolunuzu mutlaka İstiklal’deki ANAMED Galeri’ye düşürün. “Tarihi Hayallemek: Sagalassos Kazı Fotoğrafçılığının Arkeolojisi” sergisinde uzak geçmişe tanıklık edip şimdiki zamanla ilişkisini kuracaksınız.

Sinema açık havaya indi
Zorlu PSM’de etkinlikler yaz konsepti ile sanatseverlerle buluşuyor. Başka Sinema Film Gösterimleri açık hava sinemasında gösterilecek. 26 Temmuz’da başlayan film gösterimleri 31 Ağustos’a kadar sürecek. Başka Sinema’nın seçkinlerinin yer aldığı film haftasında Michel Hazanavicius’un The Artist filminden Tunç Şahin’in İnsanlar İkiye Ayrılır’a kadar birçok film gösterilecek. İlhami Algör’ün kitabından uyarlanan ve başrollerini Erdal Beşikçioğlu ile Sezin Akbaşoğulları’nın paylaştığı “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” filmi de gösterilecek filmler arasında. Sanat ajandası olarak bizim önerimiz “Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku” filmi olacak. Filmin ana kahramanı Arif, yazar olmaya çabalayan fakat henüz kitabı bir türlü yayınlanmayan biri. Kendi iç dünyasının dehlizlerinde kaybolan Arif bir gün Müzeyyen ile karşılaşır hayata ve kadınlara bakışı değişir. Müzeyyen ise Arif’in tam tersi bir kişiliktir. Ne istediğini bilen Müzeyyen, Arif’e nazaran kendi hayatını kurmuş ve bir düzeni vardır. Müzeyyen’in gizemli dünyasında dolaşan Arif, giderek Müzeyyen’e bağlanır. Kaçıngan bağlanan Müzeyyen ise bu bağdan hoşlanmaz ve Arif’le ilişkisini bir düzeyde tutar.  Sonunda Müzeyyen Arif’e büyük acılar ve bu acıların içinde de aradığı cevapların bazılarını verecektir. Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutkudur filmi, Başka Sinema Film Gösterimleri kapsamında 3 Ağustos 2022 21.00’da Zorlu PSM’de Vestel Amfi’de izleyici ile buluşacak.

Sen Bi’de İstanbul’un festivalini gör
İstanbul, ağustos ayında sanata doyacak. İstanbul Festivali, 23 Temmuz itibari ile kapılarını İstanbullulara açtı. 23 gün sürecek festivalde Kenan Doğulu’dan Sertab Erener’e 50 sanatçı konser verecek. Festival kapsamında sadece konserler yok. “Benim İstanbul’um Fotoğraf Yarışması” ve “İstanbul Şarkı Yarışması” da etkinlikler kapsamında yer alıyor.

Geçmiş ve şimdinin buluşması
Sanat ajandasında sergiye yer vermeden olmaz diye düşündük. Yolu İstiklal’den geçen sanatseverleri ANAMED Galeri’deki “Tarihi Hayallemek: Sagalassos Kazı Fotoğrafçılığının Arkeolojisi” sergisine mutlaka uğramalarını tavsiye ediyoruz. Sanatçılar Bruno Vandermeulen ve Danny Veys’in “tarihi değiştirilmiş manzaralar” kavramıyla çalıştığı sergide peyzajın tarihsel katmanları ve zamansal sürekliliği anlatılıyor. Bir manzaranın uzak geçmişe tanıklık ettiğinde şimdiki zamanla nasıl bir ilişki kuracağını irdeleyen sergi 17 Ekim’e kadar sanatseverlerle buluşacak.

 

Önceki Yazı

Anadolu’nun gül yetiştiren adamı

Sonraki Yazı

Popüleri değil değerliyi tercih ederim

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine