Ajandanız yanınızda olsun, İstanbul’da sanat yağmuru var

7 dakikada okunur

Sanat Ajandası’nda: Arter’deki Nuri Kuzucan’ın Pasaj sergisi, Beyoğlu Kültür Yolu kapsamında Ankara Devlet Tiyatrosu’nun Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneleyeceği Binbir Gece Masalları oyunu, Folk müziğinin başarılı ismi sesi ile gönüllere taht kuran Riff Cohen konseri, Süleyman Saim Tekcan’ın At’Nağme sergisi, Kahve Dünyası’nın kâr amacı gütmeyen kamusal alanda güncel sanat projesi Yanköşe’nin dokuzuncu edisyonundaki Balık Kavağa Çıktı projesi var.

Sanatın herkeste yansıması farklı. Sanatçılar ise sanat yaparken kendi hikayelerini anlatmak üzere yola çıkar. Biz de Litros’un Sanat Ajandası bölümünde yine sanatın ve sanatçının peşine düştük. İstanbul’daki kültür- sanat etkinliklerinden sizi haberdar etmek üzere yola koyuldukLitros Sanat Ajandası, bu sayıda da dopdolu. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin açılması ile birlikte etkinlikler de artış yaşanıyor. Sergiden, tiyatroya İstanbul’daki iyi etkinlikler bu sayıda da sizlerle.

Nuri Kuzucan’ın kişisel sergisi Arter’de 

Sanatçı Nuri Kuzucan’ın kişisel sergisi Pasaj Arter’de sanatseverlere kapılarını açtı. Sanatçının eski ve yeni işlerinden oluşan sergide, sanatçı takipçilerine mekan kavramını anlatıyor. Yapıtların çoğunda hem zihinsel hem de algısal akışanlık var. Diyalektiğin kullanıldığı sergide; ışık-gölge, boş-dolu, yüzey-derin, kaos- düzen gibi karşıtlıklar eserlere yansıtılmış. Ziyaretçileri kendi birikimlerini ve hayal güçlerini devreye sokarak resimlere ve mekâna farklı konumlardan bakmaya davet eden Pasaj, sabit ve tekil bir tecrübeyi garantileyen imgelerden ziyade kendini her seferinde yeniden üreten imgeler sunuyor; resimlerin asıldıkları sabit noktalardan izlenmelerini değil, mekânla birlikte çalışmalarını ve birbirlerini öne çıkarmalarını amaçlıyor. Nuri Kuzucan’ın 20 yıllık sanat hayatındaki eserlerinde de mekanın yansımalarını görmek mümkün. Sanatçının Pasaj sergisini merak edenler 31 Aralık 2023’e kadar Arter’de Nuri Kuzucan Pasaj sergisini ziyaret edebilecek.

Doğu’nun mistik masali: 1001 Gece Masalları 

Kültür Yolu Festivali’nin İstanbul ayağı nihayet Beyoğlu’na geldi. Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında onlarca konser, tiyatro, sergi İstanbullu sanatseverlerin beğenilerine sunulacak. Onlardan biri de dünyaca ünlü 1001 Gece Masalları, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun hazırladığı oyun 30 Eylül’de Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelendi. İnsanlığın ortak miraslarından 1001 Gece Masalları‘nın izlerken Şehrazat’ın anlatımına, Hükümdar Şehriyar’ın dinlemesine şahitlik edeceğiz..

Etnik müziğin kalbi Taksim’de atacak

Etnik müziğin önemli isimlerinden Riff Cohen, Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında İstanbul’a geliyor. Folk müzik alanında başarılı şarkılara imza atan şarkıcı, 12 Ekim Perşembe günü Atatürk Kültür Merkezi’ndeki Türk Telekom Opera Salonu’nda sahne alacak. Taksim’den gökyüzüne İbranice, Fransızca, Arapça şarkılar uçacak. Sanat Ajandası olarak biz de o etkinlikte olacağız. Riff Cohen seven ajanda olarak en sevdiğimiz şarkısı A Paris,  peki ya sizin favoriniz hangisi?

At’Nağme Yedikule Hisarı ve Kadırga Sanat’ta 

Çağdaş Türk Sanatı ve özgün baskı tekniği ustası ressam Süleyman Saim Tekcan’ın At’Nağme  sergisi Yedikule Hisarı ve Kadırga Sanat Galerileri’nde sanatseverleri bekliyor.  At’Nağme‘de yağlı boya, baskı, heykel, duvar tabakları, at heykelleri yer alıyor. Tekcan’ın eserlerinde doğduğu çevrenin yanı sıra kadim medeniyetlerden de esintiler var. Sanatçı eserlerinde kendine özgü tasarımıyla geleneksel figürleri geçmişten günümüze taşıyarak modern bir kimlik kazandırıyor. Süleyman Saim Tekcan’ın At’Nağme sergisi 24 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek. 

Balık kavağa çıktı!

Geçtiğimiz günlerde Kabataş’ta yürürken birden kalabalık caddede sanatla göz göze geldim! Yoğunluğun arasından yalnızca meraklılarının fark edeceği Kahve Dünyası’nın güncel sanat projesi Yan Köşe’nin  dokuzuncu edisyonu Balık Kavağa Çıkınca isimli çalışma adeta parlıyor. Duvara asılan ledlerden oluşan edisyonda, zamandan bahsediliyor.  “Yanlış zaman”,  “Öğrenilen geçmiş zamanın rivayeti”, “Kırk gün kırk gece”, “Eli kulağında” gibi mottolar var. Cansu Cürgen ve Avşar Gürpınar’ın çalışması Balık Kavağa Çıkınca Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü‘ndeki “Saatin kendisi mekân, yürüyüşü zaman, ayarı insandır. Bu da gösterir ki, zaman ve mekân, insanla mevcuttur!” pasajından etkilenerek yapılmış. Yanköşe’deki sergiyi görmek isteyenler Ekim 2023’e kadar ziyaret edebilir.

 

Önceki Yazı

Dijital platform kullanıcıları  eski alışkanlıklarına geri mi dönüyor?

Sonraki Yazı

Acısıyla tatlısıyla geçen bir festival daha

Son Yazılar

Varlığa gülümsemek

Günde kaç kez ufukla göz göze geliyorsun? Gökyüzünün sana göz kırptığı oluyor mu? Denizin derinliğine bir

Yoksulluk ve takva

70’lerin ve 90’ların sonlarını aratmayan büyük bir enflasyonun endişeleri içinde girdik Ramazan’a. Gelir uçurumları keskin bir

Kısa caz tarihi 

İkinci kez okuduğum, dünyanın farklı dillerine çevrilen Joachim E.Berendt ‘in “Caz Kitabı”ndan yola çıkarak kendi yorumlarımı

Elly hakkında konuşalım mı?

Sinema serüvenine 2000’li yıllarda başlayan İran’ın önde gelen sinemacılarından Asghar Farhadi, 2008 yılında Berlin Film Festivali’nde