Arif Nihat Asya’nın Belgeseli Çekiliyor

2 dakikada okunur

Yönetmenliğini Mustafa Yürekli’nin yaptığı Arif Nihat Asya’yı konu alan ‘Kanatlarını Arayanlar’ adlı belgesel, 2022’de seyirciyle buluşacak.

Arif Nihat Asya’yı konu alan ‘Kanatlarını Arayanlar’ belgeseli, seyirciyle buluşmak için gün sayıyor. Çekimleri devam eden belgeselin yönetmeni Mustafa Yürekli, Arif Nihat Asya’nın, Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli temsilcilerinden olduğunu söyleyerek “Sade bir üslupla milli değerleri ve dini heyecanları işleyen şiirler yazan Asya’nın, Bayrak, Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor, Fetih Davulları, Na’t, Selimler, Kubbeler ve Süleymaniye’nin en tanınmış şiirleri. Şirlerinde günlük Türkçeyi bir sanat dili haline getirerek kullanan Arif Nihat’ın rahat, özentisiz ve sade bir üslubu var” diye konuştu.
İşgal kederini yaşadı
Arif Nihat Asya’nın Cumhuriyet şiir dilinin gelişmesine katkıda bulunan güçlü bir şair olduğunu dile getiren Yürekli, şunları kaydetti: “Arif Nihat, Birinci Dünya Savaşı’nı dört dizeyle ifade edebilen güçlü bir şairdi. Öğrencilik yıllarında Arif Nihat, nefesini tutup Milli Mücadele’yi, Sakarya Savaşı’nı, Dumlupınar Meydan Muharebesi’ni gün gün takip etti. İstanbul’un işgal yıllarında üniversite öğrencisiydi, işgal kederini yaşamıştı. İstanbul’un kurtuluşuna tanıklık etti; İngilizlerin gidişini ve halkta yarattığı heyecanı yaşadı.”
Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen belgeselin galası, 5 Ocak 2022’de Adana’nın Fransız işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında yapılacak.

Önceki Yazı

Marmara’da Felaket “Geliyorum” Dedi

Sonraki Yazı

“Okur Gezer” Meraklılarıyla Buluştu

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine