Batman’ın mevsimi sinemayla değişti

10 dakikada okunur

Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan Hasankeyf ile tanınan, iki yakasını Dicle Nehri’nin ayırdığı Batman şehrinin mevsimi sinemayla değişti. Batman Belediyesi’nin bu yıl ilkini düzenlediği Batman Film Günleri  üç gün boyunca sinemaseverlerle buluştu.  

Batman’da bir ilk olma özelliğini taşıyan film günleri iki aylık sinema akademisi sonrası coşkuyla düzenlendi. Koordinatörlüğünü yazar, sinema eleştirmeni Suat Köçer’in üstlendiği, yurtiçi ve yurtdışından birbirinden özel sanatçıların katıldığı film günleri Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Film gösterimleri, söyleşiler, ödül törenleri, konser ve sinema akademisi öğrencilerinin  mezuniyetinin yapıldığı etkinlik 3 Mart’ta sona erdi. Açılış programına Batman Valisi Ekrem Canalp, yönetmenler, oyuncular, gazeteciler ve sinemasever seyirciler katıldı. Batman Sinema Akademisi’nin ve Film Günleri’nin tanıtıldığı gösterimle başlayan program açılış konuşmaları, başarı ve onur ödüllerinin takdimi, Yeşilçam müziklerinden oluşan ünlü santur sanatçısı Sedat Anar’ın konseriyle sona erdi.

 

Filmler Batman’ı güzelleştirecek 

Açılış konuşmasını Batman Film Günleri koordinatörü ve sinema eleştirmeni, yazar Suat Köçer yaptı. Köçer Film Günleri’nin yapılmasının ne kadar kıymetli olduğunun altını çizerken: “Sezen Aksu’nun Gülümse diye meşhur bir şarkısı var. Belki şehre bir film gelir, bir güzel orman olur yazılarda. İklim değişir, Akdeniz olur. Batman zaten güzel. Bence bu tarz organizasyonlar, Batman’ı daha da güzelleştirir, mevsimini değiştirir.” dedi. Köçer konuşmasının devamında bu etkinliklerin arkasında büyük bir emek olduğunu da vurguladı:   “Biz ne kadar iyi işler yaparsak yapalım, ne kadar emek verirsek verelim, bu emeğin ve bu işin bir sahiplenicisi, hamisi olması gerekiyor. Yoksa sağlam olmaz. Bu vesileyle Batman Valiliğine, Ekrem Canalp Bey’e, Batman Belediyesi çalışanlarına ve özellikle de Metin Gürbüz’e çok teşekkür ediyorum.” 

Festivale dönecek

Son yüzyılda büyük değişimlerin yaşandığını belirten ve her zaman sanatın destekçisi olduğunu söyleyen Vali Ekrem Canalp konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Bu yüzyılın içerisinde insanların hayatına pek çok şey girdi ve çıktı. Ama sinema hayatımıza girdiği günden beri hiç çıkmadı ve yolculuğuna devam ediyor. Dünyanın neresinde olursanız olun, hayatınızın bir alanında sinema var olur. Bir toplumun kültür sanatla iç içe yaşaması gerekiyor. Bizden buradan hareketle bir sinema akademisi düzenledik ve film günleri yapmayı planladık. Umarım bu film günleri festivale döner, her geçen yıl daha büyük salonlarda buluşuruz.” 

Umarım bir gün Filistin’in özgürlüğünü kutlarız

Özbekistan yapımı Sunday filminin yönetmeni Shokir Kholikov başarı ödülünü Suat Köçer’den aldı. Kholikov: “Buraya gelen ve filmimize ilgi gösteren herkese çok teşekkür ederim. Batman’da olmak ve filmimin burada izlenmesi büyük bir onur. Bu etkinliklerin devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı. 

Yönetmen Ahmet Toklu’nun elinden başarı ödülünü alan Farha filminin Filistin asıllı Ürdünlü yönetmeni Darin J. Sallam Filistin’de yaşananlara dikkat çekerek, “Bu şekilde tanınmak ve ödül almak benim için çok gurur verici. Farha filmini Batman’da göstermek benim için büyük bir onur. Teşekkür ederim. Umarım yakın zamanda Filistin’in özgürlüğünü de kutlarız.” dedi. 

Sanatçının asıl gayesi iz bırakmaktır

Batman Valisi Canalp’in elinden onur ödülünü alan yönetmen Derviş Zaim ise “Batman’da ilk kez film günleri düzenleniyor, buna şahit olduğum için çok mutluyum. Verdiğiniz bu onur ödülüne layık olmaya çalışacağım. Bazı insanlar hikayelerini anlatmak için yanıp tutuşur. Benim de bu yolculuğum devam ediyor, anlatmak istediğim daha çok hikaye var. Bana anlatma gücü veren ve destekleyen herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.  

Onur ödülünü oyuncu Umut Karadağ’dan alan sanatçı Halil Ergün düzenlenen film günlerinden çok etkilendiğini ve heyecanlandığını belirtti: “Bu akşam sizinle birlikte olmak beni çok heyecanlandırdı. Batman’a geldiğimde ferah bir şehirle karşılaştım. Bu gelişmelere sanat da eklendiğinde daha güzel bir yapı ortaya çıkıyor. İnsanlığın itici gücü geçmişten beri sanattır. Sanatçının asıl gayesi hangi alanda olursa olsun, arkasında güzel bir iz bırakmaktır. Bu gösterilen çabalara katkıda bulunmak için elimden geleni yapmaya hazırım.” 

Sinemaya sahip çıkalım

Yönetmen Vuslat Saraçoğlu, usta oyuncu Perihan Savaş’ın onur ödülünü takdim etti. Savaş, sinemaya sahip çıkmaktan bahsederken hazırlanan film günleriyle ilgili duygularını şöyle dile getirdi: “Batman’a söyleşiye geldiğimde çok keyif almıştım, şu an film günlerinde olmak daha büyük bir sevinç. Gelirken içimden sürekli bu film günleri festival olur diye geçirdim. Sayın valimizin gayretini görünce bir sanatçı olarak çok memnun oldum. Bu ödüller yaptığım mesleğin doğruluğunu gösteriyor. Herkese teşekkür ediyorum. Sinemaya, sanata sahip çıkalım.”

Genç sinemacılardan film gösterimi 

Batmanlıları sinemayla buluşturan Batman Film Günleri ikinci ve üçüncü gününde de yoğun bir katılımla devam etti. Derviş Zaim’in Flaşbellek Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Hasan, Vuslat Saraçoğlu’nun Borç ve Ahmet Toklu’nun Pota filmleri sinemaseverlerle buluştu. Gösterimler sonrasında yönetmenler seyircilerin sorularını cevapladılar. Gösterimlerin yanı sıra Batman Film Günleri önemli bir söyleşiye de ev sahipliği yaptı. O da Suat Köçer moderatörlüğünde usta oyuncular Halil Ergün ve Perihan Savaş ile gerçekleşen söyleşiydi. Birlikte pek çok filme imza atan ikili Türk sinemasını, setlerde yaşadıklarını içtenlikle anlattılar. Gençlerin sorularını cevapladılar. Sinemaya gönül vermiş gençlerin Batman Sinema Akademisi kapsamında çektikleri Güz adlı kısa film de kapanış gecesinde gösterildi.

Detaylarını Litros Sanat Gazetesi’nin ilerleyen sayılarında sunacağımız özel röportajlar yakında sizlerle olacak.

Önceki Yazı

İki hüzünlü yaprak: Üstün İnanç ve Füruzan

Sonraki Yazı

Kitabın ve okumanın yüzlerce yıllık serüveni Ketebe Müteferrika Dizisi’nde…

Son Yazılar

Varlığa gülümsemek

Günde kaç kez ufukla göz göze geliyorsun? Gökyüzünün sana göz kırptığı oluyor mu? Denizin derinliğine bir

Yoksulluk ve takva

70’lerin ve 90’ların sonlarını aratmayan büyük bir enflasyonun endişeleri içinde girdik Ramazan’a. Gelir uçurumları keskin bir

Kısa caz tarihi 

İkinci kez okuduğum, dünyanın farklı dillerine çevrilen Joachim E.Berendt ‘in “Caz Kitabı”ndan yola çıkarak kendi yorumlarımı

Elly hakkında konuşalım mı?

Sinema serüvenine 2000’li yıllarda başlayan İran’ın önde gelen sinemacılarından Asghar Farhadi, 2008 yılında Berlin Film Festivali’nde