Bayburt’un Sıra Dışı Müzesi

2 dakikada okunur

Bayburt’un Bayraktar köyünde Çoruh Vadisi’ne bakan bir tepenin üzerinde yer alan Baksı Müzesi, mimari tasarımı, konumu ve sıra dışı projeleriyle ilgi çekiyor.

Salgın tedbirleri kapsamında kış boyunca ziyarete kapalı kalan Baksı Müzesi, kapılarını sanatseverlere açtı. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından kurulan müze, 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü ile aynı yıl TBMM Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Geleneksel kültürü koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak için pek çok araştırmaya ev sahipliği yapan müzede, diğer yandan da kadın istihdamı projeleri, özel yetenekli çocukların tespiti ve desteklenmesi gibi çalışmalar yürütülüyor. Sıra dışı sergileriyle yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da ilgi odağı olan müzenin bakım ve sorumluluğunu üstlenen Bayraktar Köyü Muhtarı Nabi Akçelik, geleneksel ile çağdaş sanatları harmanlayan müzenin temelinin 2000 yılında atıldığını belirtiyor. Akçelik, 60 dönüm araziye kurulu müzede, ana müze, depo müze, el sanatları atölyeleri, konuk evleri, konferans salonu, kütüphane ve amfitiyatro gibi alanların bulunduğunu belirterek, ana binada dönem dönem çeşitli sanatçıların sergiler açtığını, şu anda Şakir Gökçebağ’ın “Aşina” isimli sergisinin yer aldığını ifade ediyor.

Önceki Yazı

Hırka-İ Saadet Dairesi Ziyaretçi Bekliyor

Sonraki Yazı

Türk Cam Sanatını Dünyaya Tanıtan Mekân

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine