BENİM İÇİN UMUT…

18 dakikada okunur

Esenler Film Festivali 15-19 Aralık tarihlerinde sinema meraklıları ve sinemaseverler ile buluşuyor. Umut temalı filmler seçkisiyle öne çıkacak festival sürecinde panel ve söyleşiler, yapım atölyeleri, uluslararası umut temalı filmler, Filistin kısa film seçkileri, çocuk film gösterimleri ve konserlerin yer alacağı festival süreci dolu dolu hazırlandı. Biz de Litros Sanat’ın Esenler Film Festival özel sayısı için festival etkinliklerinde yer alan yönetmenler, yapımcılar, kısa film yarışması jürileri ve finalistlerine “Umut sizin için nedir?” diye sorduk. Umut bazıları için geleceğe bakmak, bazıları için belirsizliğe karşı bir direniş, bazıları için de bir hayal uğruna mücadele edebilme gücü olduğunu gördük. Umut kelimesinin aslında derin bir kuyu olduğunu anladık. Gelin onlar için umut nedir, birlikte okuyalım… 

UMUDUMUZ EN ÇOK SİNEMADIR

Banu Sıvacı (Yönetmen): Umut benim için sabahları yatağımdan kalkabilme gücüdür. Bütün rağmenlerle başa çıkmamı sağlar bütün kötü niyetlerin üstesinden gelmemi sağlar. Umudum en çok sinemadır.

Sinan Albayrak (Oyuncu): Umut etmek sağlıklı kalabilmemizin yegâne yolu. Umut yoksa ayakta kalmak, tahammül etmek mümkün değil.

Zeynep Koray (Yapımcı): Umut anda var olmanın potansiyelini keşfetmek ve bu vizyonla geleceğe bakmaktır. Umut var oluşun tohumudur.

Murat Pay (Yönetmen): Umut insandır.

Güven Adıgüzel (Yazar): İnsanın pırıl pırıl bir mayıs güneşine ya da tepesinde asılı duran masmavi gökyüzüne inanma eşiğidir umut. Belirsizliğe karşı uzun bir direniş hattıdır aslında. Gerçeğe meydan okumaz, onun kalbinde yeşerir. Nihayetinde doğan her çocuk bir umuttur. Hayat böylelikle var olur. Umut bozgunda düş görmek, karanlıkta kıvılcıma sarılmaktır. Hayal kırıklığına açılan bir kapının adı da olabilir bazen, işkenceyi uzattığına dair sözler göğe yükselir. Oysa insan bütün yenilgileri tanır, yorgunlukları, düşüşleri ve dahi yılgınlıkları… Umut bunlardan azade değildir. Umut o kapıdır. Ardı kıyamettir belki. Ama insan yaşamaklardan yapılmış inatçı bir sabırla o kapının önünde bekler. Ve kırıldığı yerden başlar hayat. Umut en güzel ihtimaldir, hayatın ve insanın kendisi gibi.

Elif Eda Karagöz (Yönetmen): Umut benim için sanırım hem insan canlılığının hem de ıstırabın kaynağı.

Belkıs Bayrak (Yönetmen): Umut kelimesi romantik bir eylemsizlik halini çağrıştırıyor gibi dursa da benim adıma yolda olmayı, ilerlemeyi hayata harekete geçerek tutunmayı ifade ediyor.

Cemil Yavuz (Yapımcı): Umut güvendir. Annenin seni hep seveceğine, babanın koruyacağına, yaratıcının sesini duyacağına, arkadaşlarınla omuz omuza olacağına çalışmanın başarıya ulaşacağına, iyilerin kazanacağına, güvenmektir. Birilerine, bir şeylere karşı güvenmek. Bugün Gazze’yi dünyanın en güçlü ve gelişmiş devletlerine karşı ayakta tutan da bu güvendir işte. Bugün umut Filistin’dir. İnsanlığın umudu Filistinlilerdir.

Bekir Bülbül (Yönetmen): İnsanın yol alabilmesi için yelkenine aldığı rüzgardır umut. Onunla beslenir, ona yönelir ondan feyz alır. En karanlık gecelerde bir kutup yıldızı gibidir, onunla istikametini bulur. Yolu ve güzergahı umut belirler. Ondan yoksun olmak ruhunu kaybetmek gibidir.

Fikret Reyhan (Yönetmen): Umut, belki de dünyaya inatla tutunmamızın en büyük itici gücü, dinamosu ve bu inadın en çok işe yaradığı mecralardan biri de sanattır. Umut, bir direnç, yeni bir bakış ve tutum yaratır; dönüşüme teşvik eder. Tam bu noktada sinemanın gücü, toplumun sorunları ve yaşamın karmaşıklığı karşısında yalnızca bireyin iç dünyasında değil, toplumun ortak bilincinde de umudu yeşertebilecek olmasında saklıdır. Bu sebeple Esenler Film Festivali ekibini bu yılki tema seçiminden dolayı kutluyorum.

Fırat Özeler (Yönetmen): Umut benim için üretmek demek. Üretebildiğim sürece umut edebildiğimi; geleceğe inancımı sürdürebildiği mi düşünüyorum. Anlatmak istediğim hikayeleri anlatabilmek, filmler yapabilmek ve bu hikayelerin birilerine ulaştığını görmek beni hayata sıkı sıkıya bağlıyor.

Rıza Oylum (Sinema Yazarı): Umut Türkçe kadar eskidir. İlk defa Dede Korkut Kitabı’nda karşımıza çıktığına göre Orta Asya’dan bu yana umut etmeyi sürdürüyoruz. Pandora’nın Kutusu’nda ise dışarı bırakılmayan sonuncudur umut. İnsanlığın umutsuzluk içinde sonsuza kadar kalmaması için vakti geldiğinde kutudan azat edilir. Yaşar Kemal İnce Memed romanında ‘Hangi günü gördük akşam olmamış. Hangi insanı gördük yaralanmamış.’ diye seslenir. Umut çoğu zaman inatla müsemma olmaya mecbur bıraksa da umuttan inada giden ince yolda nihayete eren sancılı bir gecenin sabah güneşidir. SamuelBeckett’ın unutulmaz şiarıdır umut;‘Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.’

FESTİVAL YARIŞMACILARI İÇİN UMUT HAYAL KURMAK DEMEK

Beril Tan (Farklı Bir Yas’ın yönetmeni): Nasıl hayal edebildiğimiz sürece yaşayabiliyorsak, umut edebildiğimiz sürece hayal edebiliriz diye düşünüyorum. Hayal etmenin yakıtı gibi bir şey, umut. Mücadele ederken ya da sabredip beklerken hep güç veren ve iyi hissettiren bir duygu.

 Charles Emir Richards (Suriyeli Kozmonot’un yönetmeni): Benim için umut en son yitirdiğimiz şeydir.

 Erinç Durlanık (Satışçının Bir Günü’nün yönetmeni): Umut bizleri iyimser bir geleceğe bağlayan tek dayanağımız. Umudumuzu kullanmaya ve sömürmeye niyetli her sisteme ve düşünceye insanlık onuru için kafa tutmalı ve meydan okumalıyız. Unutmamalı ki umut, henüz doğmamış olanı beklemek ve doğduğunda onu korumak için hazır olmaktır. 

 Ali Rıza Beyazıt (Teamül’ün yönetmeni): Umut, insan olmanın anlamını kavrama, insanlık için düşünebilme, insanlar arasındaki duvarları yıkabilme gücünün motivasyonudur. Hakların gasp edildiği bir dünyada, insanlığın ıstırabına ortak olabilme yetisidir. 

 Evrim İnci (Duvar’ın yönetmeni): Bence umut her zaman hayatımızda olan bir eylem. Tıpkı yemek içmek gibi… Mutluyken de hüzünlüyken de umut ederiz bence. Güzel şeylerin olacağına, hayallerimizi gerçekleştireceğimize, sevdiklerimizle beraber mutlu bir yaşam süreceğimize dair düşüncelerdir bunlar.

Özgürcan Uzunyaşa (Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada’nın yönetmeni): Bir hayal uğruna mücadele edebilme, çaba harcayabilme gücünü özgürlük olarak tanımlıyorum. Bu özgürlüğe sahip olabilme ideali ise benim için umuttur. Dolayısıyla, mücadeleden asla vazgeçmemenin tek yolu, hayal kurmak ve umut edebilmektir.

Alkım Özmen (Gece Babamızı Ararken’in yönetmeni): Olması beklenilen veya olacağı düşünülen güzellikler… Bazen gelecek güzel günler, bazen pırıl pırıl parlayan bir bahar güneşi bazen de hayalimdeki çekmek istediğin film. 

İsmail Yılmaz (Geri Dönüşüm projesinin yönetmeni): Benim için umut, olumsuzlukların yarattığı kırılgan karanlıklar içinde debelenen insanın, gönül göğünde bir yerde duran ya da mutlaka durması gereken bir Kuzey Yıldızı’dır.  

Fehmi Öztürk (Cennet projesinin yapımcısı): Benim için umut yaşam motivasyonumdur.

 Yağmur Kartal Karakuş (Biçâre projesinin yönetmeni): William Blake’in hiç unutmadığım bir sözü vardır, “Korku ve umut hayaldir”. Bu sözü anımsadıkça umutlu hayalleri büyütmenin önemini hissederim. Umutlu hayaller, insanı yaşatır, insanı erdeme, güzele, iyiye götürür ve huzuru getirir. Bu sebeple hayallerimi hep umutlu tutarak güçlendirmeye ve korkuların da bir hayalden ibaret olduğunu unutmamaya gayret ederim.

 Savaş Hamarat (Hakikat Düğümü projesinin yönetmeni): Hiç unutmam bir keresinde dolmuşta tutunacak yer bulamayan küçük bir çocuk annesine sarılıp, “Sen benim tutunma yerimsin” demişti. İnsanın yüreğinde her zaman sulaması gereken taze bir filiz gibidir umut. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde bu oldukça önemli. Muhammed Ali’nin de dediği gibi: “Her zaman umut vardır. Asla umut olmadığında bile”

Meryem Sena Metin (Bir Yeni Etiket projesinin yönetmeni): Benim için umut gökyüzünü izledikten sonra gülümseyerek pencereden bakan insanlardır.

Kaan Tığlı (Sudan Daha Koyu projesinin yönetmeni): Umut yaşamlarımızın yakıtıdır. Buna rağmen doğası gereği ironik bir kavram olduğunu düşünüyorum. 67 yaşında bisiklet sürmeyi öğrenen Tolstoy, umudu aşılayan bir hikâyenin başrolü olsa da bu bana komik gelen ve içten içe acı veren bir hikâye. Belirli koşullarda olup, bunun düzeleceğini umut etmenin “işkenceyi uzatan” bir tarafı var.

FESTİVAL EKİBİ İÇİNSE UMUT İNANÇ ANLAMINA GELİYOR

Muhammet Emre Yapraklı (Festival Organizasyon Koordinatörü): Benim için umut küçük bir çocuğun bize sunacağı tebessüm için mücadele etmek ve hiç vazgeçmemektir. Savaşların yok olup barışın var olması için kalemimizle, enstrümanımızla, kameramızla ya da fırçamızla üretimde bulunup sevginin daha sonsuz nefes alıp vermesine vesile olmak umut için mücadele etmektir. Berrak bir gökyüzünün ve tertemiz bir havanın nimet olmaya, çocukların yaşam mücadelesi verdiği bir çağda Bâtılın karşısında Hak için vazgeçmeyiş umut etmektir.

Mürvet Özgün (Kısa Film Yapım Desteği Koordinatörü): Umut devam eden dünya düzeninin içinde yeniden ayakta kalabilmemiz için bize sunulmuş bizi ayakta tutan bir anahtardır.

Esranur Güler (Festival İçerik Editörü): Gelecek ve vaad ettiği, yaşadıkça geçtiğimiz yolların sonraki durağını bilmemek ve bir noktaya varacağını ummak.

Kübra Er (Festival Asistanı): Umut, insanın baktığı yerden hayatın şartları ne kadar olmaz görünse de bütün olumsuzluklara rağmen bir şekilde her şeyin yolunu bulacağına olan inancı. 

Asude Karagöz (Festival Asistanı): Umut inançtır, ihtimallerdir. En olmayacak ihtimallere dahi sıkı sıkıya bağlanabilmektir. Umut yola devam etmektir.

Nur Sultan Bulut (Festivalde Etkinlik Moderatörü): Umut etmek, işler yolunda gitse de gitmese de yola devam etmektir. Yolun sonunun güzel olacağına inanmaktır. 

Rabia Bulut (Festivalde Etkinlik Moderatörü): Umut ne olursa olsun yaşamak için bir yol bulmak, bazen bir yol inşa etmektir.

Yusuf Güler (Festival Gazetesi Renk ve Baskı İşleri Koordinatörü): Eğer umudunu kaybettiysen, yeterince ileriye bakmadığın ve inancını hiç sorgulamadığın içindir.

Önceki Yazı

MUTLU SONLA BİTERDİ O FİLMLER…

Sonraki Yazı

SİNEMANIN İÇİNDEN SİNEMAYA DAİR…

Son Yazılar

Yapay Sherlock Holmes

IQ’sunun 190 olduğu tahmin edilen Sherlock Holmes şimdiye kadar yazılmış en zeki karakterlerden biridir. Yazar Sir

Doğu’da masalsı aşklar bitmez

Gazeteci Yazar Samet Doğan’ın üçüncü romanı “Beni Yemen’de İtalyana Benzetirler” Ketebe Yayınları’ndan çıktı. İçinde aşkı, arkadaşlığı