Beyoğlu Ekim’de bir başka

7 dakikada okunur

 

Litros Sanat’ın kıymetli takipçilerini bu sayıda da birbirinden güzel etkinlikler ile buluşturacağız. Ekim ayı kültür sanat etkinlikleri ile dopdolu. Operadan, sergiye İstanbul’da adım başı etkinlik var. Etkinliklerin çoğunluğu sanatın kalbi Beyoğlu’nda. Siz de sanata doymak istiyorsanız yolunuzu Beyoğlu’na mutlaka düşürün. AKM’de Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operası var. Ali Poyrazoğlu’nun tek kişilik tiyatrosu “Şıngır Şıngır Beyoğlu” da AKM’de izleyicisi ile buluşacak. AKM’de opera ve tiyatronuzu izlediyseniz rotanızı Taksim Meydanı’ndan İstiklal’e doğru çevirin. Meşher’de “Ben kimse. Sen de mi kimsesin?” isimli sergi sizi bekliyor olacak.

Litros Sanat’ın bu ayki röportajlarını, haber dosyalarını okudunuz. O zaman sizi şimdi buraya alalım.Gazetemizin en gezgin köşesi kültür sanat ajandasına hoş geldiniz. Bu sayıda da köşemizde sizler için beğendiğimiz ve sizin de beğenebileceğiniz kültür sanat etkinliklerini topladık. Ekim ayı İstanbullu sanatseverlerin yüzünü güldürdü. İstanbul’da adım başı kültür sanat etkinliği var. İstanbul Bienali’nin sanat etkinliklerinin hızlanmasındaki payı oldukça fazla. Diğer taraftan AKM’de başlayan ve “Beyoğlu Kültür Yolu Festivali” kapsamında değerlendirilen opera haftasının da buna katkısı hayli yüksek. Dünyada severek takip edilen kült eser statüsündeki operalar AKM’de izleyici ile buluşacak. Yani her zaman olduğu gibi şimdi de sanatın kalbi Beyoğlu’nda atacak.

(Ali Poyrazoğlu)

Rotanızı Beyoğlu’na çevirin burada yok yok
Litros Sanat bu sayıda da sizi seçkin etkinliklere yönlendirecek. İlk etkinliğimiz tek kişilik tiyatro. Üstelik de sahnede usta oyuncu Ali Poyrazoğlu var. Poyrazoğlu’nun doğaçlama oyunu “Şıngır Şıngır Beyoğlu” izleyicisi ile AKM’de buluşacak. Oyunda hem hüzün hem de neşe var. Hayatın kendisini anlatan doğaçlama tiyatro oyunu, dram, trajedi ve yaşanmışlıkları aynı sahnede anlatıyor. Ali Poyrazoğlu’nun kendine bağlayan sohbeti ve muhteşem akış bir araya gelince de pür dikkat izleyeceğiniz bir oyunla karşılaşıyorsunuz. Poyrazoğlu oyunu için diyor ki: “Bıraktığımız izler sizin içindir, sizlerindir… Düş gücü denizlerin korsanıdır seyirciler, oyuncular istedikleri limana demir atarlar…” Usta oyuncu Ali Poyrazoğlu’nun sahnede devleşen oyunculuğunun zihninizde bir iz bırakmasını istiyorsanız 13 Ekim’de AKM’de “Şıngır Şıngır Beyoğlu” oyununu mutlaka izleyin.

(Meşher  sergisi)

“Sen de mi kimsesin?”
Taksim’deki rotamızı İstiklal Caddesine çeviriyoruz. Sanat etkinliği avcıları olarak Meşher’deki “Ben kimse. Sen de mi kimsesin?” sergisine gidip biraz sanata ve aşka doyacağız. Serginin küratörlüğünü Selen Ansen yapıyor. “Ben kimse. Sen de mi kimsesin?” Antik Yunan mitolojisinden Ekho ve Narkissos’un karşılıksız aşk mitinden kurgulanmış. Sergideki eserler yansıma, yankılanma ve başkalaşmaya dair çağrışımları günümüzün sanatsal ve toplumsal dinamikleri ışığında yorumluyor. Ayrıca sergi metaforik ismini Emily Dickinson’ın şiirinden almış. Şiirde olduğu gibi sergide de senler, benler, imgeler ve yaşanmışlıklar arasındaki örüntü işleniyor. 44 sanatçının 120’ye yakın eserle katıldığı sergiyi 12 Şubat 2023’e kadar görebilirsiniz.

 

 

Taksim’den opera sesleri yükselecek
Opera günlerine ev sahipliği yapan Atatürk Kültür Merkezi’nden İstanbul’a sanatın ses yayılacak. Mozart’ın 240 yıldır sergilenen “Saraydan Kız Kaçırma” operası da bu kapsamda seyirci ile buluşacak. Mozart’ın kült ve en sevilen operalarından biri olan “Saraydan Kız Kaçırma” Doğu ve Batı arasındaki köprüyü 240 yıl önce kuran br eser. Eser, iki medeniyetin ‘öteki’ olarak diğerine nasıl baktığına dair önemli gözlemler içeriyor. Eser, İspanyol soylusu Belmonte’nin korsanlar tarafından kaçırılan ve Osmanlılara satılan sevgilisi Konstanze’yi kurtarma macerasını anlatıyor. Selim Paşa’nın alicenap davranışları ile sevenler finalde kavuşur. Mozart’ın yazdığı bu eserde her karakterin Doğu-Batı medeniyetinde bir karşılığı vardır ve her birinin tavırları sosyolojik metaforlar içerir. Mozart’ın bu eşsiz eser “Saraydan Kız Kaçırma” operasını İstanbul Devlet Opera ve Balesi klasik haline sadık kalarak farklı bir reji anlayışı ile 12 Ekim’de AKM’de sahneleyecek. Bu eşsiz eser izlemek isterseniz yolunuzu mutlaka Taksim’e düşürün.

 

 

Önceki Yazı

Restorasyon nedir, ne değildir?

Sonraki Yazı

Dijital platformlar yeni seyirciyi yetiştiriyor

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne