Bitkiler Dans Eden Ultraviyole Işıklarıyla Büyüyecek

2 dakikada okunur

Hollandalı tasarımcılar, bitkilerin daha hızlı ve aralıksız biçimde büyümelerine yardımcı olacak bir ışık teknolojisi geliştirdi. Studio Roosegaarde’nin kurucusu Daan Roosegaarde’nin GROW adlı buluşu, kentsel ortamlarda sanat ve teknolojiyi bir araya getiriyor.

Roosegaarde, Hollanda’nın Lelystad kentinde 20 bin metrekarelik bir tarım arazisinde dikey olarak parlayan ‘Işık formülü’ adını verdiği tasarıma dayalı yöntemi kullanıyor. Tasarımı denemek için seçtiği dev pırasa tarlasında sebzeler, gün içinde diğer tarlalar gibi görünürken geceleri çok renkli bir ışık şovuna dönüşüyor. Çıplak göze ‘Dans eden ışıklar’ gibi görünen mavi, kırmızı, ultraviyole ışık karışımları, muazzam bir sanat eseri ortaya çıkarıyor.

Bitki ve fotoğraf biyologlarıyla birlikte çalışarak, belirli bir ışık formülünün, mahsullerin maruz kaldıkları güneş ışığı saatlerini esasen uzatarak daha verimli bir şekilde büyümelerine yardımcı olacağını keşfeden Hollandalı ışık tasarımcısı Roosegaarde, bu teknolojinin bitki büyümesini artırabileceğini, pestisit ihtiyacını ise yüzde 50’ye kadar azaltabileceğini söylüyor.

Önceki Yazı

Yazmasam Deli Olacaktım

Sonraki Yazı

Tina Turner Belgesel İle Veda Ediyor

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım