Bob Ross: Sempatik Ressamın Hüzünlü Hikâyesi

2 dakikada okunur

Bir dönem TRT’de yayımlanan ‘Resim Sevinci’ programının yıldızını konu alan belgesel, özel bir yayın platformunda izleyicilerle buluştu.

Belgesel 1995’te lenf bezi kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Ross’un oğluyla resim malzemeleri pazarında güçlü bir aktör olan Bob Ross şirketinin sahipleri arasındaki hukuki savaşın detaylarını inceliyor.
Ressamın arkadaşlarının röportaj vermekten korktuğu için hakkında bilgi bulmakta epey güçlük çeken yapımcılar, resim yapmada çok insana ilham olmuş Ross’un hayatının karmaşık ve sır perdeleriyle dolu olmasının kendilerini belgeseli yapmaya daha çok motive ettiğini söylüyor.
Annette ve Walt Kowalski ile tanışan Bob Ross’un PBS’te Resim Sevinci (1983 – 1994) programını yapmaya başladığı fakat sonrasında çiftin Ross’un başına epey çorap ördüğü dile getiriliyor. Ross’un ün kazanmasında pay sahibi olan Kowalski çifti, iddiaya göre ressam hayattayken onun haklarını elde etmek için çok fazla uğraş verdi, ölümünden sonra da Bob Ross Inc. şirketini yönetmeye başladı. Ross’un oğlu Steve Ross babasının ölmeden önce Kowalski çiftine atıfla, “İsmimi çalmaya çalışıyorlar” dediğini belirtirken ailenin de ressamın mirasından faydalanamadığını söylüyor.

Önceki Yazı

“Hayatımın Dönüm Noktası Asmalı Konak Dizisidir”

Sonraki Yazı

Göçebeliğe ait eserleri topluyor

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine