Christchurch Filmi İçin Çok Erken

3 dakikada okunur

Amerika destekli ‘Onlar Biziz’ adlı film, 2019’da iki camide en az 51 kişinin hayatını kaybettiği beyaz bir ırkçının saldırılarına kurban giden Müslüman cemaat yerine Başbakan Jacinda Ardern’in yanıtına odaklanıyor.

Yeni Zelandalı Müslümanlar, silahlı bir kişinin 51 kişiyi öldürdüğü 2019 Christchurch cami saldırılarıyla ilgili bir film planına, saldırının yaslı aileler ve cemaat için çok taze olduğunu söyleyerek itiraz etti.
Hollywood Reporter’ın haberine göre, Ardern’in o günkü sözlerinden alınan ‘Onlar Biziz’ başlıklı film, 15 Mart 2019’da beyaz bir ırkçı tarafından iki camiye düzenlenen saldırılara Başbakan Jacinda Ardern’in verdiği yanıta odaklanıyor.
Canterbury Müslüman Derneği sözcüsü Abdigani Ali yaptığı açıklamada, trajik olaylarla ilgili hala birçok hassasiyet olduğunu belirterek “Başbakanımızın saldırılara verdiği yanıttan dolayı takdir edilmesi hakkı olsa da biz zamanlamasını ve şu anda bir filmin uygun olup olmadığını sorguluyoruz. Çünkü terör saldırısı hala toplumumuz için taze.”
Ardern de Müslüman cemaatle aynı görüşte
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 2019 Christchurch terör saldırılarına verdiği yanıtla ilgili planlanmış bir filmi kötü zamanlanmış ve yanlış konuya odaklanmış olmakla eleştirdi.
Ardern TVNZ’ye verdiği demeçte: “Kişisel görüşüme göre, Yeni Zelanda için çok erken ve çok taze hissettiriyor. Anlatılması gereken çok fazla hikaye varken benimkini onlardan biri olarak görmüyorum. Bunlar toplumun ve ailelerin hikayesi.” dedi.
Film yapımcılarının film hakkında kendisine danışmadıklarını da dile getiren liderin saldırıya verdiği şefkatli tepki, şok olan ülkesini birleştirmiş ve dünya çapında övgü toplamıştı.

Önceki Yazı

New York’ta Sanatseverler İçin Devasa Van Gogh Sergisi

Sonraki Yazı

Genç Hikâyeciye Yol İşaretleri – I –

Son Yazılar

Yapay Sherlock Holmes

IQ’sunun 190 olduğu tahmin edilen Sherlock Holmes şimdiye kadar yazılmış en zeki karakterlerden biridir. Yazar Sir

Doğu’da masalsı aşklar bitmez

Gazeteci Yazar Samet Doğan’ın üçüncü romanı “Beni Yemen’de İtalyana Benzetirler” Ketebe Yayınları’ndan çıktı. İçinde aşkı, arkadaşlığı