Çok talep bol etkinlik

10 dakikada okunur

Bu yıl ilk kez düzenlenen “Yedi Güzel Adam Kitap Fuarı” Ramazan’da kapılarını kitapseverlere açtı. Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen fuar 7’den 70’e kitap meraklısını ağırlıyor.  8. Üsküdar Kitap Fuarı ise 29 Nisan’da kapılarını açtı. Fuar bu yıl “Üsküdar’ın Taşı Toprağı Kitap” sloganıyla duyuruldu. İki fuarda 7 Mayıs’ta sona erecek. İnsan bir kez opera dinlemeye görsün sonra bağımlısı oluyor. Operaseverler, bu haber tam da sizin için. İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Giuseppe Verdi’nin son başyapıtı olan “Falstaff” operasını sahneliyor. Opera, Atatürk Kültür Merkezi’nde 13-27-31 Mayıs tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak. İstanbul Müzik Festivali’nin  bu yıl ki müzik rotasında kadim semtlerden Balat var. Festival kapsamında Özel Fener Rum Okulu’nda Spectrum Saksofon Dörtlüsü konseri olacak. 

Litros Sanat, Kültür Sanat Ajandası iyi etkinlik seçkisi ile bu sayıda da sizlerle. Kitap fuarından, operaya, klasik müzik dinletisine kadar aradığınız sanat etkinliğini ajandada bulacaksınız. Kültürel iktidarı elde etmenin yollarından biri kültür sanatın sürdürülebilirliği. Bu bağlamda belediyeler, son yıllarda kültür işleri çalışmalarına hız verdi. İstanbul’daki birçok belediye özellikle Esenler, Zeytinburnu, Üsküdar Belediyesi çok kıymetli çalışmalara imza atıyor. Yapılan işler, medeniyet inşamız için birer tuğla mahiyetinde. Uzun vadede ülkemiz için güzel dönüşleri olacak işler yapılıyor. Kitap olmadan, kültür olmaz. Medeniyet ve sanat olmaz. Fikir ile adım adım işlenen bir toplumun çözemeyeceği hiçbir sosyolojik, siyasi ve ekonomik problem yoktur.

İstanbul kitapsız olmaz 

Esenler Belediyesi, bu yıl ilki düzenlenen “Yedi Güzel Adam Kitap Fuarı”nın kapılarını kitapseverler için Ramazan’da açtı. Esenler Dörtyol Meydanı’nda kurulan fuar 7 Mayıs’a kadar kitapseverleri, meraklıları bekliyor. “Yedi Güzel Adam Kitap Fuarı”nda ayrıca Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören, Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Alaeddin Özdenören ve Sezai Karakoç’un eserlerinin yer aldığı stantlar yer alıyor. Aynı zamanda Esenler Sanat Evi (ESEV) standında ahşap rölyef, çini, desen (geometri) atölyesi, ebru, grafiti, hüsn-i hat, kağıt rölyef, kaligrafi, karikatür, resim, seramik, seramik takı atölyesi, temel tasarım ve el sanatları branşında eğitim alan öğrencilerin el emeği ürünleri sergileniyor. Ürünlerden elde edilen gelirler ise deprem bölgesine gönderilmek üzere toplanıyor. Kitap kokusunun yayıldığı bu fuarda yazarlar, şairler okuyucularıyla bir araya geliyor. Fuarın son haftasında söyleşileri ve imzaları olacak yazarlar şöyle: Süleyman Ragıp Yazıcılar, Mete Yarar, İsa Akgül, Ekrem Altıntepe, Merve Uygun, Ahmet Murat, Melih Tuğtağ ve Erhan Afyoncu. Oralardaysanız kaçırmayın.

8. Üsküdar Kitap Fuarı, 29 Nisan itibari ile “Üsküdar’ın Taşı Toprağı Kitap” sloganı ile çıkan fuar 8 gün boyunca Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde olacak. 7 Mayıs’ta sona erecek fuarı ziyaretçiler 10.00-20.30 saatleri arasında ziyaret edebilecek.  8. Üsküdar Kitap Fuarı’nın bu yılki onur yazarı Türk tarihçiliğinin duayen ismi İlber Ortaylı. Fuar, Türkiye’nin önde gelen 120 yayınevini ve 500 yazarı okurlar ile buluşturacak.  500 yazarın muhtelif saat ve tarihlerde fuar kapsamında söyleşileri olacak. Onların içinden dikkatimi çeken bir söyleşinin haberini vermek istedim. Mahmud Erol Kılıç, Türkiye’deki önemli aydınlardan biri. Tasavvuf alanında önemli çalışmaları olan Kılıç’ın Türkiye bürokrasisine de önemli katkıları var. Üsküdar Kitap Fuarı kapsamında, 6 Mayıs Cumartesi günü Mahmud Erol Kılıç’ın “Günümüz Problemlerine Bilgece Yaklaşımlar” konulu bir söyleşisi olacak. Kafanıza takılan soru işaretlerini sorup meselelere bilgece cevaplar alabilirsiniz, ajandanıza not etmelisiniz.

Opera rüzgarı esiyor 

“Sizi neden sevdiğimi sormayın bana, aşk mantığın tavsiyelerini dinler ama onları uygulamaz.” (William Shakespeare)

 İlk opera deneyimim “Carmen”i izlemekti. O müthiş deneyimden sonra önyargı ile baktığım opera ile buzları erittik. Şimdi “nerede, hangi opera var?” araştırmasını yapıyor ve elimden geldiğince opera izlemeye gidiyorum. Atatürk Kültür Merkezi, operanın merkezi oldu da diyebiliriz. İstanbul Devlet Opera ve Balesi, binbir emekle önemli eserleri AKM’de sanatseverler ile buluşturuyor. Bu sayede Shakespeare’den Georges Bizet’ye önemli isimlerin, önemli eserlerini izleme şansı elde ediyorsunuz. Bunları niye anlattığımı soracak olursanız; AKM’de esen opera rüzgarının haberini vermek istedim. Giuseppe Verdi’nin ünlü eseri “Falstaff” operası AKM’de Türk Telekom Opera Salonu’nda 13-27-31 Mayıs 2023 tarihlerinde sanatseverlerle buluşacak. Falstaff operası, İngiliz yazar Shakespeare’in  “Windsor’un Şen Kadınlar” oyunundan uyarlanarak Verdi tarafından bestelenmiş. Verdi’nin Shakespeare’in bu eserini bestelemesinin en büyük nedeni ona duyduğu büyük hayranlık. Eser diğer operalara kıyasla gülünç, nükteli ve eğlenceli notalara sahip, dinleyenler Nasreddin Hoca fıkrası misali gülerken düşünüyor. 14. yy. İngiltere’sinde geçen eserde ana karakter Falstaff oldukça çapkın,  aynı anda evli ve iki dost olan Alice Ford’u ve Meg Page’i baştan çıkarması ile olaylar başlıyor. Aşk, para, hırs ve entrikanın bolca olduğu operayı ajandanıza kaydedin. 

Müziğin rotası Balat’tan geçecek

İstanbul Müzik Festivali, her yıl müzik ve tarihin izinde saklı güzellikleri keşfe çıkıyor. Müzikseverlerin heyecanla beklediği, ilgi ile takip ettiği Müzik Rotası bu yıl tarihi semtlerden Balat’ta gerçekleştirilecek. Yıllardır en büyük ilhamını halkların ve inançların kültürel zenginliklerinden alan festival, bu tarihi semtin atmosferinde Türkiye ve dünyanın başarılı genç müzisyenlerini ağırlayacak. Müzik Rotası’ndaki etkinlikler Balat’ın kadim mekanlarında yapılacak. O etkinliklerden biri Özel Fener Rum Okulu’nda gerçekleşecek. Spectrum Saksofon Dörtlüsü konseriyle başlayan etkinlik, Bariton, tenor, soprano ve altodan oluşan Avusturyalı genç topluluğun üyeleri Florian Bauer, Stephanie Schoiswohl, Severin Neubauer ve Daniel Đunđuš Barok; Bozza, Lago, Escaich ve Preinfalk’ın besteleriyle birlikte saksafon ailesinin renk zenginliği ile devam edecek. 4 Haziran 2023’te gerçekleşecek olan etkinliğin detaylarına İKSV’nin internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Önceki Yazı

“Bir Tutam Karanfil” bir seyr-i sülûk filmi

Sonraki Yazı

Dolapnâmeler

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım