Çöplükten Sanat Çıktı

1 dakikada okunur

Kanada’nın Ontario şehrindeki bir çöp sahasının bağış merkezinden birkaç dolara alınan Rock ikonu David Bowie’nin bir tablosu, çevrim içi bir sanat müzayedesinde binlerce dolara satışa çıkarılıyor.

Kanvas resmin arkasında Bowie’nin kendine özgü imzası, adı, 1997 tarihi bulunan ve etiketinde resmin ‘tuval üzerine akrilik ve bilgisayar kolajı’ olduğu belirtilen DHead XLVI başlıklı portrenin, Bowie’nin 1995 ile 1997 yılları arasında yaptığı yaklaşık 47 eserlik bir serinin parçası olduğu ifade ediliyor. Müzayede yöneticisi Rob Cowley, geçen yaz sanat koleksiyoncusu olmayan ve sadece tabloyu beğendiği için alan satıcının, resim için bir çöp sahasındaki bağış merkezine 5 Kanada doları (yaklaşık 4,10 dolar) ödediğini belirterek şöyle diyor: “Bowie DHead serisi için arkadaşlarını, ailesini ve diğer müzisyenleri çizdi ve hatta bazı oto portreler yaptı. Bu da oldukça çarpıcı bir portre ancak tam olarak kimin portresi olduğunu söylemek çok zor.”
Tablonun tahmini olarak 9 bin ila 12 bin Kanada doları (7.381 ila 9.841 ABD Doları) getirmesi beklenirken satışın ilk gününde bu fiyat çoktan aşıldı. Açık artırma 24 Haziran’da sona erecek.

Önceki Yazı

Banksy Yine Hüsrana Uğradı

Sonraki Yazı

Filistin’in Pazar Hikâyeleri Fotoğraf Karelerinde

Son Yazılar

Onun mirası tebessümü ve dostluğuydu

Şehit Mustafa Cambaz anlatılırken tebessümünden, kediseverliğinden, fotoğrafçılığından ve mücadelesinden bahsediliyor. Onun mücadelesi doğduğu andan başlıyor 15

Yazının nabzı vardır

Yazar Zeki Bulduk: “Yazı, yaşamaktan daha sahici geliyor bana. Yazıyı pek değiştiremeyiz ama anıları bile farklı