Darbeleri Filmler Anlatıyor

3 dakikada okunur

15 Temmuz Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlediği On5sıfır7 Film Haftası dolayısıyla dünyanın dört bir yanından darbe ve direniş konulu 17 film seyirciyle buluşuyor.

15 Temmuz Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlediği On5sıfır7 Film Haftası, darbe ve direniş filmlerini bir araya getiriyor. Festivalde üç farklı mekânda 17 film izleyiciyle buluşuyor. On5Sıfır7 Film Haftası Genel Sanat Yönetmeni ve sinema eleştirmeni İhsan Kabil, projenin hazırlıklarının nisan ayından bu yana sürdüğünü belirterek  “Bu hafta içinde neler yapabiliriz diye düşündük. 15 Temmuz olayına ilişkin dünya sinemasında değinilecek temalar, darbe, direniş ve özgürlük olmalıydı. Tabii daha geniş kapsamda düşünecek olursak sömürgecilik, antiemperyalizm, antikolonyalizm gibi dünya ve insanlık tarihini, toplumları yakından ilgilendiren konuları da ele alacak geniş bir sinema ve film portföyünden yaklaşmak istedik. Bu bağlamda bütün dünya sinemasını taramamız gerekti.” dedi.

İnsanlığın yüreğine dokunuyor

Dünyanın çeşitli ülkelerinde darbelerden muzdarip olmuş toplumların hikâyelerine de film haftasında yer verileceğinin altını çizen Kabil; Malezya, Pakistan, Azerbaycan, Çeçenistan, Mısır, Libya, Nijerya ve Cezayir filmlerinden bir seçki oluşturduklarını kaydederek, “Bu programda hakikaten insanlığın yüreğine dokunan, bazı ülkelerin, başka ülkeleri, toplumları ve halkları esaretleri altına alma çabalarını, zaman zaman bunda başarılı olmalarını ama daha çok halkların bunlara karşı direnişlerini, özgürlük mücadelelerini işleyen filmler var” diye konuştu.

Darbe-Direniş-Özgürlük temasının temel kavramsal çerçevesini oluşturduğu proje ve etkinliklerle ilgili geniş bilgiye “www.on5sifir7filmhaftasi.com” sitesinden ulaşılabilecek.

Önceki Yazı

Kahramanlık Destanı Beyaz Perdede

Sonraki Yazı

Sinyal Almanya’dan Ödülle Döndü

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne