Deklanşörün usta isimleri

10 dakikada okunur

Doğru zaman, doğru açı ve doğru ışık… Bu sayıda estetik yönden en zengin sanat dallarından biri olan fotoğrafçılıktan bahsedeceğim. Çocukları, yaşlıları, binaları, vapurları, kedileri, çiçekleri kısacası hayatımızda olan her şeyi ölümsüzleştirmek ise fotoğraf sanatçılarının adeta görevidir. Yeteneklerini ve tutkularını birleştirdikleri bu sanatla akan zamanı durdurup bizlere bir fotoğraf karesi eşliğinde sunuyorlar. Bazen şehrin en dikkat çekici tarihi yapısı, bazen bir köyün en güzel tepesi bazen de insanın yüzündeki yıllara meydan okuyan kırışıklıkları fotoğraflayan sanatçılar, bizleri benzersiz kareleri buluşturuyorlar. Okuyacağınız bu sayıda, ülkemizde fotoğrafçılığa emek veren birbirinden başarılı isimlerden bahsedeceğim. Keyifli okumalar dilerim.

Anadolu’yu bir de onun gözünden görün
1979 Kayseri doğumlu olan tecrübeli fotoğraf sanatçısı Hüseyin Taşkın ile başlamak istiyorum. Foto-Muhabir olarak sektöre başlayan sanatçı, bir süre sonra reklam fotoğrafçılığına adım attı. Uluslararası yarışmalarda jürilik yapan, çeşitli fotoğraflar sergilerinde eserleriyle yer alan ve belgesel çalışmalarına imza atan Hüseyin Taşkın’ın kişisel Instagram hesabını incelediğimizde bizi kilometrelerce öteye Anadolu’nun eşsiz güzellikteki bölgelerine götürüyor. Özellikle doğa ve doğal yaşam fotoğraflarına yer verdiği birbirinden harika fotoğraflar bizleri mest ediyor. Belki fiziken orada olamasak da ruhen o fotoğraf karesinin içine girebiliyor kendimizi bir anda o dünyada bulabiliyoruz. Sizler de elinizdeki akıllı cihazlar sayesinde kilometrelerce öteye bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız sevgili Hüseyin Taşkın’ın fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.
huseyintaskin

Bir fotoğraf dünyayı değiştirir
Fotoğraf sanatçısı Engin Uzun’a ait web sitesine giriş yaptığınızda sizi şu cümle karşılıyor “Bakmakla görmek arasındaki fark…” İşte fotoğrafçılığı açıklayan en net cümle bu sanırım. Engin Uzun, dünyanın dört bir yanına gidip en güzel ve en özel anları fotoğraflayan usta fotoğrafçılardan biri. Hali hazırda çeşitli akademilerde hem bu mesleği yeni nesile aktarıyor hem de tecrübelerini paylaşarak mesleki anlamda bir sanatçının ulaşabileceği en üst seviyeyi yaşıyor. Engin Uzun’un sosyal medya hesaplarını incelediğimizde de fotoğraf sanatına dair her detayı bulabilmemiz mümkün. Gerek katıldığı seminerlerin duyuruları gerek eğitimlerinin duyuruları gerekse de çektiği birbirinden güzel fotoğrafları bu profilde incelemek mümkün. Sizler de fotoğrafçılığa meraklıysanız, amatör ya da profesyonelseniz Engin Uzun’dan ilham almadan geçmeyin derim. ☺
enginuzun

Fotoğraf makinesini parçalayarak başlayan macera
Fotoğraf sanatının genç temsilcilerinden biri olan Hasan İlkay Özduman’dan bahsedeceğim. 1987 yılında Zonguldak’ta dünyaya gelen sanatçı, üniversite eğitimini Selçuk Üniversitesi’nde tamamladı. Fotoğrafçılığa olan ilgisi de çocukluk yıllarına dayanıyor aslında. Bir röportajında babasına ait Yashica marka fotoğraf makinesini kırarak fotoğrafçılıkla tanıştığından bahsediyor. ☺ İnsan yaşamına dair anları ölümsüzleştiren sanatçının bir de global başarısı bulunuyor. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook’un resmi sayfasındaki kapak fotoğrafı bir zamanlar bu genç ve başarılı sanatçıya aitti. 2018 yılında Facebook tarafından mail alan sanatçıya, karlar içindeki kavak ağaçlarını çektiği fotoğrafı kullanmak istemeleri bildirilmiş. Milyonların takip ettiği bir sayfada fotoğrafını kullanmak istemeleri tabii ki hem sanatçıyı mutlu etmiş hem de gururlandırmış. Hasan İlkay Özduman, bu ve bunun gibi birçok muhteşem fotoğrafı ise Instagram hesabından on binlerce kişinin beğenisine sunuyor. Siz de hemen şimdi telefonunuzu elinize alın ve bu başarılı sanatçımızı takibe alın derim.
hasanilkay

Dünyayı geziyor, en özel anları ölümsüzleştiriyor
Fotoğraf sanatçısı Halil Bekar hem dünyayı geziyor hem en güzel anları fotoğraflıyor hem de bunları biz sanatseverlerle buluşturuyor. 1992 doğumlu genç sanatçı, küçük yaşlardan itibaren video ve fotoğraf içerikleri üreten bir sinematograf olduğundan bahsediyor. Ulusal ve uluslararası projelerde birçok işe imza atması onun daha popüler bir sanatçı olması ve şimdilerde yüzbinlerce kişi tarafından takip edilen bir isim olmasına yol açtı desek sanırım yanlış olmaz. Instagram profilini incelediğimizde ise kimi zaman kendimizi İstanbul’un eşsiz güzelliğe sahip tarihi noktalarında kimi zaman Karadeniz’in yemyeşil yaylalarında kimi zaman da İran’ın kum çöllerinde buluyoruz. Hem YouTube kanalındaki videoların tanıtımlarını yaptığı reels videolarını hem de çektiği harika fotoğrafları paylaştığı Instagram’da on binlerce kişi tarafından beğeni ve yorum yağmuruna tutuluyor.
halilbekar

İşi gücü “göz”
Şimdi ise size çok yetenekli bir isimden bahsedeceğim. İşi gücü “göz” olan bir isim. İbrahim Yaşar. Kendisi hem bir göz hastanesinde başhekim hem de fotoğraf ve video sanatçısı. Yani anlayacağınız üzere göze hitap eden fotoğraflar çekiyor, gözü hem tıbben hem de sanatsal açıdan tedavi ediyor. Op. Dr. İbrahim Yaşar, mesleğinin yanı sıra fotoğrafçılıkla da ciddi anlamda ilgileniyor. Başta İstanbul olmak üzere ülkemizin önemli noktalarından fotoğraflar ve drone çekimleri yaparak Instagram hesabı üzerinden bizlerle buluşturuyor. Havadan yakaladığı birbirinden güzel açıları reels videolar olarak paylaşan İbrahim Yaşar, yüzbinlerce izlenmeye sahip bir sanatçı. Ayrıca YouTube kanalı üzerinden de yine drone ile çekilmiş görüntülerden oluşan muazzam klipleri izleme şansınız var. Ben de doktor ve fotoğraf sanatçısı İbrahim Yaşar’ı sosyal medya hesapları üzerinden takip etmenizi tavsiye ediyorum.
dr.iyasar

Önceki Yazı

Dijital platformlardan kim ne bekliyor?

Sonraki Yazı

Bibliyofil ve bibliyomanların gözünden kitaplar

Son Yazılar