Derviş Zaim’e ABD’den Ödül

2 dakikada okunur

Derviş Zaim’in yönettiği ‘Flaşbellek’ filmi, ABD’nin Arizona eyaletinde düzenlenen ve ülkenin önde gelen festivalleri arasında kabul edilen 27. Sedona Uluslararası Film Festivali’nden ‘En İyi Uluslararası Film’ ödülünü kazandı. ‘Flaşbellek’, Suriye’den Türkiye’ye uzanan bir yolculuğun yarattığı dönüşüm hikâyesini heyecan dolu bir serüven olarak anlatıyor.

Flaşbellek’, 2020’de Fransa’nın en önemli iki festivalinden biri olan 42. Cinemed (Montpellier) Film Festivalinde ‘Genç Jüri Ödülü’nü kazanmış ve 12 – 19 Temmuz 2021 arasında Fransa’da CCAS (Social Activities of Energy) adlı kurumun organizasyonu ile salonlarda izleyiciyle buluşmuştu. ‘Flaşbellek’te Arap sinemasının ünlü oyuncularından Salah Bakri ile Ali Süleyman yer alıyor. İkiliye Husam Chadat ve Sara El Debuch eşlik ediyorlar. Görüntü yönetmenliği’ni Andreas Sinanos’un, kurgusunu Aylin Zoi Tinel’in, müziğini Marios Takoushis’in yaptığı film, 2019’da Gaziantep ve Konya’da çekilmişti. ‘Flaşbellek’in 2021 – 2022 sinema sezonunda gösterime girmesi bekleniyor.
Dünya Türk sinemasına ilgi duyuyor
Derviş Zaim, filmin yapım sürecini ve başarısını ise şu sözlerle anlattı: “Ortak bir ruh yaratabildik ekip olarak. Çok çalıştık, insan çalışırsa, sorumluluğunu, görevini yerine getirirse oluyor ben buna inanıyorum. Ekip, hiç kolay olmayan bir işin altından kalktı. Görev yapan tüm ekibe teşekkür ediyorum. Suriye savaşı bizi çok etkiledi. Türkiye sinemasında bununla ilgili bir iş yapılması gerektiğini düşünüyordum. Flaşbellek sadece göç ile ilgilenmiyor, geniş yelpazede birçok konuyu ele alan bir film oldu. Dünyada da Türk sinemasına yönelik ciddi bir ilgi var.”

Önceki Yazı

Göbeklitepe’nin Anası Unutulmadı

Sonraki Yazı

Üzüm Hasadı Mozaiği Görücüye Çıkıyor

Son Yazılar

Sahnede kör oluyorum

Özellikle komedi yapımlarından tanıdığımız ama ters köşe yapan işlerle de seyircilerinin karşısına çıkmayı seven oyuncu Gökhan