Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Gerçekleşti

2 dakikada okunur

Diaspora topluluklarını, sinemanın sanatsal üretim gücüyle birlikte yansıtma hedefiyle düzenlenen “Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali”nin kapanış ve ödül töreni İstanbul Sinema Müzesi’nde yapıldı.

Anadolu Ajansının Global İletişim Ortaklığında, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından hayata geçirilen festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği, TRT kurumsal iş ortaklığı ve Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonuyla gerçekleştirildi.Festivalin YouTube kanalından da canlı olarak yayınlanan ödül töreninde Türk diasporasının önemli sanatçıları arasında yer alan ve 2016 yılında Hollanda’nın en prestijli ödülü Edison Jazz/World’ü kazanan piyanist ve besteci Karsu sahne aldı.
Yabancı Dilde Filmler kategorisinde ise Sandra Desmazieres’in “Flowing Home” filmi En İyi 2’nci Film, Morad Mostafa’nın “Ward’s Henna Party” filmi Jüri Özel Ödülü, Viv Li’nin “Hiçbir Yere Ait Hissetmiyorum” filmi ise En İyi Film Ödülüne layık görüldü.
Filmleri izleyen sinemaseverlerin verdiği oylarla belirlenen Seyirci Ödülünü de “Düğün Fotoğrafı” adlı filmiyle Cemalettin Baş kazandı.
Ödül törenine THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, TRT1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz ile genç sinemacılar ve sinema sektörünün temsilcileri katıldı.

Önceki Yazı

‘Pota’ İspanya’dan Ödülle Döndü

Sonraki Yazı

Neşet Ertaş’ın Ailesinden Filme Red!

Son Yazılar

Alyoşa’dan aşk ile selam

Sanat ajandası, sanat dolu bir sayfa ile karşınızda. Bu sayımızda sanatçı Aliye Berger’in hikayesini anlatacağız. Aliye