Dijital platformlar yeni arşivlerimiz

17 dakikada okunur

Dijital Ekran’da; dijital platformların arşivsel özelliği, Netflix’te yayınlanan “Athena” filmi, Oscar aday adayımız Tayfun Pirselimoğlu imzalı “Kerr” ve polisiye dizi sevenlere “Bones” önerisi sizleri bekliyor.

Dijital platformlar ilk ortaya çıktığı andan itibaren televizyona, sinemaya bir rakip olarak görüldü. Bir yer değiştirmenin, alışkanlık değişimi olup olmayacağı gündeme geldi. İzleme alışkanlıkları noktasında beklenen değişim bir nevi yaşandı. Telefondan, bilgisayardan, projeksiyona yansıtarak ya da televizyonu internete bağlayarak izleme gibi çeşitli dönüşümler yaşandı. Bunların akabinde hızlı izleme özelliğiyle filmin hızına müdahale etmede bir seçenek olarak ortaya çıktı. Çeşitli yeniliklerin kendini gösterdiği dijital platformlar televizyonla bağlantısını devam ettiriyor. Nasıl mı? Televizyon dizilerini kütüphanelerine ekliyor. Eklenen diziler arasında güncel olarak devam edenlerde olabiliyor, final eden dizilerde. Ulusal ve uluslararası orijinal yapımların art arda eklendiği anda o dizilerinde kendine yer bulması ilginç bir nokta oluşturuyor. Yeniliklerin yeri olarak gördüğümüz dijital platformlar belki de bizim gelecekteki yayın arşivlerimiz oluyor. Arşivlerimizde hangi yapımlar olsun diye düşündüğümüzde aklımıza ilginç yapımlar geliyor. Mesela TRT yapımlarından “Yeditepe İstanbul” bir platforma eklenirse ne güzel olur. Güncel haberlere geçtiğimizde ise “Bir Başkadır” dizisiyle adından söz ettiren Berkun Oya’nın yeni filminin haberi geldi. Başrollerinde Olgun Şimşek, Fatih Artman, Okan Yalabık ve Funda Eryiğit’in yer aldığı “Cici” filmi geliyor. Film Netflix’te yayınlanacak. BluTV’nin orjinal (orijinal) yapımlarından polisiye dizi “Bozkır”ın da yeni sezon hazırlıklarının başladığı haberi geldi. Diğer bir devam sezonu haberi de Gain’in orjinal yapımlarından “Ayak İşleri”nden geldi.

 

Oscar adayımız Mubi’de

Bir gün Oscar’ı alır mıyız? Bilinmez ama her daim aday adaylığın belirlenme sürecinden itibaren çeşitli tartışmalar olmaya devam edecek gibi gözüküyor. “En İyi Yabancı Film” Oscar’ı için her ülke kendi sinemasının aday adaylarını tek tek açıklıyor. Bu sene aday listesinde Maryna Gorbach Er imzalı “Klondike” olsa öne çıkmamız mümkün konuşuluyordu. Ukrayna kendi adayı olarak belirledikten sonra kendi adaylığımız noktasında hangi film olacağı belirsizliğe düştü. Seçici kurul Tayfun Pirselimoğlu imzalı “Kerr”i Oscar aday adayımız olarak seçti. Birkaç gün ise Mubi filmi kütüphanesine ekledi. Bize de “Kerr”i ele almak düştü.
“Kerr”in başrolünde son dönem festival filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Erdem Şenocak yer alıyor. Yıllar sonra babasının cenazesine katılmak için kasabaya geri dönen Can’ın kendini beklenmedik durumlar içinde bulur. Bir cinayete tanık olur, babasının absürt arkadaşlarıyla tanışır. Sonrasında kasaba dışına çıkma yasağı gelir. Can kendini kasaba içine sıkışmış halde bulur. Diğer yandanda ölmüş babasıyla bir hesaplaşma içerisindedir. Karanlık, kasvetli bir film olan Kerr’in şansını yüksek görmüyorum. Ama ülke sinemasındaki çeşitliliği göstermek bakımından iyi bir seçim gibi duruyor.
Polisiye severler dikkat!
Bir sürü yapım arasında ne izleyeceğimizi bulamadığımız zamanlarda polisiye dizileri imdat gibi yetişiyor. Onlardan biri de Disney Plus’ta yer alan 2005-2017 yılları arasında yayınlanmış “Bones” dizisi. Antropolog Dr. Temprance Brennan ve FBI ajanı Seeley Booth kimliği belirsiz cinayetleri çözmede birlikte çalışırlar. Brennan daima gerçekler ve delillerle mantıklı yaklaşırken Booth ise daha çok içgüdülerine güvenir. Birbirlerinin zıttı kişiliklere sahip ve kendi alanlarında yetenekli olan ikili bir araya gelerek cinayetleri çözmek için türlü maceralarda kendilerini bulurlar. Suçluları yakalamak için birlikte çalışan ikili arasında inanç, güven, nedensellik noktalarında yaşanan fikirsel tartışmalarda diziyi heyecanlı kılıyor. Bölümler de akıp gidiyor.

Dijital platformlarda ne var ne yok?

BLUTV
– Loving Vincent (Film)
Loving Vincent, ünlü ressam Van Gogh’un yaşamını, tamamen kendi tarzında resmedilmiş yağlı boya bir animasyon olarak anlatıyor. Filmde yer alan 65.000 karenin her biri Polonya ve Yunanistan’da yer alan stüdyoyu ziyaret eden 125 profesyonel yağlı boya ressamı tarafından çizildi. Van Gogh’un etkileyici resimleri kadar tutkulu ve talihsiz hayat hikayesi ile gizemli ölümünü de araştırılıyor.

– Çamaşır suyu (Kısa film)
Pusetteki bebeğiyle, merdiven silerek hayatını kazanmaya çalışan Sibel, birikmiş kiralarından dolayı evden atılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bir taraftan çöplükte çalışan kocası Yılmaz’a ulaşıp durumu çözmeye çalışırken, bir taraftan da apartman dairelerini dolaşarak aylık merdiven parasını toplamaya çalışacaktır.

 

– Little Women (Film)
Küçük Kadınlar, İç Savaş sonrası Amerika’da yaşamlarını sürdürmeye çalışan ve birbirinden tamamen farklı karaktere sahip dört kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Çocukluk dönemlerini geride bırakıp kadınlığa geçiş süreçlerinde kardeşler türlü dertlerle boğuşur. Yönetmen koltuğunda Greta Gerwig otururken başrollerinde Saoirse Ronan yer alıyor.

 

NETFLİX
– Into the Wild (Film)
Into the Wild, bir metropolden vahşi hayata, kirlilikten saflığa ve temizliğe dönüş hikayesidir. Üniversiteden mezun olan Christopher tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir.

– Küçük Cadı Kiki (Anime)
Kiki on üç yaşındadır ve yakında bir cadı olacaktır. Ailesinde annesinden cadılığı üzerine devralacaktır. Ancak öncelikle bir testten geçip kendini ispatlaması gerekmektedir. Bu test, kendi seçeceği bir şehirde bir sene süresinde kendi başına yaşamasından geçmektedir. Kendini ispatlamaya çalışan Kiki’nin maceralı bir yol beklemektedir.

 

– Maid (Dizi)
Alex, şiddet dolu bir ilişkiden kaçan bekar bir annedir. Geçimini sağlamakta zorlanan Alex’in en büyük isteği çocuğuna iyi bir gelecek inşa etmektir. Bu amaçla Alex, hizmetçi olarak çalışmaya başlar.

 

 

GAİN
Bizi Ayıran Çizgi (Dizi)
Sinem ve Sinan birlikte mutlu bir yaşam süren bir çifttir. Ancak İstanbul’da meydana gelen bir terör saldırısında Sinem hayatını kaybeder. Yaşanan trajediden sonra kendisini toparlayamayan Sinan, gün geçtikçe gerçekle bağını koparır. Sinan, Sinem ile kendisini ayıran çizgiye geri dönerek onu kurtarmaya çalışır.

 

– Your Honor (Dizi)
Dizinin başrolünde yer alan “Breaking Bad”in yıldızı Bryan Cranston, oğlu suça bulaşan bir hakimi canlandırıyor. Yıllar boyu adaleti sağlamak için çalışan adam, oğlunun bir suça karışmasının ardından, onu koruyabilmek için kendisini zor bir duruma sokar.

 

– The Guilty (Film)
Acil aramalardan sorumlu bir polis memuru, kaçırılan bir kadının acil aramasını yanıtlar ve kendini zamanla yarıştığı bir olaylar silsilesinin içinde bulur.

 

 

DISNEY PLUS

Tavşan Jojo (Film)
Hitler’in gençlik kamplarında yer alan Jojo Betzler adındaki bir çocuk, annesinin evlerinde Yahudi bir kızı gizlice misafir ettiğini öğrenir. Kız, evlerinin çatı katında kalıyordur. Tabii bu durum en yakın sırdaşı hayali arkadaşı Adolf Hitler olan Jojo’nun kafasında büyük bir karmaşaya yol açacaktır. Hayali arkadaşı olan Hitler, hiç de orjinalindeki gibi değildir. Jojo’nun bu korkunç ırkçılığa karşı gelmek için mücadele etmesi gerekmektedir.

– Kraliçe Olmak (Belgesel)
Belgeselde geçtiğimiz günlerde vefat eden Kraliçe Elizabeth’in kraliçelik döneminin anlatılıyor. 2020 yılı yapımlı belgeselde onu en iyi tanıyanların daha önce kullanılmamış röportajları yer alıyor.

– 6 Süper Kahraman (Animasyon)
Oldukça zeki bir robot tasarımcısı olan Hiro Hamada kendisini bir anda bir suç örgütünün içinde bulacaktır. Kötü adamların amacı yüksek teknolojili “San Fransokyo” kentini yerle bir etmektir. En yakın arkadaşı Baymax’ın yardımıyla Hiro, şehri kurtarmak için oluşturulan gönüllüler ordusuna katılır. Onları Hiro’nun diğer arkadaşları da yalnız bırakmayacaktır.

MUBİ
10 (Film)
Abbas Kiarostami’nin yönetmenliğinde, İran sinemasında önemli bir yer edinen film, Tahran sokaklarında bir kadının kullandığı arabanın içinde geçiyor. Kadın, yol boyunca arabasına farklı insanları alır ve onları istedikleri yere götürür. Filmin ismi, kadının arabadaki her bir yolcu ile arasında geçen birbirinden farklı on ayrı dialogdan ileri gelmektedir.

 

– Küçük Anne ( Film)

Küçük Anne, annesinin çocukluğunun geçtiği eve gittiğinde, bir ağaç ev yapmakla uğraşan bir kızla tanışan Nelly’nin yaşadıklarını konu ediyor. Sekiz yaşında bir çocuk olan Nelly, çok sevdiği büyük annesini kaybeder. Nelly, annesi Marion’un çocukluk evini temizlemesine yardım etmek için ormanın yakınlarında olan evine gider. Bu sırada Nelly çevredeki ormanda gezerken, annesinin çocukken oynadığı ağaç evi keşfeder. Annesinin bir anda gittiği sırada Nelly, ağaç ev yapmakla uğraşan bir kız olan Marion ile tanışır.

– Yaramaz Çocuklar (Belgesel)
Üniversite eğitimine devam etmek isteyen Zeynep, bir yandan bir fabrikada çalışırken bir yandan da açık liseye kaydolur. Zeynep’in ağabeyi Mahmut ise görücü usulü evlendiği eşinden ayrılmaya karar verir. Hayatlarında büyük değişimler yapmak isteyen iki kardeşin kararları, hem ailelerinde hem de geleneksel bir hayatın hüküm sürdüğü köylerinde huzursuzluğa neden olur. Ağabeyleri Ahmet Necdet Çupur da yıllar önce eğitim hayatına devam edebilmek için Antakya’daki Keskincik köyünden ayrılmıştır. Aradan geçen 20 yılın ardından Ahmet, kardeşlerine destek olabilmek için Fransa’dan köyüne geri döner ve burada yaşadıklarını kayıt altına alır.

Önceki Yazı

Ressamlık hayalim çobanken başladı

Sonraki Yazı

Orhan Kemal Türkiye’dir

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde