Dijital Platformlarda her an her şey olabilir

9 dakikada okunur

Dijital ekranda yeni sayımızda Netflix’te yer alan 2022 Oscar adayı filmler, Disney Plus’un belgesel hamlesi, gözden kaçan Gain orjinal yapımı Ayak İşleri, Amazon Prime yapımı Reacher ve BluTV yapımı İnsanlar İkiye ayrılır filmi yer alıyor.

Gazetede sürekli bir sayfada yazmak uzun vadeli ve sürekli bir takibi gerektiren bir şey. Mevzu dijital platfomlar olduğunda ise her an her şey olabilir. Yazınızın eksenini oluşturacak malzemeler karşınıza çıkar ve sayfanız şeklini alır. Dijital ekranın rotası Netflix, Disney Plus, Gain, BluTV ekseninde ilerler. Ekstra olarak ise Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler’in dizi olacağını açıkladığı notu da eklenebilir. Dijital platformlar arasında hangisinde yayınlanacağı ise şu anlık belirsiz. Netflix Cem Yılmaz’ın Erşan Kuneri dizisini yayınlanacağından ötürü BluTV ya da yayın hayatına başlamaya hazırlanan HBO Max veya Diney Plus’tan bir hamle gelebilir.
Oscar adayları Netflix’te

Oscar her sene aday adayları listesinden itibaren konuşulmaya başlar, memnun olanlar ve memnun olmayanlar karşılıklı yerlerini alırlar. 2022 Oscar’ları da açıklandığında bilinen tablo yine kendini gösterdi. Netflix Alfanso Cuaron’un Roma’sı ile başladığı Oscar yolculuğuna yapımlarının sayısını arttırarak devam ediyor. Hatta adaylık alamayan yapımları üzerinden de bir tartışmayı açıyor. Usta yönetmen Ridley Scott imzalı Son Düello’nun (The Last Duel) hiçbir adaylık almaması şaşırtıcı. Ünlü oyuncu kadrosuyla dikkat çeken Son Düello, 14. yüzyıl Fransası’nda bir onur mücadelesini anlatıyor. Şövalyeler arasında gerçekleşecek düello ya bir tarafında suçunu ortaya çıkararak, bir kadının onuru kurtulacak ya da adı lekelenecek ve ihanetten ötürü yakılacak. Üç farklı bakış açısıyla anlatılan film, her karakterin dünyasına dair bizi götürüyor ve gerilimi ikilemleriyle besliyor. Sinematografisi, oyuncu performansıyla birkaç dalda adaylar arasında yer almaması bizi Oscar’ın subjektif yapısına götürüyor. Öte yandan aday olan The Power of the Dog, Karanlık Kız (The Lost Daughter) ve tick, tick…BOOM! filmlerine diyecek söz yok. Yukarı Bakma’nın (Don’t Look Up) adaylığının ise bu yarışta yer almasının manasız olduğunu eklemek gerek.

Netflix yapımı adaylar arasından tick, tick…BOOM! 1990’lı yılların New York’unda müzisyen Jon’un kariyer seçiminde yaşadığı sorgulamayı anlatıyor. Müzikal türündeki film, Jonathan Larson’ın otobiyografik oyununun beyazperdeye uyarlaması olduğunu belirtelim. Otobiyografik bir oyunun oluşum sürecini anlatan film, insanın yaşamı içerisinde inandığı bir işi yapmak için ödeyeceği bedeller konusunda sizi hüzünlü bir yolculuğa çıkarıyor. Hüzünlü yolculuk demişken Paolo Sorrentino’nun kendi hayat hikayesinden yola çıkarak ele aldığı Tanrının Eli’nden de (Hand of God) bahsetmek gerek. Filmde Sorrentino Napoli sokaklarında Maradona’nın Napoli’ye transfer olma süreci etrafından genç Fabietto’nun acılarla yoğrularak büyümesini anlatıyor. Her bir sahnesiyle sinemasal anlamda imzasını atan Sorrentino derinden yakıcı bir hikayeyi sakin, temposu yavaş olarak anlatmayı tercih ediyor.

Disney Plus’tan belgesel hamlesi
Yazın yayın hayatına başlayacak Disney Plus, proje hazırlıklarına iki yeni belgeseli de ekledi. Usta oyuncu Kemal Sunal ve usta sanatçı Barış Manço’nun hayatlarının anlatacağı belgeseller için aileleriyle görüşmeye başladı. Nasıl bir iş çıkacağı merak konusu. Türk futbolun usta teknik direktörü Fatih Terim belgeseli de yakın zamanda Netflix’te yayınlanacak. Dizi, film, noktasında yaşanan rekabete belgesel yapımları da eklendi diyebiliriz.

Gözlerden kaçan ‘Ayak İşleri’
Gibi, 10 Bin Adım, Leyla ile Mecnun derken Gain yapımı ‘Ayak İşleri’ dizisine de yakından bakmak gerek. Çağlar Çorumlu ve Güven Murat Akpınar’ın başrolünde yer aldığı dizi absürt komedi ya da kara komedi olarak nitelendirilebilir. Zıt karakterli Vedat ve Evren patronları için çeşitli görevler üstlenirler. Bu görevler köpek çalmak, falcıya gitmek belki bir apartman toplantısına katılmak olabilir. Dizi tarz olarak ironi ve alay üzerinden ilerliyor. İroniyi hayatın içinden durumlarla birleştirerek keyifli bir seyir oluşturuyor. Birinci sezonu Gain yayın hayatına başladığı zaman yayınlan dizi biraz arada kaynadı. İkinci sezonu yakın zamanda geleceğinden şimdiden küçük bir hatırlatma ile komedi dizisi arayanlara duyuralım.

Amazon’dan Reacher atağı
Orjinal yerli yapımları konusunda pek bir atağı olmayan Amazon, uluslararası yapımlarında bir tık daha atak. Abonelik fiyatıyla en uygun olan Amazon, içerik anlamında ise çeşitlilik sunmuyor. Ondan ötürü gelen yeni yapım hemen kendini gösteriyor. Polisiye, gerilim türündeki Reacher dizisi ilk sezonuyla yayınlandı. Dizi Lee Child’ın uluslararası çok satan romanı The Killing Floor’a dayanıyor. Emekli asker Jack Reacher Georgia’da işlemediği bir cinayetle suçlanır ve kendisini bir keşmekeşin içinde bulunur. Dizinin dünyasına ilk bölümden girmek zor olsa da biraz şans verirseniz merak duygusuyla sizi sarıp sarmalıyor.

Sisteme içeriden bir bakış
Ulusal platformlar arasında yerli yapımlarıyla BluTV, hızlı bir üretim içerisine girdi. Lakin dikkat çekme ve konuşulma noktasında Masum ve 7 Yüz dizilerinin ilerisine gidemedi. Film üretimi anlamında ise 7 Yüz çizgisinde devam ederek İnsanlar İkiye Ayrılır filmine imza attı. Tunç Şahin imzalı film, borç tahsili eden bir şirket içerisinde yaşananları anlatıyor. Sistemin çıkmazları, kör noktaları ve ikilemlerini ortaya koyuyor. Festival sürecini tamamlayan ve vizyona giren İnsanlar İkiye Ayrılır BluTV kütüphanesinde yerini aldı. Son dönemin öne çıkan oyuncuları Burcu Biricik ve Pınar Deniz’de başrollerde yer alıyor.

Önceki Yazı

Sanat iyilik için olmalı!

Sonraki Yazı

Dijitalleşme kitap fuarlarını öldürmüyor!

Son Yazılar