Dijital platformların klişeleri bitmiyor

15 dakikada okunur

Dijital Ekran’da; Disney Plus’un yeni dizisi Aktris, Prime Video’da yayınlanan kült polisiye dizi Cold Case, Mubi’de yayınlanan Yola Devam filmi ve Dijital Platformlarda Ne Var Ne Yok? önerileri yer alıyor.

Filmler, diziler, belgeseller, kısa filmler bizimle her an her yerde. Birçok seçenek içerisinden seç seçebilirsen. Tabii bu seçeneklerin ne kadar gerçek seçenek olduğu da ayrı bir tartışma konusu. Ama izlemenin cazibesi hep bizimle. Bu cazibe aynı zamanda da bizim hayatta, telaşelerden, yoğunluklardan da kaçma yerimiz denilebilir. İzlediklerimizle hayatımızdan, sorunlarımızdan belki kendimizden uzaklaşıyoruz. Bize sunulan dünyanın içinde kayboluyoruz. Bu kaybolmaların seyri, içeriği izlediklerimizin kalitesine göre değişiyor. Ama ne olursa olsun izlemek bizimle oluyor. 

 

İzlemenin felsefesine dair konuşulacak pek çok konu var. Biz buradan rotayı sıradanlaşan dijital platform yapımlarına çevirelim. Dijital platformlar ve yapımları bir sıradanlaşma içerisinde. Beklenen oldu ve dijital platformlarda kendini bir nevi tüketti. Buradaki tüketmeden kastım yapım azlığından değil. Aksine üretilmeye, var olan yapımlar yüklenmeye devam ediyor. Ama artık dijital platformlar bir odak noktası ya da bir tartışmanın merkezinde olmuyor. Mesela Disney Plus’un Arayış dizisi, Netflix’in Zeytin Ağacı dizisinin başka bir versiyonu olacağı fragmanında belli. O zaman tekrardan dijitalin klişeleri bitmiyor diyelim. Klişelerin sonunda neler olur o da başka bir yazının konusu.

 

Başrol onun

Disney Plus yerli dizi projelerini izleyicileriyle buluşturmaya başladı. Onlardan biri de Yargı dizisiyle son döneme damga vuran Pınar Deniz’in başrolde yer aldığı Aktris dizisi. Yasemin Derin başarılı bir aktristtir. Ama aynı zamanda da bazı suçluları cezalandıran bir avcıdır. Onun kendi içindeki ikilemleri, sorgulamaları da bir gerilim unsurudur. Yasemin Derin’in kim olduğu ya da olmadığı hayatına aşkın girmesiyle değişir. Hayatının aşkının iyi mi kötü mü olduğuda dizinin sürprizidir. O roldede Uraz Kaygılaroğlu yer alıyor. Dizi kendini izlettiriyor. Daha doğrusu Pınar Deniz üzerinden gittiği için bir heyecan oluşturuyor. Bakalım sezon finalinde neler olacak?

Geçmişin izlerini sürüyorlar

 

Polisiye dizileri benim kaçış noktam. Bazıları komedi dizileri, bazıları romantik filmler izler vakit geçirmek için. Benim tercihim ise bu noktada polisiye diziler oluyor. Hem merak hem heyecan bir arada oluyor. Aynı zamandada o dedektif ekibiyle bir bağ da oluşuyor. Son zamanlardaki tercihim CNBC-E’de izlediğimi hatırladığım Cold Case dizisi oldu. Lilly Rush ve ekibi geçmişte çözülmemiş cinayet vakalarını sonuçlandırıyorlar. Her bir vaka onları tarihin başka bir zamanına götürüyor. Aynı zamanda da kendi sorunları, travmalarıyla yüzleşiyorlar. Dizi 2003-2010 yılları arasında yayınlandı. Bu maratona başlayacaksanız dizinin 7 sezonluk sonlu bir macera olduğunu belirtelim. 

 

 

Haydi gelin bir yolculuğa çıkalım

 

Yollar bizi nereye götürür? Bazen içimizde bir yere bazen dünyanın başka bir yerine. Ama her yolculuk bizi bir şeye dönüştürür. Panah Panahi’nin Yola Devam filmi bir ailenin bir yolculukla değişen hayatını anlatıyor. Dört kişilik bir ailenin büyük oğulları ülkeden gidecektir. Ailede onu gidiş noktasına götürmek için bu yolculuğa çıkar. Ama aynı zamanda da birbirlerine veda ederler. Filmde küçük kardeşin her şeye uzaklığı, soruları ise bütün acılar içindeki kahkahayı oluşturur. Onların yanına filmin müzikleri eklenince unutulmaz bir film sizinle kalır. Yola Devam her yaştan insanı etkileyecek, aileyle birlikte izlenecek bir film. 

 

 

DİJİTAL PLATFORMLARDA NE VAR NE YOK?

TABİİ

 •   Kızılelma: Bir Fetih Öyküsü

Osmanlı Sultanı II. Murad, divanda ismi sıkça zikredilen, meşhur tabip Akşemseddin’in saraya getirilmesini emreder. Akşemseddin, Şehzade Mehmed’in lalalığını kabul ettiğinde hem Mehmed’in hem de Akşemseddin’in destansı hikayesi başlayacaktır.


 • Komşuluk Halleri

Saraybosna, Mayıs 2021. Tarihi şehir, küresel salgınla geçen zorlu bir yılın ardından toparlanmaya çalışıyordur. Enis, dükkanına gelen kadına komşusu Izo’nun dükkandaki kebabı önerir. Bu masumane hareket sadece Enis ve İzo’yu değil, şehrin tamamını sarsacaktır.


 •   Modern Doğu Masalları

Halil ve İbrahim, babalarının vasiyetini gerçekleştirmek üzere bir yolculuğa çıkar. Yüzyıllardır anlatılan kadim Anadolu hikâyeleriyle bezeli bu yolculuk esnasında babalarının geçmişi ve kendileri hakkında pek çok şey öğreneceklerdir.

 

NETFLİX


 • Son Vagon  

Meksika kırsalında öğretmenlik yapan Georgina, tren vagonundan bozma bir sınıfta eğitim verdiği genç ve zeki öğrencilerinin hayatlarında fark yaratmaya kararlıdır. Filmin yönetmen koltuğunda Ernesto Contreras yer alırken başrollerde Adriana Barraza, Kaarlo Isaacs ve Memo Villegas yer alıyor.


 • Yüzücüler  

Yüzücüler, savaştan harap olan Suriye’den ayrılıp 2016 Rio Olimpiyatları’na doğru yola koyulan iki kız kardeşin hikâyesini konu ediyor. Kendilerini tehlikeli bir yolculuğun içinde bulan göçmen iki kardeş, bu süreçte hem yüreklerini hem de profesyonel yüzme becerilerini kahramanca ortaya koyuyor.


 • Pieces of Her

Genç bir kadının hayatı, yaşadığı küçük bir kasabada vahşi bir saldırıya uğramasıyla bambaşka bir hal alır. Bu saldırı onun annesi hakkındaki düşüncelerinin sonsuza dek değişmesine neden olur. Annesinin geçmişinden figürler yeniden su yüzüne çıkmaya başlayınca, genç kadın annesinin karanlık geçmişine dair gerçekleri bir araya getirmeye başlar ve çocukluğunun sırlarını ortaya çıkarır.

 

 

 

DİSNEY PLUS

 • Anons 

Anons, ordudan tasfiye edilmiş dört askerin bir gece boyunca süren sıra dışı yolculuğunu konu ediyor. 1963 yılının Mayıs ayında Ankara’da başlayacak olan bir darbenin hazırlık çalışmaları vardır. Teğmen Şinasi, Binbaşı Kemal, Binbaşı Rıfat ve Albay Reha darbenin İstanbul ayağında görevlidir. Bu dört asker, darbe gecesi Ankara’daki radyolarda okunacak darbe bildirisinin bir benzerini İstanbul’da okumayı planlar. 

 • For Life  

For Life, mahkum olan bir adamın özgürlüğünü geri kazanmak için verdiği mücadeleyi konu ediyor. Bir adam, işlemediği bir suçtan dolayı ömür boyu hapis cezasına mahkum edilir. Genç adam suçsuz olduğunu söylese de kimseye kendisini inandıramaz. Bunun üzerine adam suçsuzluğunu kanıtlayabilmek için avukat olmaya karar verir. Hapishanede mahkumken avukat olan adam, özgürlüğüne kavuşabilmek için büyük bir savaş vermek zorunda kalır.

 

 

 

 • The Clearing

The Clearing, amacını gerçekleştirmek için mümkün olduğu kadar çok çocuğu toplamaya çalışan gizli bir tarikatı durdurmak için geçmişinde gördüğü kabuslarla yüzleşmek zorunda kalan bir kadının hikayesini konu ediyor.

 

 

 

 

 

MUBI

 • Çiçek Abbas

Şakir sahtekar ve dolandırıcı bir minibüs şoförüdür. Çiçek Abbas ise Şakir’in muavinliğini yapmaktadır ve Şakir’in tam aksine son derece saf, iyi niyetli ve dürüst bir adamdır. Ancak ikisi de aynı kıza sevdalanır ve aralarında büyük bir çekişme başlar. Sinan Çetin filmografisinin öne çıkan yapıtlarından Çiçek Abbas, en iyi senaryo dalında da Yavuz Turgul’a Altın Portakal kazandırmıştır.

 • Kuyucaklı Yusuf

Film, küçük yaşta öksüz ve yetim kalan Yusuf’un hikâyesini anlatır. Yusuf’un anne ve babası eşkıyalar tarafından öldürülür. Kaymakam Selahattin Bey, Yusuf’u evlat edinir. Birlikte büyüyen Yusuf ve Selahattin Bey’in kızı Muazzez arasındaki arkadaşlık zamanla aşka dönüşür.

 

 

 

 

 

 

 • Diyet

Hacer, çalıştığı fabrikaya yeni gelen Hasan sayesinde umudu tadar. İkisi evlenirler. Fabrikadaki çalışma koşullarından endişe eden Hacer’in sendikayla ilişki kurmasının ardından Hasan ile arası açılır. Anlaşmazlıkları yüzünden bir felakete doğru sürüklenirler. Lütfi Akad’ın göç üçlemesinin son filminin başrolünde Hülya Koçyiğit yer alıyor. 

 

 

 

 

 

 

 

PRIME VİDEO

 • Sihirbazlar Çetesi

 

Sihirbazlar Çetesi, Atlas isimli son derece karizmatik ve etkileyici bir illüzyonistin liderliğini yaptığı, dünyanın en iyi sihirbazlarından oluşan “Four Horsemen” ekibinin başından geçenleri konu alıyor. Ekip üstün sihir marifetlerini sadece sahne gösterileri için değil, soygun yaptıkları bankaların sistemlerine erişmek ve izleyicilerini soymak için kullanıyorlar. Onları durdurmaya kararlı olan özel FBI ajanı Dylan da bu çetenin peşine düşer.

 

 • You Are Wanted 

Lukas Franke (Matthias Schweighöfer) bir bilgisayar korsanının saldırısının kurbanı olur. İnternetteki bilgileri, Berlin’de şehir çapında elektrik kesintisine yol açan siber-terörist olduğunun sanılmasına yol açacak şekilde değiştirilir. Terörist olduğu sanılan Lukas, ailesi bile masumiyetinden şüphe ederken neden hedef alındığını çözmeye çalışır.

 

 

 

 

 • Şeker Adam’ın Laneti

Yönetmen ve yazar Nia DaCosta ile yapımcı ve  yazar Jordan Peele ve Win Rosenfeld’in birlikte çalıştığı film, efsanenin ilk başladığı, artık nezih bir semt olan Cabrini Green hakkında. Korkutucu serinin bu bölümünde, cesaretin varsa Şeker Adam’ın adını söyle….

 

Önceki Yazı

Sığınağın ve hafızanın yitimi: Yüzücüler

Sonraki Yazı

Genç sanatçılar daha fazla fırsat istiyor

Son Yazılar

Onun mirası tebessümü ve dostluğuydu

Şehit Mustafa Cambaz anlatılırken tebessümünden, kediseverliğinden, fotoğrafçılığından ve mücadelesinden bahsediliyor. Onun mücadelesi doğduğu andan başlıyor 15

Yazının nabzı vardır

Yazar Zeki Bulduk: “Yazı, yaşamaktan daha sahici geliyor bana. Yazıyı pek değiştiremeyiz ama anıları bile farklı