Dijitalde gündem hareketli

7 dakikada okunur

Dijital ekranın yeni sayısından gündemin nabzını; Amazon Prime Video, Disney Plus, TRT’den dijital haberi diyerek ve podcast önerileri ile tutmaya devam ediyoruz.

Hayat yoğunluğu arasında bir şeyler izleyerek kafa dağıtmak, sorunlardan, problemlerden uzaklaşmak insanların kendi için seçtiği terapi yöntemi oluyor. Gülmek, ağlamak, heyecanlanmak ya da meraklanmak şeklinde çeşitli duygular yaşıyoruz. Bazen de hiç vakit bulamıyor. Dijital platformlarda, televizyonlarda neler olduğunu bile bilmiyoruz. Sosyal medya hesaplarında konuşulanlara göre haberdar oluyoruz. Her sayıda bu köşede yazmak benim için ister istemez o uzaklaşmayı engelliyor. Belli bir izleme pratiği, takvimi oluşturuyor. O zaman ilk olarak havadislerden bahsedelim. Haziran ayında yayın hayatına başlayacak Disney Plus’ın iddialı projelerinden “Numen” dizisinin başrollerinden biri ünlü oyuncu Songül Öden oldu. Songül Öden’in oyunculuk kariyerinde yaşadığı yükseliş hız kesmeden devam ediyor. Disney Plus’un Atatürk dizisinde de Zübeyde Hanım’ı canlandıracak. Aynı zamanda yılın en çok izlenen filmlerinden “Bergen”de Disney Plus’ta yayınlanacak. Yeni yayın hayatına başlayacak Disney Plus’ta Netflix gibi aynı isimlere farklı projelere çekecek gibi duruyor. Ama hamlelerinden birisi ise heyecanlandırmıyor değil. O haberi merak ediyorsanız yazının devamında sizi bekliyor olacak.
TRT dijitalde ben de varım diyor
Bir süredir kulislerde dolaşan TRT Dijital geliyor haberleri, geçtiğimiz günlerde Zahide Sobacı tarafından onaylandı ve 2023 yılında yayın hayatına başlayacağını belirtti. Aynı zamanda platformun Netflix’e rakip olacağını da dile getirdi. TRT’nin dijital için hazırladığı projelerden en bilineni çekimleri devam eden Mevlâna Celaleddin Rumi’nin hayatının anlatılacağı dizi. İsmi açıklanmayan iddialı dizinin kadrosunda Bülent İnal, İlker Aksum, Kaan Yıldırım, Ushan Çakır, Ahu Türkpençe, Can Nergis, Altan Gördüm yer alıyor.
Amazon Prime’dan “Dayı” hamlesi
Uluslararası dizi, belgesel ve filmleri kütüphanesinden barındıran Amazon Prime, yerli yayınlar için sürpriz bir hamle yaptı. Aralık 2021’de vizyona giren “Dayı: Bir Adamın Hikâyesi” filmi 13 Mayıs’ta Amazon Prime’da yayınlandı. Amazon’un yayınladığı ilk yerli film olan Dayı filminin başrolünde ünlü oyuncu Ufuk Bayraktar yer alıyor. Gişede iyi bir performans sergileyen film, Ezel dizisinin Ramiz Karaeski’nin gençlik zamanlarını ve “dayı” olma sürecini anlatıyor. Yerli yapımlar yayımlama süreci nasıl devam edeceği şu anlık belirsiz. Ama ilk hamle olarak Dayı’nın seçilmiş olması dikkat çeken bir tercih.
Alice müzikali Disney Plus’ta
Yayın hayatına başlamak için gün sayan Disney Plus, yeni projelerini açıklamaya devam ediyor. Onlardan biri de Zorlu PSM’nin ilgiyle izlenen müzikallerinde “Alice”in yayın haklarını aldı. Sezonu kapatan Alice müzikalinin geleceği nasıl olacak ya da yan projeler mi geleceğine dair bir açıklama bulunmuyor. Ama müzikalin kadrosunda Serenay Sarıkaya, Ezgi Mola, Şükrü Özyıldız, Merve Dizdar’ın yer aldığı düşünüldüğünde gelebilecek yan projeler de şaşırtıcı olmaz. Müzikalin oluşum sürecine dair bir belgesel bence güzel ve özgün bir içerik olur.

İzlemektense dinlemeyi tercih edenlere
Podcaste dair önerilerimize kısa bir aradan sonra devam ediyoruz. Yolda, işte, yürüyüş yaparken vb. birçok şekilde dinleyebilme imkanımız olan podcast programları içinden severek dinlediğim edebiyat konulu podcastlerinden bahsetmek isterim. Onlardan ilki yazar Seval Şahin’in sunuculuğunu yaptığı “Günün ve Güncelin Edebiyatı” programıdır. Programda güncel isimler konuk olarak alınıyor, yeni çıkan kitapları, oluşum süreçleri ve içeriğine dair doyurucu bir program gerçekleşiyor. Programın en güzel yanı ise aralarda verilen müzik aralarında yazarların ya da kahramanlarının seçtiği şarkılar oluyor. Çevirmen Deniz Yüce Başarır’ın her programda bir kitaba başrolü verdiği “Ben Okurum” ise hem bilinen hem bilinmeyen birçok esere dair keyifli bir program sunuyor. Konuklarını da seçtiği kitaplarlar çevirmen, yayıncı, kitapsever şeklinde çeşitli ilgileri bulunması programın samimiyetini arttırıyor. Ben kitaplara dair de kitabı dinlemek istiyorum derseniz ise Nisan Kumru’nun sesinden “Sesli Öyküler” sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Önceki Yazı

Bu otobüs tiyatronun kalbine gidiyor!

Sonraki Yazı

Sazıyla sözüyle bütünleşenler

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne