Disney Plus’tan beklenmedik hareket

20 dakikada okunur

Dijital platform endüstrisinde yaz ayında önemli gelişmeler oldu. TRT’nin yeni dijital platformu Tabii yayın hayatına başladı. En lokomotif yapımı Mevlâna platformda öne çıkan projelerden biri. Platformun içeriklerini incelediğimizde; yeni neslin görsel beklentilerini ve hızlı kurgu yaklaşımını geleneksel kültür unsurlarına yaslanan bir içerikle sunmaya çalışacağını söyleyebiliriz. En sürpriz hamle ise Disney Plus’tan geldi. Disney Plus Türkiye’de üretilen içeriklerini hem Türkiye’de hem de dünyada kataloğundan çıkardı. Kimsenin beklemediği bu hamle hakkında resmi bir açıklama da yapılmadı. Bu yerli içerikleri duyurarak yeni aboneler kazanan platform ansızın reklam unsuru yaptığı içeriklerini kaldırarak üyelerini mağdur etmiş oldu.

2019 sonunda yayın hayatına başlayan Disney Plus, 2022 14 Haziran’da Türkiye’ye giriş yapmıştı. Hızlı bir büyüme hamlesi geçiren platform zaten var olan 1000’den fazla film, 16.000’in üzerinde bölümden oluşan 400’ün üzerinde dizi belgesel, özel içerik ve 170 orijinal yapımın yer aldığı bir arşive sahip olarak Türkiye pazarına girmişti. Özellikle Star Wars ve Marvel içerikleriyle öne çıkan platform yerli içerikleri de hızlıca kataloğuna eklemeye başlamıştı. Recep İvedik 7, Kral Şakir: Geri Dönüşüm, Ben Gri, Kaçış, Dünyayla Benim Aramda, Yılbaşı Gecesi, Bursa Bülbülü ve Özür Dilerim gibi yapımlar Disney Plus kataloğuna bir yıl içinde eklenip 1 Temmuz itibariyle bir anda yok olan yerli yapımlar. Bir sosyal medya paylaşımıyla Cumhuriyet’in 100. yılı için yapılan Atatürk dizisinin ise yayınlanacağını duyuran Disney Plus’un sözüne güvenilir mi karar vermek zor. 

Netflix

Hazine

Çağlar Çorumlu’nun başrolde oynadığı Hazine filmi yaz ayının öne çıkan yerli Netflix yapımı. Mesut annesinin ölüm haberini aldıktan sonra uzun süre önce ayrıldığı doğup büyüdüğü kasabaya geri döner. En kısa sürede cenazeyi kaldırıp şehirdeki yaşamına dönmenin planlarını yapan Mesut’un planları istediği gibi gitmeyecek ve ayrılmak istediği kasabada planladığından daha uzun süre kalmak zorunda kalacaktır. Üstelik kardeşi Musa yüzünden bir define avına da çıkmak zorunda kalınca küçük yerde karşısına çıkacak türlü absürtlüklerle boğuşmak zorunda kalır. Çağlar Çorumlu’nun başarılı oyunculuğuyla öne çıkan Hazine, benzerlerinden daha iyi bir seyirlik vaat ediyor.

Para Kokusu

Bir Fransız soygun filmine yakışacak şekilde çalınan unsurun parfüm olduğu bu eğlenceli soygun filminde, merkezden uzak küçük bir şehirde herkesin aynı ailenin çalışanı olmak zorunda olduğu adeta derebeylik dönemini hatırlatan bir ekonomik ilişkiler ağında iki genç çalışmak zorunda kaldıkları bu zengin ailenin parfüm fabrikasından pahalı parfümleri çalmaya başlayacaklardır. Bir parfüm şişesiyle başlayan bu sınıfsal hırsızlık, giderek ekonomik eşitsizliği tersine çevirecek boyutlara ulaşınca işin rengi değişmeye başlar. Keyifli bir seyirlik sunan Para Kokusu, başarılı kurgusuyla Netflix standartlarını aşmadan keyifli bir seyirlik vaat ediyor.

The Mire

Netflix’in Polonya’ya yatırım yapmasıyla birlikte Polonya sineması yeni bir uç verdi. Artık polisiye yapımlar için de önemi bir merkez haline geldi. Ülkenin ulusal tarihinden beslenerek oluşturduğu yeni nesil polisiye yapımlarla kendini yenileyen bir sineması oluştu. 2018 yapımı 5 bölümlük The Mire dizisinde de odak 1980’lerdir. 1980’li yıllarda Polonya’nın kaotik bir kasabasında iki cinayet haberi duyurulur. Ölen kişiler arasında bir hayat kadını, bir de Gençlik Birliği başkanı bulunmaktadır. Cinayetlerin takibi, geçmiş katliamların da gömülü olduğu kırsaldaki ormanı işaret ediyordur. The Mire 97 isimli 2021’deki 2. sezonunda da yine ormanda bulunan bir cesedin izi sürülecektir ve yine orman üzerinden 2. Dünya Savaşı dönemi hatırlatılır.

Mubi

Yağmurdan Önce

Makedonyalı yönetmen Milčo Mančevski’nin ilk uzun metrajlı  filmi olan Yağmurdan Önce, 1994’ün en sarsıcı filmlerinden biriydi. Makedonya sinemasının ilk çıkış yapan filmi olan yapım, ülkenin ilk Oscar adayı yapımı olmuştu. Yağmurdan Önce Venedik Film Festivali’nden ise Altın Aslan, FIPRESCI ve OCIC ödülleri dahil 5 ödül almıştı. Bosna savaşı sırasında geçen film birbirleriyle alakasız görünen 3 öykünün hikâyesini sunuyor. Kelimeler, Yüzler ve Fotoğraflar başlıklarını taşıyan bu öyküler savaşın tahrip edici unsurlarını oldukça insani bir bakış açısıyla sunuyor. Farklı inanç ve milletlerden insanların yaşamlarının kesişim noktalarına odaklanan Yağmurdan Önce, nitelikli bir Balkan gerçekliği görmek isteyenler için en iyi örneklerden biri.

2022 Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan bir eşeğin gözünden yaşamı anlatıyor. Şiirsel görüntüler eşliğinde günümüz Polonya’sını resmeden yapımda, adeta bir oyuncuya dönüşen ana karakterimiz eşeğin oradan oraya sürüklenen yaşamına ortak olurken, Polonya’nın eski kuşak yönetmeni Jerzy Skolimowski’ye bu üstün oyuncu yönetiminden ve unutulmaz görsel planlardan ötürü şapka çıkarmak gerekiyor. Film geçen yılın Oscar adaylarından biriydi. Farklı bir deneyim yaşamak için nadide bir örnek.

Amatör

Krzysztof Kieslowski’nin az bilinen filmlerinden biri olan Amatör, usta yönetmenin ilk defa uluslararası başarı sağladığı filmiydi. Amatör filmiyle Moskova Uluslararası Film Festivali Büyük Ödülü ve FIPRESCI ödülünü almıştı.  Sıradan bir işçinin 8 mm bir el kamerası elde ettikten sonra değişen yaşamına odaklanan yapımda, fabrikada çalışan Filip tamamen iyi niyetlerle yakında dünyaya gelecek çocuğunu çekmek için edindiği kamerayla giderek hem fabrikanın hem de çevrenin çekimlerini yaparak ilgi ve başarı sahibi olmaya başlayacaktır. Ancak karısının istediği sadece işe gidip eviyle ilgilenen sıradan bir kocadır. Filip sıradan yaşamın huzuruyla yeni edindiği dinamiklerin heyecanı arasında sıkışmaya başladığında yaşam ona bir yol çizmeye başlar. Kayıpların ve kazançların olduğu bir yol.

Gain

 In Plain Sight

3 bölümlük mini dizi In Plain Sight, İngiliz polisiyelerine kısa ama çarpıcı bir örnek oluşturuyor. Hem dönem dizisi meraklılarına hem de polisi tutkunlarına iyi gelecek bu gerçek yaşamdan alınan hikâyede, 1956 ve 1958 yılları arasında Lanarkshire’da en az sekiz kişiyi öldüren İskoç seri katil Peter Manuel ile onu yakalamaya çalışan dedektif William Muncie’nin mücadelesini resmediliyor. Peter Manuel karakterini canlandıran Martin Compston ve dedektif William Muncie’yi canlandıran Douglas Henshall dizideki performanslarıyla BAFTA’da ayrı ayrı En İyi Aktör ödülüne aday olmuşlardı. Nick Stevens’ın yazıp John Strickland’ın yönettiği bu kısa dizi, öyküyü yaymadan film tadında sonuca bağlayarak sinemaseverlerin de ilgisini çekecek bir yapım.

Ele Güne Karşı

6 bölümlük MFÖ belgeseli Özkan Uğur’un ölümüyle artık daha da değerli hale geldi. Uğur’un ölmeden önceki son kayıtlarının da yer aldığı belgesel 50 yıla merdiven dayayan MFÖ’nün daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerini ve sahne arkasında yaşananları  içeriyor. Türkiye’de yaygın olmayan bir formatla seri olarak bir müzik grubunun yaşamına odaklanan belgeselde hem nostalji hem de tebessüm izleyenleri bekliyor olacak. MFÖ belgeseli adeta yazılmamış bir Türkiye kültür tarihi denemesi.

Kırık Dökük

6 Şubat’ta meydana gelen üst üste iki yıkıcı depremden en çok etkilenen illerden biri de Hatay’dı. Kırık Dökük, Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaşayan geniş bir ailenin depremden sonra verdikleri yeniden hayat kurma mücadelesine tanıklık ediyor. Yas, şükür, keder, öfke ve her şeye rağmen umut dolu bir mücadeleyi resmeden bu kısa belgesel, depremin sarsıcılığını unutmamak ve her an karşımıza çıkabileceğini zihnimize kazımak için çarpıcı bir örnek oluşturuyor. Yeniden yaşama tutunma çabası he ne kadar zor olsa da bir o kadar da gerekli olduğunu gösteren Kırık Dökük belgeseli duygu sömürüsü yapmayan, gerçeklerden hareket eden etkili bir görsel hafıza denemesi.

Amazon Prime

Rocky Serisi

1976 yapımı ilk filmden başlayarak Rocky serisi Amazon Prime platformunda izlenebiliyor. Sylvester Stallone’nin kendini var ettiği seri olan Rocky, yoksul bir İtalya’nın Amerika’da hayata tutunma çabasını resmederek başladığı film serisinde, Amerikan politikalarına göre şekillenen bir çizgiye dönüşüp ilk filmin ruhundan uzaklaşarak ABD’nin Soğuk Savaş siyasetine alet olacak kadar güncel politikanın avucuna düşse de unutulmaz bir boks serisi olduğuna şüphe yok. İlk filmin çekildiği 1976’dan Rocky 6’nın çekildiği 2007’ye kadar inişli çıkışlı bir çizgide varlığın ve popülerliğini koruyan seri, kuşkusuz farklı yaş gruplarından milyonlarca seveni olan en bilinen ABD film serilerinin başında geliyor. 

Creed Serisi

Rocky’nin ringlere artık yaş haddinden veda etmek zorunda kaldığı 2000’ler dünyasında Rocky’yi artık bir antrenör olarak görüyoruz.  2015’te başlayan Creed serisinde Rocky’nin rakibi olarak başlayıp da giderek dostu olduğunu gördüğümüz Apollo Creed’in oğlu Adonis Creed’in Rocky tarafından boks için eğitilmesinin hikayesini görüyoruz. 2019’taki yeni serinin ikinci filminde bu kez bir oğullar savaşı bizi bekliyordur. Rocky 4’te Rus boksör Ivan Drago’nun Apollo’yu ringte öldürmesinden sonra bu kez Drago’nun oğlu ile Apollo’nun oğlu Adonis Creed kozlarını paylaşacaktır. Serinin üçüncü filmi 2023’te sinemalarda gösterildikten sonra Amazon Prime platformunda yerini aldı.

Kendi Yolumda

Müzik ve sinema ilişkisinin yerli yapım son halkası olan Kendi Yolumda filminde Athena Grubu’nun solisti Gökhan, Adana’da bir tamirciyle karşılaştıktan sonra onun hayatıyla yer değiştirdiği bir güne uyandıktan sonra başından geçenlerin anlatıldığı bir yapım bizi bekliyor.  Athena Gökhan, bu zorlu yaşamın içinde de yine müzisyen olabilecek midir? Sınıfsal gerçeklikler yaşamın bütününü etkiler mi sorusuna kendi meşrebince cevap arayan bu renkli yapım, sinemalardaki gösteriminden sonra Amazon Prime’da izlenebiliyor.

BluTV

State of the Union

İngiliz dizisi State of the Union, 10 dakikalık bölümlerde modern şehirli bireylerin evlilikle girdikleri zorlu sınavı resmeden mizah yönü güçlü bir İngiliz durum komedisi. Çiftlerin evlilik psikoloğuna gitmeden önce kafede buluşup sohbet etmelerinden ibaret olan dizide modern dünyanın bütün açmazları zekice masaya yatırılıyor. 2 sezonluk dizinin her sezonunda başka bir çift görüyoruz.

İki Şafak Arasında

Selman Nacar’ın ilk yönetmenlik denemesi olan film, 2021 yılının en iyi ilk filmlerinden biri olarak festivallerde çok sayıda ödül almıştı. Uşak’ta geçen filmde Kadir, akşam sevdiği kızın ailesiyle tanışacağı için oldukça heyecanlıdır. Ancak babasının tekstil fabrikasında iş kazasının gerçekleştiğini öğrendiğinde planları değişir. Kazayı işçinin ailesine söylemeyi üstlenen Kadir, işçinin ailesi için elinden geleni yapmaya hazırdır. Bu süreç içerisinde Kadir, hayatını üstüne kurduğu tüm değerlerin sarsıldığını hissetmeye başlar.

Anadolu Leoparı

İlk gösterimini 46. Toronto Film Festivali’nde yapıp burada FIPRESCI Jüri Ödülü’nü alan bu Ankara filminde; Fikret, yıllardır hayvanat bahçesinde müdürlük yapan bir adamdır. Hayvanat bahçesi arazisinin değerli olmasından ötürü özelleştirilecektir. Ancak koruma altında olan yaşlı bir Anadolu leoparının burada olması bu özelleştirmeyi durdurmuştur. Hayvanat bahçesinin kapanabilmesi için leoparın başka bir hayvanat bahçesine taşınması gerekmektedir. Fikret ve içine kapanık bir kadın olan yardımcısı bu değişime karşı mücadele ederler.

Önceki Yazı

Halk edebiyatı hakkında birkaç söz

Sonraki Yazı

Yaza serin mola: Kültür sanat etkinlikleri

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım