Dünyanın En Büyük Orkestrası Rekor İçin Çaldı

2 dakikada okunur

Venezuelalı 12 bin müzisyen ‘Dünyanın en büyük orkestrası’ rekorunu kırmak için bir araya geldi ve 12 dakika boyunca Çaykovski’nin eserini çaldı.

Venezuela’da aynı anda çalan 12 bin müzisyen, ‘Dünyanın en büyük orkestrası’ rekorunu kırmak için bir araya gelerek sıra dışı bir rekor denemesine imza attı. Başkent Karakas’taki Venezuela Askeri Akademisi’nin avlusunda düzenlenen etkinlikte müzisyenler, Çaykovski’nin ‘Marche Salve’ adlı eserini 12 dakika boyunca seslendirdi.
El Sistema nedir?
Üstelik orkestra, suçtan uzaklaştırmak için yoksul çocuklara 1975’den bu yana ücretsiz müzik eğitimi veren ‘El Sistema’ müzisyenlerinden oluştu. El Sistema’da yetişen Venezuela Ulusal Gençlik ve Çocuk Orkestraları ve Koroları’nın beyaz tişörtlü müzisyenleri, şef Andres David Ascanio’nun büyük ekranda görüntülenen talimatlarını takip ederek konseri tamamladı.
El Sistema, 1975 yılında şef Jose Antonio Abreu tarafından klasik müzik eğitimini işçi sınıfından binlerce yoksul çocuk için erişilebilir olması amacıyla kurulan halka açık bir programdır. Paris Operası ve Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörü Gustavo Dudamel, El Sistema’nın en önemli mezunlarından biridir.
Etkinliğe, Venezüella Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez ve rekoru elde etmek için kurallara uygunluğu doğrulamakla görevli 260 bağımsız denetçi ve küçük bir izleyici grubu katıldı.

Önceki Yazı

“Güldürmek Zordur, İncelikleri Fazladır”

Sonraki Yazı

Susam Sokağı’nın Yeni Sakini Asya Kökenli

Son Yazılar

Boykotun kültür sanat hali

İsrail’in Filistin işgali devam ederken tüm dünyadan insanlar bu işgali destekleyenlere veya sessiz kalanlara karşı boykot

Âşık Veysel

İlkokul yıllarında aşina olduğumuz, görmeden sevdiğimiz bazı ozanlar, yazarlar var. Onların eserlerini ismen de olsa ezbere