Dünyanın En Büyük Orkestrası Rekor İçin Çaldı

2 dakikada okunur

Venezuelalı 12 bin müzisyen ‘Dünyanın en büyük orkestrası’ rekorunu kırmak için bir araya geldi ve 12 dakika boyunca Çaykovski’nin eserini çaldı.

Venezuela’da aynı anda çalan 12 bin müzisyen, ‘Dünyanın en büyük orkestrası’ rekorunu kırmak için bir araya gelerek sıra dışı bir rekor denemesine imza attı. Başkent Karakas’taki Venezuela Askeri Akademisi’nin avlusunda düzenlenen etkinlikte müzisyenler, Çaykovski’nin ‘Marche Salve’ adlı eserini 12 dakika boyunca seslendirdi.
El Sistema nedir?
Üstelik orkestra, suçtan uzaklaştırmak için yoksul çocuklara 1975’den bu yana ücretsiz müzik eğitimi veren ‘El Sistema’ müzisyenlerinden oluştu. El Sistema’da yetişen Venezuela Ulusal Gençlik ve Çocuk Orkestraları ve Koroları’nın beyaz tişörtlü müzisyenleri, şef Andres David Ascanio’nun büyük ekranda görüntülenen talimatlarını takip ederek konseri tamamladı.
El Sistema, 1975 yılında şef Jose Antonio Abreu tarafından klasik müzik eğitimini işçi sınıfından binlerce yoksul çocuk için erişilebilir olması amacıyla kurulan halka açık bir programdır. Paris Operası ve Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın müzik direktörü Gustavo Dudamel, El Sistema’nın en önemli mezunlarından biridir.
Etkinliğe, Venezüella Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez ve rekoru elde etmek için kurallara uygunluğu doğrulamakla görevli 260 bağımsız denetçi ve küçük bir izleyici grubu katıldı.

Önceki Yazı

“Güldürmek Zordur, İncelikleri Fazladır”

Sonraki Yazı

Susam Sokağı’nın Yeni Sakini Asya Kökenli

Son Yazılar

Varlığa gülümsemek

Günde kaç kez ufukla göz göze geliyorsun? Gökyüzünün sana göz kırptığı oluyor mu? Denizin derinliğine bir

Yoksulluk ve takva

70’lerin ve 90’ların sonlarını aratmayan büyük bir enflasyonun endişeleri içinde girdik Ramazan’a. Gelir uçurumları keskin bir

Kısa caz tarihi 

İkinci kez okuduğum, dünyanın farklı dillerine çevrilen Joachim E.Berendt ‘in “Caz Kitabı”ndan yola çıkarak kendi yorumlarımı

Elly hakkında konuşalım mı?

Sinema serüvenine 2000’li yıllarda başlayan İran’ın önde gelen sinemacılarından Asghar Farhadi, 2008 yılında Berlin Film Festivali’nde