Dünyanın En Pahalı Posta Pulu 15 Milyon Dolara Alıcı Bulacak

1 dakikada okunur

İngiliz Guyanası’nda 1856 yılında üretilen posta pulunun başkent Londra’da yaklaşık 15 milyon dolara (122 milyon 932 bin TL) satılması bekleniyor.

İngiliz Guyanası’nda 1856 yılında üretilen posta pulu, servet değerinde satışa sunulacak. En eski pul olarak belirtilen posta pulu, Haziran ayında Londra’daki Sothebys Müzayede Evi’nde açık arttırmada 15 milyon dolar gibi rekor bir fiyata satılması bekleniyor.

POSTA PULLARININ ‘MONA LİSA’SI

Filatelik (posta pullarını konu edinen uğraş alanına verilen isim) uzmanı David Beech, “Bu pul, posta pullarının ‘Mona Lisa’sı gibidir. Bir sentlik pul esas olarak gazete dağıtımı için kullanıldı. Bu pulun günümüze ulaşması bir mucize” dedi. Pul, 1873’te İngiliz Guyanası’nda yaşayan İskoç asıllı Vernon Vaughan adlı 12 yaşındaki bir çocuk tarafından bulundu. Vaughan’ın amcasının kağıtlarını karıştırdığı sırada bu pulu gördüğü ve değerli olduğunu düşündüğü gerekçesiyle sakladığı ifade edildi.

Önceki Yazı

Yeni Çakmaktaşlar Dizisi Yolda

Sonraki Yazı

Nomadland Oscar’da da Sürprizi Bozmadı

Son Yazılar

Sessizlik olarak görünen şey

Friedrich Nietzsche, “Bir sanatçının işi konuşmaya başladığı zaman kendisi susmalıdır.” der. Bunun ülkemizde en seçkin örneği