Eğlendiren Belgeseller Dijitalde

8 dakikada okunur

Muhammed Emre YAPRAKLI

Dijital platformlarda hangi belgeselleri izlesek sıkılmayız? Gain’de Ele Güne Karşı, Blu TV’de Bize Gezmek Olsun, Netflix’te ise Trump: Bir Amerikan Rüyası adlı belgeseli izleyerek hem eğlenecek hem de öğreneceksiniz…

Belgesel denildiğinde bazılarımızın zihninde sıkıcı sahneler beliriyor. TV’lerde gece geç saatte ya da hafta sonu çok erken saatte bir kuşağa konulan hayvan belgeselleri kuşağı zihnimizde oluşuyor. Aslına bakarsanız bunun böyle olmadığını ve farklı vizyonlarda oluşturulan belgesel dizilerin varlığını takip etmeye çalışıyoruz.
Dijital platformların son zamanlarda bol bol belgesel izlenebileceği gerçeğini bize gösterdiğini düşünüyorum. Netflix, Blu Tv, Gain ve Exxen gibi takip ettiğim dijital platformlardan belgesel örnekleriyle sizlere ara ara önerilerde bulunacağım. Çok sevdiğim ve ilgimi çeken bazı belgesellere beraber göz atalım…

Ele Güne Karşı / Gain
Ülkemizin müzikal yolculuğuna büyük emek veren ve yarım asırdır birlikte olan Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur… Bu önemli üç isim bir tarihe damgasını vurdular.
Yıllarca dünya sahnelerinde yer alan birçok sanatçının filmi ya da belgeseli yapıldı. En son izlediğim en iyi biyografik film; Queen grubunun ve Freddie Mercury’nin anlatıldığı Bohemian Rhapsody’di. Bu film öyle gerçekçi tarzda hazırlanmıştı ki akıcı bir belgeselden farksızdı. Gain adlı dijital platformda yayınlanan ‘Ele Güne Karşı’ adlı belgesel dizi MFÖ’ün keyifli sanat hayatını anlatıyor.
Birlikteliklerinde elli yıla yaklaşan MFÖ grubunun konser görüntülerinden hararetli tartışmalarına, duygusal anlarından kulis hâllerine pek çok farklı ana tanıklık eden film, bugüne kadar yayınlanmamış pek çok görüntüyü bir araya getiriyor. Grubun stüdyo kayıtlarının yanı sıra Paris, Amsterdam ve New York konserlerine ait kayıtların da kullanıldığı Ele Güne Karşı, MFÖ üyeleri arasındaki birçok anlaşmazlık ve fikir ayrılığına da ayna tutuyor.
Bu özel belgeselde, bazen konser öncesi tartışmalara şahit olurken bazen de bir bestenin hikayesini ağzı açık izleyeceksiniz. Nasıl tartışıyorlar? Nasıl eğleniyorlar? Yurt dışında yapılan besteler ortaya nasıl konuluyor? Birbirleri hakkında ne düşünüyorlar? Tüm bu soruların cevapları bu belgeselde yanıt buluyor.Bize Gezmek Olsun / Blu TV
Onları ilk önce Youtube’da izlemiştim. Türk tiyatrosunun ve sinemasının iki karakteristik oyuncusu: Erkan Can ve Güven Kıraç. Onların oyunculuğunu izlemek attıkları tiradların seyrine dalmak bir başka. İki oyuncu aynı zamanda iki güzel arkadaş. Youtube’da kanal açtılar gittikleri farklı coğrafyaları anlattılar.
Blu TV’de izlediğim bölümler de gezi programıyla bir belgesel arasında farklı bir tonda yansıtılıyor. Blu TV’de yalnızca bir sezon ve 3 bölümle izleyebildiğimiz Bize Gezmek Olsun adlı belgesel programla Küba’nın farklı noktalarına odaklanıyoruz.
İlk bölümde; Havana’nın simgesi klasik arabalar ile şehri keşfe çıkan ikili, Havana’nın en havalı plajları, rom müzesi, kentin simgesi oteller, karnaval ve Havana sanayi sitesini geziyor. İkinci bölümde, Santa Clara ve Trinidad sokakları, Che ve arkadaşlarının mezarını ziyaret eden Erkan Can ve Güven Kıraç Küba devriminin dönüm noktası olan tren baskının yapıldığı yere gidiyorlar. Üçüncü bölümde ise dünyaca ünlü yazar Hemingway’in gittiği barlar, puro dükkanı, Devrim müzesi ve Havana’da Atatürk ve Nazım Hikmet’in yan yana heykellerini keşfe çıkıyorlar.

Trump: Bir Amerikan Rüyası / Netflix
ABD’nin yakın zaman önce gerçekleştirdiği seçimlerde kaybeden eski Başkan Donald Trump için çok fazla şey yazıldı ve çizildi. Fakat Trump’ın hangi aşamalardan geçerek başkanlık koltuğuna oturduğunu aşama aşama görememeiştik. Netflix’te yayınlanan ‘Trump: Bir Amerikan Rüyası’ adlı belgeselle bir iş adamının hayatına daha yakından mercek tutuyoruz.
Belgeselde, ABD’yi yöneten lider Trump’ın 40 yılını, arşiv görüntülerini paylaşıp tanıklarla konuşarak anlatıyorlar. Trump’ın yakın çevresi, arkadaşları, eşleri ve çocukları belgeselin her yerinde… Belgeselin özet akışı şöyle:
Donald Trump, 1970’lerde babasının gölgesinden çıkar ve büyük bir emlak anlaşması imzalar. Kendi adına bir bina yapmayı kafaya koyar. 1980’lerde kumarhane işine giren ve markasını büyüten Trump’ın kişisel hayatı dağılmaya başlar. Boşanması ve yasak ilişkisi gündeme gelirken finansal yıkımın eşiğine gelir. Bir TV reality televizyon programı sayesinde yükselen bir yıldız haline gelen Donald Trump, gözünü Beyaz Saray’a çevirir.
Trump’ın Beyaz Saray’a gidiş hikâyesi Amerikan kapitalizminin rüya gibi algılanışı ve büyüyüşü gibi…

Önceki Yazı

Göçebeliğe ait eserleri topluyor

Sonraki Yazı

Gönüllü Sürgünde Bir Virtüöz: Pablo Casals (1876-1973)

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne