Ekranıma düştüler: Eren, Mesut Uçakan, Münir Özkul, Emel Göksu…

8 dakikada okunur

Artık sosyal medya hesabı olmayanımız yoktur herhalde? Hepimiz sosyal medyayı profesyonel denecek seviyede kullanmaya başladık. Kendi hayatımızdan detayları paylaştığımız sosyal medyada başkalarının hayatından detayları da takip eder olduk. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube derken kimi zaman gündemi takip etmekte güçlük çeksek de bazen toplu taşımada bazen iş yerinde kısa bi’ molada bazen de gün sonunda sosyal medya gündemini yakından inceliyoruz. Kültür ve sanata dair son günlerde sosyal medyada ne konuşulmuş, kimler neler paylaşmış “Sosyal Sayfa”da okuyabilirsiniz.

“Kesişme: İyi ki Varsın Eren” Filminin Galası Gerçekleştirildi
Türk sinemasının son yıllardaki en özel işlerinden biri olan “Kesişme: İyi ki Varsın Eren” filminden önceki sayımızda bahsetmiştim. 1 Ocak’ta vizyona giren filmin başrol oyuncularından İsmail Hacıoğlu’nun sosyal medyadaki paylaşımına yer verdiğimiz Litros Sanat’ta, bu sayıda da değinmeden geçemedim. Uzun süren çalışmaların ardından nihayet film izleyiciyle buluştu ve gösterime girdiği ilk günden itibaren büyük ilgi gördü. Benim de en yakın zamanda izlemeyi düşündüğüm bu özel iş, uzun yıllar Türk sinemasında adından söz ettirecek gibi duruyor. Tabii ki kahramanlarımızın aileleri için de unutulmaz bir hatıra olacak. Film, sosyal medyada da epey yankı buldu. TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen özel galada çekilen fotoğrafla birlikte “Hatıraları da geride bıraktıkları da emanetimiz.” başlığı ile Twitter hesabından aşağıdaki paylaşımı yaptı.

Bir Ödül de İHH İnsani Yardım Vakfı’na
Mehmet Akif İnan Vakfı ile Memur-Sen tarafından, eğitimci, şair ve yazar Mehmet Akif İnan’ın 22. ölüm yılı dolayısıyla düzenlenen “Mehmet Akif İnan Ödül Töreni”nde çok değerli bir ödül çok değerli bir kuruma takdim edildi. Yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü yardım çalışmalarıyla milyonlarca insanın hayatına dokunan İHH İnsani Yardım Vakfı, “Yetim Projesi” ile “Uluslararası Değer Ödülü”ne layık görüldü. Bizlere Allah’ın emaneti olan yetimlerimiz için gece gündüz çalışan vakıf, Mehmet Akif İnan’ın anısına verilen bu ödülle bir kez daha onore edildi.
İHH İnsani Yardım Vakfı, resmi Instagram hesabından geceye dair aşağıdaki fotoğrafı paylaşarak mutluluklarını ve gururlarını dile getirdi.

“Kültür Sanat ve Edebiyat Ödülü” Mesut Uçakan’ın
Mehmet Akif İnan Vakfı ile Memur-Sen tarafından, eğitimci, şair ve yazar Mehmet Akif İnan’ın 22. ölüm yılı dolayısıyla “Mehmet Akif İnan Ödül Töreni” düzenlendi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve birçok önemli ismin katıldığı ödül töreninde farklı alanlarda ödüller sahibini buldu. İslam medeniyetinin geçmişinde yer alan izleri beyazperdeye taşıyan, milli ve manevi değerlere sahip duruşuyla Türk sinemasının usta isimlerinden biri olan Mesut Uçakan da gecede ödül aldı. “Kültür Sanat ve Edebiyat Ödülü”ne layık görülen Uçakan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın elinden ödülünü aldı.
Ben de Türk sinemasına kıymetli eserler kazandıran Mesut Uçakan’ı şahsım ve Litros Sanat ailesi olarak tebrik ediyor, yeni filmlerini merakla bekliyorum.
Twitter hesabından ödül törenine dair paylaşımlar yapan Mesut Uçakan, Ali Yalçın’ın tweetini alıntılayarak “Mehmet Akif İnan ağabey adına ihsas edelim bir ödülü almak, bir liyâkattır, bir şereftir. Teşekkür ediyorum.” notunu düştü.

Emel Göksu, The Guardian’ın en iyilerinde
Sanat hayatının 58. yılını kutlayan ve bu yıl 4 farklı festivalde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülen usta oyuncu Emel Göksu, Instagram’ı aktif olarak kullanan ve paylaşımlarıyla büyük beğeni toplayan isimlerden biri. The Guardian, editörlerinin seçiminden oluşan 2021’in en iyi fotoğraflarını yayınladı ve listede Emel Göksu’ya da yer verdi. Anadolu Ajansı’na verdiği röportaj esnasında sahnede çekilen harika fotoğrafın 2021’in en iyilerinde gösterilmesine Emel Göksu da sessiz kalmadı ve kişisel Instagram hesabından bir paylaşım yaptı.

Münir Özkul’u Unutmak Mümkün Mü?
“Mahmut Hoca” ve “Yaşar Usta” tiplemeleriyle hepimizin gönlünde taht kuran, sayısız film ve tiyatro oyununda yer alarak Türk sinemasına ve tiyatrosuna büyük katkı sağlayan Münir Özkul’un vefatının üzerinden 4 yıl geçti. Onu zaman zaman disiplinli ve babacan bir idareci olarak izledik zaman zaman gururlu bir işçi zaman zaman da limonda ısrarcı bir turşucu… Her yıl 5 Ocak’ta duayen ismi anıyor, bize hatıra olarak bıraktığı filmleri o güne özel yeniden izliyor ve onu özlüyoruz.
Türk sinemasının bir başka usta ismi Cüneyt Arkın da Münir Özkul’u unutamayanlar arasındaydı. Yıllar önce birlikte rol aldıkları filmden sahneyi paylaşarak duygu ve düşüncelerini dile getiren Cüneyt Arkın, “Onda kötülük diye bir şey yoktu.” cümlesiyle hepimizi duygulandırdı.

Önceki Yazı

Litros Sanat 1. Yaşını Kutluyor

Sonraki Yazı

Aydınlar Ülkelerinin Menfaatlerine Sahip Çıksın

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne