Fazla beklentinin karşılığı kısır senaryolar!

19 dakikada okunur

 

Dijital ekranda; “Dijital platformlara fazla mı bir anlam yüklüyoruz?” sorusu, dijital platformlardan haberler, Netflix yapımı “Cici” ve Mubi’de yayınlanan “Okul Tıraşı” filmleri yer alıyor.

Dijital olarak ortaya çıkan bir gazete olduğumuz için dijitalleşme noktasında neler olduğu bizim için ayrı bir önem taşıyor. Dijital ekran sayfası içinde dijital platformlar baş köşede oluyor. Yaptığımız röportajlarda da çeşitli açıdan bu soruyu yöneltiyoruz. Yönelttiğimizde çoğunda daha bir zamanı olduğu ortaya çıkardığı etkiyi görmek için cevabı karşımıza çıkıyor. O zaman akıllara “Dijital platformlara fazla mı bir anlam yüklüyoruz?” sorusu geliyor. Sorunun cevabı “Evet, bir anlam yüklüyoruz.” Çünkü binlerce içeriğe sahip gibi gözüksekte aslında belli formlarda, kalıplarda şeyler izliyoruz. Sadece ülkesi, oyuncusu, süresi değişiyor. Yerli yapımlar içinde aynı durumlar geçerli. Yüklenen anlamın fazla mı olduğu ise ayrı bir tartışma söz konusu. Dijital platformların izleme deneyimi, yapım üretimi ve teknik açıdan yarattığı dönüşüm her geçen ilerliyor. Senaryo ve hikâye üretimi açısından ise bir kısırlık meydana geliyor. Meydana gelen kısırlıkta seyir zevkini zedeliyor. Sosyal medyaya ise malzeme oluyor. 

İşin felsefi ve sosyolojik tarafına baktığımıza göre biraz da dijital platformlar haberlerine yakından bakalım. Disney Plus’un iddialı dizisi “Atatürk”ten ilk fragman yayınlandı. Aras Bulut İynemli’nin Atatürk rolünde ilk kez görüldüğü sahnelerin beğeneni de oldu beğenmeyeni de. Disney Plus’un bir diğer yeni projesi “Ben Gri”nin yayın tarihi belli oldu. Timuçin Esen ve Ebru Özkan’ın başrollerde yer aldığı dizi 16 Kasım’da yayınlanacak. Disney Plus bölümleri yayınlama konusunda iki projedir haftada bir bölüm şeklinde gidiyor. “Ben Gri”de bir değişiklik olacak mı hep beraber göreceğiz. Son haberimiz ise yine bir Disney projesinden geliyor. Usta oyuncu Yılmaz Erdoğan “Organize İşler” dizisinin hazırlıkları için kolları sıvadı. 

“BluTV” kayıplara karıştı

İlk yerli platformlarımızdan “BluTV” uzun zamandır bir sessizlik içerisinde. Bazı proje haberleri geliyor. Ama görücüye çıkan ve bir gündem yaratan projesi uzun zamandır yok. “7 Yüz”, ve “Masum” projeleriyle bir seviye ortaya koyan BluTV sonrasında “Sıfır Bir”, “Bozkır”la o seviyeye devam etti. “İlk ve Son”, “Saklı” gibi dizilerle ilgilisine bir seyir sunsa da bir seviye ortaya koyamadı. Yeni dönem için planlanan projelerin haberi geliyor. Aynı zamanda kütüphanesine eklediği uluslararası yapımlarda da farklı, özgün bir içerik bulundurmuyor. Örneğin Hulu yapımı “Ramy” dizisi platformlar arasında BluTV’de bulunuyordu. Yeni sezonu yayınlanan dizinin BluTV’ye gelip gelmeyeceği meçhul. En yeni duyurulan projesinden bahsedelim ve seni bir an önce sahalarda görmek istiyoruz BluTV diyelim. “Magarsus” dizisi Sarıbahçe’de narenciye tüccarlığı yapan Kurak ailesinin kendi içlerinde ve diğer düşmanları ile yaptıkları mücadeleyi anlatacak. Dizinin kadrosunda usta oyuncu Ercan Kesal, Berkay Ateş, Merve Dizdar, Çağlar Ertuğrul ve Burcu Gölgedar yer alıyor. Çekimleri başlayan dizinin yayın tarihi ise henüz belli değil. 

İsmi “Cici” ama kendi değil

Yaptığı her işle olay olan Berkun Oya’nı yeni filmi “Cici”de olay oldu. Aynı isimlerle bazen farklı birkaç eklemeyle çeşitli yapımlar üretiyor Oya. Ama çalıştığı oyuncuları tiyatro oyunu, dizi ve film içerisinde farklı biçimlerde, rollerde çalıştırmayı ihmal etmiyor. Başrollerinde Okan Yalabık, Funda Eryiğit, Olgun Şimşek, Fatih Artman, Ayça Bingöl, Nur Sürer ve Yılmaz Erdoğan yer alıyor. Oya, İç Anadolu’da yaşayan bir ailenin hikâyesini anlatıyor. Bu hikâyede televizyon, TRT, baba olmak ve aile olmak merkezde yer alıyor. Bir ailenin geçmişi ve 30 yıl sonrası bir arada yer alıyor. Köylü olmak, şehirli olmak, aşık olmak, kadın olmak, baba olmak, merhametli olmak şeklinde uzayan seride bir “olmak” dünyası anlatılıyor. Babanın kaybıyla ailenin hayatı değişiyor. 30 yıl sonra döndükleri evlerinde ise hem babalarının ölümü hem de kendi aralarındaki uzaklıkla ilgili bir hesaplaşmaya girerler. Bu hesaplaşmada yarım kalan aşklar, anılarda yer alır. Anneleri ise artık bugünü unutmuş, geçmişte yaşamaya başlamıştır. Geçmişin vicdan yükü onunla gelir.

Berkun Oya’nın Netflix için yaptığı ilk işi “Bir Başkadır” sonrasında yaptığı her işte beklenti en üstlerde oluyor. “Cici” içinde bu beklenti söz konusuydu. Beklentiler yüksekti ama havada kaldı. Oya “Babayı kim öldürdü?” sorusuyla sona kadar gitmeye çalıştı. İki buçuk saatlik süre boyunca bu çaba olmadı. O sorunun cevabı sahneden ve o ana kadar gelen süreçten belliydi. Aynı zamanda karakterlerindeki donukluğun sınırını zorlamış. Zorladığı içinde elinde kalmış. Nur Sürer, Olgun Şimşek ve çocuk oyuncuların oyunculukları bu yorumun dışında. Uzun planlar ve müzik kullanımı ise Oya’nın imzası olarak duruyor. Özellikle çocukların birbirine ilan-ı aşkı sırasında çalan İstiklal Marşı sahnesi gönlümde taht kurdu. Oya yaptığı işlerle konuşulmaya devam edecek. Ona şüphe yok ama “Bir Başkadır” kadar olacak mı? Bilinmez.

Gözün vicdanı var mıdır?

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan filmlerinden “Okul Tıraşı” birkaç gün önce Mubi kütüphanesine eklendi. Ulusal ve uluslararası başarılı bir festival süreci vizyona giren orada da bir kitle bulduğunu biliyoruz. Mubi’ye eklenmesiyle daha farklı bir kitle için görünür oldu. “Okul Tıraşı” yönetmen Ferit Karahan’ın ilk uzun metrajı. Gerçek bir hikâyeye dayanan filmde Yusuf’un bürokrasi ve vicdanla olan karşılaşması anlatılıyor. Van’da bir yatılı okulda geçen filmin çarpıcı ve rahatsız edici bir gerçekliği bulunuyor. Yatılı okul soğukluğunu, kimsesizliğini her anında hissediyorsunuz. Yusuf’un arkadaşı can mücadelesi verir. Hastaneye gitmesi gerekir. Ama yol kapalı olduğu için bu süre uzar. Uzayan bu süre zarfında okul müdürü ve yönetmenlerin tepkisiyle insan canı karşısında neyin önemli olduğu görünür. Görünen her şey vicdanı rahatsız eder. Bütün her şeyi çocuk Yusuf’un gözüne yüklemek de ne kadar doğru bilmiyorum. Ama yönetmen yüklemiş.

DİJİTAL PLATFORMLARDA NE VAR NE YOK?

MUBİ

Ev Hapsi (Film)

Üniversitede hoca olan David, sosyal medyada belediye başkanını yolsuzlukla suçlayınca devlet aygıtı karşılık vermekte gecikmez. Haksız yere uluslararası bir fondan zimmetine para geçirmekle suçlanan David, ev hapsine mahkûm edilir. 2021 yılı yapımlı filmin yönetmen koltuğunda yönetmen Aleksey German Jr. oturuyor.

  • Jim’le Tanışmak (Belgesel)

40 sene boyunca Paris’teki evinde herkesi davet ettiği pazar yemekleriyle bilinen Jim Haynes, aynı zamanda 60’larda avangard sanat çevresini derinden etkilemiş bir figür. Jim’le kâh kahvaltı masasına oturup kâh Paris, Londra ve Edinburgh arasında mekik dokuyarak, yaşamında geriye yolculuk ediyoruz.

Yangın Gecesi (Film)

Yangın Gecesi, savaşın yıktığı bir şehirde yaşayan üç genç kızın hayatına odaklanıyor. Mısır ve haşaşların yetiştiği bir dağ kasabasında yaşayan kızların saçları erkeksi bir hava katacak şekilde kesilir. Onların aileleri, kızlarının kaçırılma tehdidine karşı, yeraltında saklanacak yerler yapar. Anneleri onları, köle olmaktan, ölmekten kaçmak için eğitir. Kendi dünyalarını yaratan kızların hayatı, içlerinden birinin sakladığı yere zamanında varamadıklarında değişir.

 

NETFLİX

Little Women (Dizi)

Birbirlerinden başka kimsesi olmayan üç kız kardeşin iş yerlerinde, hayatlarında yaşadıkları sorunları, problemleri anlatan dizinin her hafta yeni bölümü Netflix kütüphanesine ekleniyor.

 

 

 

 

 

The Good Nurse (Film)

İşi başından aşkın bir yoğun bakım hemşiresi, özverili yeni iş arkadaşından işte ve evde destek alır. Ancak bir hastanın beklenmedik ölümü, şüpheleri bu yeni hemşireye çeker. Canınız neyi isterse izleyin. Gerçek olaylardan uyarlanan bu tüyler ürpertici gerilimde Oscar ödüllü Jessica Chastain ve Eddie Redmayne başrolde.

 

 

 

 

The Good Place (Dizi)

Dizi, öldükten sonra kendisini The Good Place adlı yerde bulan Eleanor’un yaşadığı maceraları konu ediyor. Dünyada pek de iyi bir sicile sahip olmayan Eleanor, buraya yanlışlıkla gönderildiğini fark etse de bunu çevresindekilerle paylaşmaz.

 

 

 

 

 

DISNEY PLUS

Deha (Film)

Hayatı başarısızlıklarla dolu olan Frank Adler karakterini canlandıran Chris Evans, Florida kırsalında yeğeni Mary’yi büyütürken, Mary’nin okula başlamasıyla birlikte hemen yetenekli olarak yaftalanması sebebiyle Mary’nin annesi Evelyn ile kızı büyütme konusunda bir savaşa girer. Girilen savaş her iki taraf içinde zorlu bir süreç olacaktır.

 

 

 

Kırmızı (Animasyon)

Kırmızı, ergenliğin getirdiği sorunların altında sıkışıp kalan on üç yaşındaki Mei Lee’nin hayatına odaklanıyor. Baskıcı olduğu kadar koruyucu bir anne olan Ming, kızının yanından uzaklaşmasını istemez. Ancak bu durum Mei Lee için oldukça talihsizdir. Hem ilişkilerindeki hem de vücudundaki değişikliklerle uğraşan Mei, heyecanlandığı zaman dev bir pandaya dönüşür.

 

Chi (Dizi)

Şikago’nun güney kısmında; çocuklar okula, aileleri işe gitmek için hazırlanıyordur. Gençler para kazanmaya çalışıyor, yaşlılar ise çitlerinden dışarıya bakıp etrafı izlemektedir. Fakat bu zor bölgede, gerçek tehlikeler vardır; basit kararlar hayat meselesi sonuçlar getirebilir. The Chi, rastlantı sonucu birbiriyle tanışmış ancak bağlılık ve affedilme ihtiyacıyla birbirine bağlanmış bir grup bölge sakininin hikayesi.

 

 

 

AMAZON PRIME 

Beatiful Boy (Film)

Beautiful Boy, David ve oğlu Nick’in ilişkisini konu ediyor. Nick parçalanmış bir ailenin çocuğudur. Annesi Vicki ile babası David boşanmıştı ve mahkeme onun velayetini annesine vermiştir. İyi bir baba olan David boşanmanın ardından oğlundan uzak kalsa da onunla ilgilenmeyi ihmal etmez.

 

 

 

Hanna (Dizi)

2011 yapımı aynı isimli filmden uyarlanan dizi olağanüstü avlanma ve savunma yeteneklerine sahip bir genç kızın, aslında kim olduğunu öğrenmeye çalışan bir CIA ajanından kaçma hikayesini işliyor. 

 

 

Balon Pilotları (Film)

Film 1862 yılında geçiyor. Hırslı bir bilim adamı ile varlıklı bir kadının sıcak hava balonu ile daha önce  hiç çıkılmamış bir yüksekliğe çıkma hikayesini konu alan film ikilinin hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor.

 

 

 

 

GAİN

Beni Kendimden Koru (Dizi)

Tarsus’ta CG motor ustası olan Kemal Usta’nın yanında yetişmiş ve ünü Anadolu’ya yayılmış iki CG pilotu kuzen otobanda yapacakları sıradışı yarışa hazırlanır. Toroslardaki CG dünyasının derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkıyoruz.

 

 

 

 

The Oceanmaker (Animasyon)

Denizler kurumuştur ama cesur bir pilot, kalan son su kaynağı olan bulutların kontrolü için gökyüzü korsanlarına karşı savaşır.  

 

 

 

 

Bir MFÖ Belgeseli

50 yıla yaklaşan mazisiyle sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en uzun süreli müzik gruplarından biri olan MFÖ’nün daha önce hiç yayınlanmamış görüntülerini ve sahne arkasında yaşananları bu belgeselde bulacaksınız.

Önceki Yazı

“Medeniyet aklı”

Sonraki Yazı

“Esenler Film Günleri” festivale dönüşüyor

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde