Fehmi Baba’ya Veda

2 dakikada okunur

Duayen tiyatro ustası ve Seksenler Dizisi’nin sevilen babası Rasim Öztekin, geçirdiği kalp krizi sonrası tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Tiyatronun yanında dizi ve sinema oyunculuğu da yapan ünlü sanatçının 62 yaşında hayata veda etmesi,sanat camiası ve sevenlerini yasa boğdu. 14 yıl önce kalp yetmezliği teşhisi konulan Öztekin, bu rahatsızlığından dolayı Ferhan Şensoy’dan aldığı Türk tiyatrosunun geleneksel simgesi olan kavuğu, meslektaşı Şevket Çoruh’a devretmişti. Pandemi koşulları ve Rasim Öztekin’in bu konudaki  özel hassasiyeti nedeniyle sınırlı sayıda katılımla düzenlenen tören ve cenaze namazından sonra cenaze töreni i ve Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Rasim Öztekin kimdir?

Rasim Öztekin, 1959 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi. Sahne yaşamında ilk deneyimlerini 1977 yılında Kadıköy Halk Eğitim, İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Nöbetçi Tiyatro’da amatör çalışmalarla edindi. 1980 yılının Kasım ayında Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular topluluğunda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı ve Orta Oyuncular Tiyatrosu’nun tüm oyunlarında rol aldı.

Tiyatronun yanı sıra, sinema ve dizi filmlerde de rol alan Rasim Öztekin, TRT’ye program metin yazarlığı Akşam gazetesinde ve 2004 yılında Star gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2009 un Ocak ayında “Boş gezen ve Kalfası” adlı oyununu oynarken kalbi rahatsızlanan Öztekin’in kalbine pil takıldı.

Önceki Yazı

İstanbul’un Yeni Kültür Durağı: Nevmekân Selimiye

Sonraki Yazı

İstiklâl Marşı’nın Hikâyesi Sahnelendi

Son Yazılar

Bir değirmendir bu dünya

Muhtârî’nin “Men be-pây-ı hod in hatâ kerdem/Tâ be-destâ renc gestem âsiyâb” (Ben kendi attığım yanlış adım