Filistinli Koleksiyoner Türkiye’ye Sesleniyor

2 dakikada okunur

Filistinli koleksiyoncu Münir eş-Şehra, Hicaz Demir Yolu’ndan kalan ve üzerinde, “Emir’ül Mü’minin Sultan Gazi 2. Abdülhamid Han Efendimizin hayratlarındandır –azzehu ve nasrehu” yazılı bir demir parçasını, Türkiye’ye teslim etmek istiyor.

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentindeki Dura beldesinde oluşturduğu sergide çeşitli dönemlere ait 1300’e yakın tarihi eser niteliğinde parçalar bulunuyor.

Dört yıl önce İsrail’in Akka kentinde ulaştığı ve Hicaz Demir Yolu’nun şube hattından bir madeni parça olduğunu düşündüğü eser de bunlar arasında yer alıyor.

Şerha, üzerine yazı işlenmesi nedeniyle demir yolunun diğer parçalarından daha önemli olduğunu düşündüğü bu eseri, yalnızca Türkiye’ye teslim edebileceğini belirtiyor:
“Dört yıl önce Akka’dan bir arkadaşım beni aradı ve oradaki Hicaz Demir Yolu tüneli içinde kazı çalışmaları yapıldığını, çalışmalar sırasında büyük ölçüde tarihi eser niteliğinde taş ve madeni parçaların talan edildiğini söyledi. Hemen oraya gittim. Bölgedeki araştırmalarım sırasında enkaz altında demir yolunun uzun bir parçasını buldum. 6 metre uzunluğunda bir parçaydı ama hepsini taşıyamayacağım için yalnızca üzerinde yazılı yaklaşık 1 metrelik bölümü almak zorunda kaldım.”

Önceki Yazı

Cahide ‘Yine’ Sahnede

Sonraki Yazı

Son Kraliçenin Ayakkabısına Servet

Son Yazılar

Sahnede kör oluyorum

Özellikle komedi yapımlarından tanıdığımız ama ters köşe yapan işlerle de seyircilerinin karşısına çıkmayı seven oyuncu Gökhan