Geçen Yıl Online Okuduk

5 dakikada okunur

2020’nin online kitap alışveriş istatistikleri yayınlandı. Salgın, internetten kitap satışlarını patlattı. En çok okuyan ilk üç şehir İstanbul, Ankara ve Bursa olurken, kitap sipariş ortalaması bir önceki yıla oranla yaklaşık yüzde 30 arttı.

Son zamanlarda okurların en çok tercih ettiği online kitap alışveriş platformlarından Kidega, 2020 yılı kitap alışveriş verilerini açıkladı. En çok okuyan şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Adana, Eskişehir ve Muğla olurken en çok kitap alışverişi yapan yüzde 31’lik ortalamayla 25-34 yaş arasındaki bireyler oldu. 2020 yılında online kitap alışverişlerinde sepet ortalaması yüzde 48 artarken sipariş tutarı bazında yüzde 26’lık bir artış gerçekleşti. Okuyucular bu yıl en çok edebiyat, roman, çocuk kitapları, tarih, insan ve toplum, kişisel gelişim alanındaki türleri tercih etti.

İLK SIRA SARAMAGO’NUN

2020’de sırasıyla en çok Jose Saramago’nun ‘Körlük’, Deniz Erten’in altı kitaptan oluşan seti ‘İşaretler’, José Mauro de Vasconcelos’in ‘Şeker Portakalı’, Dostoyevski’nin ‘Suç ve Ceza’, Edgar Allan Poe’nun bütün hikayelerinin bulunduğu eseri ‘Edgar Allan Poe’yu okuduk.

Kidega müşterilerinin 2020’de en çok tercih ettiği yayınevlerini, kitap dışında en çok satan on ürününü ve site içerisinde en çok yapılan on aramayı da paylaştı.

Tüm dünyayı etkisi altına almaya devam eden pandemi, alışveriş eğilimlerini online platformlara taşıdı. Salgın süresince yoğunlaşan online alışveriş sürecine çeşitlendirdiği yeni ürün kategorisi ile cevap vererek kaliteli alışverişin öne çıkan ismi olan Kidega, 2020 online kitap satışlarına dair verileri açıkladı.

 

EN ÇOK ROMAN OKUDUK

Okuma alışkanlığının kazanıldığı ve pekiştirildiği evde geçirilen salgın döneminde Kidega okuyucuları en çok nisan, mayıs ve aralık aylarında kitap alışverişi gerçekleştirdi. Edebiyat, roman, çocuk kitapları, tarih, insan ve toplum, kişisel gelişim en çok tercih edilen türler oldu. 2020 yılında sepet ortalamaları 2019’a oranla yüzde 48 arttı. 2019 yılına göre sipariş tutarı bazında yüzde 26 artış yaşandı.

TERCİH EDİLEN YAYINEVLERİ

Türkiye’de 2020 yılında Kidega’dan yapılan alışverişlerde en çok tercih edilen yayın evleri sırasıyla; İş Bankası Kültür Yayınları, Yapı Kredi Yayınları, Can Yayınları, İthaki Yayınları, Alfa Yayınları, Destek Yayınları, Pegasus Yayınları, Everest Yayınları ve Kırmızı Kedi Yayınevi oldu.

 

EN ÇOK OKUNAN 10 KİTAP

  1. Jose Saramago- ‘Körlük’
  2. Deniz Erten- ‘İşaretler’
  3. José Mauro de Vasconcelos- ‘Şeker Portakalı’
  4. Dostoyevski- ‘Suç ve Ceza’
  5. Edgar Allan Poe- ‘Edgar Allan Poe-Bütün Hikayeleri’
  6. William Golding- ‘Sineklerin Tanrısı’
  7. George Orwell- ‘Hayvan Çiftliği’
  8. Paulo Coelho- ‘Simyacı’
  9. Victor Hugo- ‘Bir İdam Mahkumunun Son Günü’
  10. Madeline Miller- ‘Ben Kirke’
Önceki Yazı

Sanatın Kedileri

Sonraki Yazı

Kutsala Hakaretin Sanatı Olmaz

Son Yazılar

Sahnede kör oluyorum

Özellikle komedi yapımlarından tanıdığımız ama ters köşe yapan işlerle de seyircilerinin karşısına çıkmayı seven oyuncu Gökhan