Geleceğin Fatihlerinden Fetih Coşkusu

2 dakikada okunur

Esenler Belediyesi, İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümünde “Fatih’in Günlüğü” kitabını okuyup kendi fetih günlüklerini yazarak dereceye giren çocuklara ödüllerini takdim etti.

‘İstanbul’un Fethi’ni Çocuklar Anlatıyor’ adlı programda çocuklar, Fatih Sultan Mehmed Han’dan aldıkları ilhamla geleceğe dair hedeflerini anlatırken mehteran takımının verdiği konser ise fetih coşkusunu ekranlara taşıdı.
Esenler Belediyesi, tarihimizin en önemli zaferlerinden biri olan İstanbul’un Fethi’ni anlamlı bir etkinlikle kutladı. İsrafil Kurt tarafından kaleme alınan “Fatih’in Günlüğü” adlı kitabı okuyup kendi günlüklerini yazarak dereceye giren çocuklar, ‘İstanbul’un Fethi’ni Çocuklar Anlatıyor’ adlı programda ödüllerine kavuştu. Şehir Ekranı TV’de 14.53’te canlı olarak izleyiciyle buluşan program, Yıldız Teknik Üniversitesi Otağ-ı Hümayun bahçesinde, tarihçi-yazar İbrahim Akkurt’un moderatörlüğünde gerçekleşti. Programda çocuklar, Fatih Sultan Mehmed Han’dan aldıkları ilhamla geleceğe dair hayallerini ve hedeflerini dile getirdi.
Mescid-i Aksa’yı korumak için çalışacağım
Yarışmada üçüncü olan Emirhan Saltık ise en büyük hayalinin mimar olmak olduğunu söyleyerek; “Güzel yapıtlar yapmak istiyorum. Yoksullara bedava evler vermek istiyorum. Diğer bir hedefim de Mescid-i Aksa için. İsrail sürekli oraya saldırıyor. İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırmaması için bulutlara kadar açılıp kapanabilen bir duvar örmek istiyorum. Havadan saldırılar içinse bir alarm sistemi kurmak istiyorum. Bu konularda çalışmalar yapmak istiyorum. Ben de Fatih Sultan Mehmed gibi büyük başarılara imza atmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.
Program, mehteran takımının, “Çırpınırdı Karadeniz”, “Genç Osman” ve “Hücum Marşı”nı çaldığı mini konser ile sona erdi.

Önceki Yazı

Netanyahu’nun Propagandasını Zeynep Bozdu!

Sonraki Yazı

Mazlum Filistin’in Yürekli Şairi: Mahmud Derviş

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde