“Gençlere Tarihi Sevdiren Adam” Vefat Etti

2 dakikada okunur

Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen yazar Niyazi Birinci, çocuklara ve gençlere yönelik kaleme aldığı hikaye ve romanlarını, vefatının ardından sevenlerine miras bıraktı.

Vefatının ardından edebiyat, kültür-sanat ve siyaset camiasından çok sayıda isim Birinci’nin vefatından dolayı üzüntü duyduklarını dile getirerek taziye mesajı yayınladı.

Yavuz Bahadıroğlu Kimdir?

1945’te Rize’nin Pazar Hisarlı köyünde dünyaya gelen Bahadıroğlu Ortaokul ikinci sınıfa Mehmet Akif Ersoy’un el yazısı tıpkıbasımını okumak için 15 günde Osmanlıca okumayı öğrendi. Babasının getirdiği kitaplarla tarihi okumalarına başlayan Birinci, yazmaya ortaokulda okul müdürünün emriyle çıkarmaya başladığı duvar gazetesiyle başladı. Tarihi romanlar kaleme almaya başlayan usta yazarın ilk olarak 1972’de “Sunguroğlu” romanı gazetede tefrika edildi. İlgi gören bu eserin ardından “Buhara Yanıyor” ve “Elveda Buhara” romanlarını gençlerin beğenisine sundu. Çocuklara ve gençlere yönelik eserler yazan usta yazar, Veysel Akpınar, Şeref Baysal, Bahadır Alp ve Nurcan Sevinç gibi farklı mahlaslar kullandı. Roman, çocuk kitabı, hikaye, araştırma, oyun, senaryo ve çok sayıda fikri eserin arasında bulunduğu yüzlerce çalışmaya imza atan tecrübeli yazar, ayrıca yurt içinde ve yurt dışında binlerce konferans verdi.

Birinci, 21 Ocak’ta tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli dönemlerini ele alan 30’u aşkın romanı bulunan Birinci, evli ve üç çocuk babasıydı.

Önceki Yazı

Fransız Yazardan İstanbul Kitabı

Sonraki Yazı

Cemal Süreya’nın Gizli Mektubu

Son Yazılar