İsmail Saib Sencer Anıldı

3 dakikada okunur

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Türkiye’nin ilk milli kütüphanesi Kütüphane-i Umumi-i Osmani’nin ikinci müdürü, ‘hafız-ı kütüb’ İsmail Saib Sencer’i vefatının 81. yılında 43 yıl görev yaptığı Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde andı. Etkinlik, Esenler Belediyesi Şehir Ekranı TV iş birliği ile izleyiciyle buluştu.

Türkiye’nin ilk milli kütüphanesi Kütüphane-i Umumi-i Osmani’nin ikinci müdürü, ‘hafız-ı kütüb’ İsmail Saib Sencer’in vefat yıl dönümü dolayısıyla anlamlı bir etkinlikle anıldı. Kütüphane-i Umumi-i Osmani, bugünkü adıyla Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde gerçekleşen anma etkinliğinin moderatörlüğünü yazar Beşir Ayvazoğlu üstlendi. Etkinliğe Sencer’le ilgili yeni bilgileri gün ışığına çıkaran Şaban Özdemir, Mustafa Koç, Müslüm Yılmaz ve Sencer’in erkek kardeşinin torunu Esma Saeb Afandi katıldı.

MUHTEŞEM BİR HAFIZASI VAR

İsmail Saib Sencer’in İslami ilimler konusunda dünya çapında uzman bir âlim olduğunu söyleyen Beşir Ayvazoğlu, “Sencer’in öyle bir hafızası var ki biri herhangi bir konuda bir şey araştırdığında ‘Şu kütüphanedeki şu numaralı kitapta aradığınız konuda malumat vardır’ diyebiliyordu. Kendisi eser yazmamıştır ama O’nun yardımıyla yazılmış pek çok eser vardır” şeklinde konuştu.

BİLGİLER KİTAPLAŞTIRILACAK

Sencer’in erkek kardeşinin torunu Esma Saeb Afandi ise ailesinin soy ismini hafız-ı kütübden aldığını vurgulayarak “Hakkında maalesef şifahi bilgilerimiz var. Saib Sencer, erkek kardeşi olan dedemin ilim yapmasını sağlamış. Hukuk eğitimi almış dedem. Şapka kanunu sırasında Suriye’ye giden dedem, babamdan önce olan ve vefat eden iki oğluna da İsmail ismini koymuştur” diye konuştu. Etkinliğe katılan ve Sencer ile ilgili yeni bilgileri gün yüzüne çıkaran araştırmalar, önümüzdeki günlerde Beyazıt Devlet Kütüphanesi tarafından ayrıntılı bir şekilde kitaplaştırılarak okura sunulacak.

Önceki Yazı

Çin’de 3 Bin Yıllık Maske Bulundu

Sonraki Yazı

Yunus Emre Anısına Özel Ödül

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine