Hangi hikâyeden yanasın?

18 dakikada okunur

Dijital ekranda; dijital platformların kısa bir 2022 özeti, Netflix yapımı “The Crown”, “Spencer” filmi ve Disney Plus orijinal yapımı “Ben Gri” dizisi yer alıyor.

Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Dijital platformlarının nabzını bir sene boyunca tuttuk. Kimi zaman yakındık kimi zaman şaşırdık. Üretilen yapımların kalitesindeki özensizliğe, standarlığa ise her daim yorumumuzu söyledik. Pandemiden itibaren yükselişte olan dijital platformların hayatımızdaki yerini de kabullendik. Kendi kurallarını oluşturmaya çalışan dijital platformların televizyonun bir rakibi değil de farklı bir uzantısı olduğunu gördük. Netflix her zaman kendini konuşturmaya devam etti. Disney Plus özgün içeriklerle geliyorum dedi ama şu ana kadar tam not alan bir yapımı olmadı. BluTV bir göründü bir kayboldu. Gain sessiz ve derinden ilerledi. Amazon Prime’ın orjinal bir yerli yapımını görmek nasip olmadı. EXXEN komedi dizilerinden ilerlemeye devam etti. Mubi sinefil kitlesini arttırmaya, kendi içinde bir sektör oluşturmaya devam ediyor. Dijital platformların yıllık karnesini ayrıntılı olarak 2022 yılının son sayısında da okuyacağınızın bilgisini şimdiden vereyim.

Charles mı Diana mı?

Netflix’in en çok konuşulan yapımlarından The Crown beşinci sezonuyla görücüye çıktı. Kraliçe Elizabeth’in hükümdarlık sürecini konu alan dizinin her sezonda kadrosu zamansal ilerlemeye göre değişiyor. Beşinci sezonda Kraliçe Elizabeth’i Harry Potter’dan tanıdığımız Imelda Staunton, Prens Charles’ı Dominic West, Prenses Diana’yı Elizabeth Debicki canlandırıyor. Dördüncü sezonda Prenses Diana ve Prens Charles’ın evlilikleri, Diana’nın Diana oluşu önemli bir yer kaplıyordu. Beşinci sezonda ise evliliklerinde sona yaklaşan bu ikilinin hikâyesi arka planda işlerken Kraliçe’nin 50 yıllık hükümdarlığı, yaşlılığı ve sistemin nasıl devam edeceği konuları ön planda tutuluyor. Diğer sezonlara göre zayıf bir sezon olduğunu eklemek gerek. Özellikle Prens Charles’ı sevimli göstermek ve onu parlatmak yolunda bir tavır içerisinde olunduğunu söyleyebilirim. Prenses Diana imgesini yıkarak onun hikâyesini normalleştirmeye de çalışılmış. Elizabeth Debicki’nin oyunculuğu ve ortaya koyduğu Prenses Diana performansı bunu gösteriyor. Ama şu da var, kraliyet ailesine dair her şey de izleniyor. Monarşiyi her zamanda bir şekilde yaşatmaya devam etmeleri hep dikkat çekiyor.

Geçmişe dönmek isteyen bir Diana

Prenses Diana’nın hikâyesi bir peri masalı. Ama bu peri masalının bedeli onu gerçek yapan nokta. Film, dizi ve belgesel noktasında birçok üretimin olması da yaşananların çeşitli çeşitli kayıtların olmasıdır. Kayıtların olması olayların çalışılması, temellendirilmesi noktasında bir kaynak sağlıyor. Paolo Larrain imzalı “Spencer”, Diana’nın boşanmaya karar verdiği ailecek geçirilen son noel partisini anlatıyor. Yönetmen Larrain biyografik filmler yapmayı seviyor. Yaptığı filmlerde kendine has bir dokunuşta yapıyor. “Spencer” filminde Prenses Diana rolünde Kristen Stewart yer alıyor. Farklı bir seçim yaptığını eklemek gerek. Karanlık bir atmosferde geçen film Diana’nın gözünde yaşadığı çıkmazları, kaldığı ikilemleri ve yanlızlığı çok iyi anlatıyor. Sempati duyulacak pek bir şey bırakmıyor. Filmin adının Diana’nın evlilikten önceki soyadının olması da onun nereye dönmek istediğini gösteriyor.

 

 

Kimse sınanmadığı günahın masumu değildir!

Disney Plus’un orjinal yapımlarından “Ben, Gri”nin dört bölümü yayınlandı. Her hafta bir bölüm yayınlama geleneğine Disney’de devam ediyor. Timuçin Esen, Ebru Özkan, Alican Yücesoy, İlayda Akdoğan ve Buçe Buse Kahraman  yer alıyor. Ünlü bir avukat olan Fuat, kızının başına gelen bir olay sonrası hayatı değişir. Kendi içindeki iyilik ve kötülükle mücadelesi başlarda denilebilir. Telefonuna gelen kızının başına gelen olaydan sorumlu kişinin cezalandırıldığına dair video, onu rahatlatır. Ama gerçekten suçlu o kişi midir? Avukat Fuat sonrasında kendini bir oyunun içerisinde bulunur. Gözleniyor ve izleniyordur. İşlemediği suçların, faili olduğunu kanıtlayan kanıtlar vardır. Fuat’ın içine düştüğü bu gri alanlar kim tarafından düzenleniyor, şimdilik belirsiz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİJİTAL PLATFORMLARDA NE VAR NE YOK?

NETFLİX

 • Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Film)

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Birinci Dünya Savaşı sırasında Batı Cephesi’nde savaşan bir Alman askerinin hikayesini konu ediyor. Savaşın ilk günlerinde coşkuyla siperlerde yer alan Paul ve silah arkadaşları, savaş devam ettikçe kendilerini korku ve büyük bir çaresizliğin içinde bulur.

 • Kız Kardeşler (Film)

Kız Kardeşler, annelerinin ölümünün ardından farklı yollara savrulmak zorunda kalan üç kız kardeşin hikayesini konu ediyor. Reyhan, Nurhan ve Havva küçük yaşta öksüz kalan üç kız kardeştir. Annelerinin ölümünün ardından kardeşler, kasabaya farklı ailelerin yanına besleme olarak gönderilir. Birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan kardeşler, yeni yaşamlarına uyum sağlamakta epey zorlanır. Kızlar, yanlarında kaldıkları ailelerin yanında tutunamayınca, baba ocağına geri gönderilir. Aradan geçen yılların ardından köylerine dönen kardeşler, yeniden bir araya geldiklerinde kaçtıkları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.

 • Tenet (Film)

Tenet, dünyayı büyük bir tehlikeden kurtarmak için savaşan bir kahramanın hikayesini konu ediyor. Gerçek zamanın ötesinde bir yerde uluslararası bir casusluk görevini yerine getirmeye çalışan kahraman, dünyayı kurtarabilmek için savaşmak zorunda kalır. Üçüncü Dünya Savaşı’ndan daha büyük bir tehlikeyi durdurmaya çalışan kahraman, casusun alacakaranlık dünyasında zorlu bir yolculuğa çıkar.

MUBİ

 • Oradan Oraya Agnès Varda (Belgesel)

Televizyon için hazırlanan bu özel mini dizide, Agnès Varda iki yıl boyunca Stockholm’den St. Petersburg’a, Lizbon’dan Rio de Janeiro’ya, Mexico City’den Los Angeles’a sayısız şehri seyahat ediyor ve dostlarıyla, sanatçılarla, sinemacılarla buluşuyor.

 • Ayrı Dünyalar (Film)

Sosyal adaletsizlik ve iş güvencesi üzerine bir kitap yazmayı planlayan gazeteci Marianne Winckler, araştırma yapmak için temizlik işçisi olarak çalışmaya başlar. Bir yandan maddi güvencesizliği ve toplumsal dışlanmayı deneyimlerken, bir yandan da kadın meslektaşlarıyla dayanışmanın gücünü keşfeder.

 • Brüj’de (Film)

İki kiralık katil Bruges’un Orta çağ’ı andıran ve gerçeküstü sokaklarında dolaşıp yaşam ve ölüm hakkında konuşurken sıradaki görevlerini beklemektedirler. Sonunda görev onlara iletilir ama bu bekledikleri şey değildir.

 

DİSNEY PLUS

 • The Patient (Dizi)

Yakın zamanda karısını kaybeden bir psikoterapist, cinayet dürtülerini dizginlemek için sıra dışı bir istekte bulunan bir seri katil tarafından esir tutulur. Terapist bu adamın zihnini çözerken, aynı zamanda kendi bastırılmış sorunlarıyla da uğraşmak zorunda kalır ve bu durum hapsedilmesi kadar tehlikeli bir yolculuk yaratır.

 • Enkanto: Sihirli Dünya (Animasyon)

Encanto, Kolombiya dağlarında, sihirli bir evde yaşayan, özel güçleri olan bir ailenin hikâyesini konu ediyor. Encanto adı verilen sihirli yerde yaşayan Madrigal ailesinde bir kişi hariç her bir çocuk, kendisine özgü sihirli bir hediye ile kutsanır. Yalnızca Mirabel’in sihirli güçleri yoktur. Ancak Encanto’yu çevreleyen sihir tehlikedir ve ailenin yuvası tehdit edildiğinde onların tek umudu Mirabel olur.

 • Shang-Chi ve On Halka Efsanesi (Film)

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi, babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikâyesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikastçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insan üstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir…

 

AMAZON PRİME

 • Downton Abbey (Dizi)

Downton Malikanesi’nde yaşayan Crawley Ailesi ve malikanenin çalışanlarının hayatı üzerine kurulu olan dizi, bir dönem dizisi. 1912’den itibaren başlayan hikaye sezonlar içerisinde 20’lere kadar uzanıyor. Grantham Kontu Robert Crawley ailesi ile mutlu bir hayat sürdüğünü düşünürken her şey, 15 Nisan 1912’de Titanik’in buzdağına çarpması ile birlikte bir daha eskisi gibi olmayacak şekilde değişir. Crawley ailesinin iki üyesini çarpışmada hayatını kaybetmiştir.

 • The Confession (Belgesel)

Patricia Hall küçük Yorkshire kasabası Pudsey’de kaybolduğunda herkes kocası Keith’ten şüphelenir ve Keith kendisini bir dedikodu ve şüphe fırtınasının ortasında bulur. Sadece bir yıl sonra, Keith Hall güzel bir yabancıya âşık olduğunda, karısının ortadan kaybolmasıyla ilgili korkunç gerçek, bir dizi şok edici sürprizle ortaya çıkmaya başlar.

 • Zaman Çarkı (Dizi)

Beş genç köylünün hayatları, garip ve güçlü bir kadının gelmesiyle sonsuza dek değişir. Kadın, içlerinden birinin Işık ve Karanlık arasındaki dengeyi sonsuza dek değiştirme gücüyle, kadim bir kehanetten geldiğini söyler. Karanlık Varlık hapisten kaçıp Son Savaş başlamadan evvel, dünyanın kaderi konusunda ya o yabancıya ya da kendilerine güveneceklerdir.

 

BLUTV

 • Judas and The Black Messiah (Film)

Genç ve karizmatik bir aktivist olan Fred Hampton, Ulusal Kara Panter Partisi’nin başkan yardımcısı olur. Bu durum onu devletin hedefi haline getirir. FBI ve Chicago Polisi onu yakından izlemeye karar verir. Ancak bunun için içeriden bir bağlantıya ihtiyaçları vardır. Bunun için William O’Neal’a bir görev verilir.

 • Göz Açıp Kapayıncaya Kadar (Belgesel)

Kahramanımız Okan Bayülgen uyku ile uyanıklık arasında gidip geldiği bir noktada aniden kendini zamanın farklı şekilde aktığı bir dünyada buluyor. Bayülgen’e bu gizemli yolculuğunda her biri alanında uluslararası çapta tanınan farklı konuklar da eşlik ediyor. Senaryosunu, Selin Atasoy ile Okan Bayülgen’in yazdığı dokü-dramada, kahvenin tarihinden türlerine, demleme şekillerinden, edebiyat, müzik, teknoloji, tıp gibi birçok alandaki yeri ve hakkında merak edilenler sıra dışı ve dinamik hikâye kurgusu içinde sinema filmi tadında ele alınıyor.

 • The Bouncer (Film)

Lukas elli yaşlarında bir gece kulübü fedaisidir. 8 yaşındaki kızı Sarah’ı büyütmek için çabalamaktadır. Ancak bir gün işler değişir: Lukas, gece kulübün bir müşterisiyle yaşadığı tartışma sırasında kontrolünü kaybeder… Bu nedenle işinden kovulur ve polisle sorun yaşamaya başlar. Paraya ihtiyaç duyduğu için bir kulüpte yeni bir iş bulur. Lukas’ın bilmediği şey ise, gece kulübünün tüm Avrupa’da faaliyet gösteren tehlikeli bir çete tarafından yönetiliyor olduğudur… Ve çetenin bir üyesi olarak, bir şiddet sarmalına kapılacaktır. Lukas, kızının hayatını korumak için ve hayatta kalmak için savaşmak zorunda kalacaktır.

 

Önceki Yazı

Sai̇t Fai̇k, Oğuz Atay ve Seli̇m İleri̇

Sonraki Yazı

Geçmişin çekiciliği: Aydınlıkevler

Son Yazılar

Yapay Sherlock Holmes

IQ’sunun 190 olduğu tahmin edilen Sherlock Holmes şimdiye kadar yazılmış en zeki karakterlerden biridir. Yazar Sir

Doğu’da masalsı aşklar bitmez

Gazeteci Yazar Samet Doğan’ın üçüncü romanı “Beni Yemen’de İtalyana Benzetirler” Ketebe Yayınları’ndan çıktı. İçinde aşkı, arkadaşlığı