Hatay Arkeoloji Müzesi’ne Büyük İlgi

3 dakikada okunur

Hatay’da 3 bin 500 metrekare mozaiğin sergilendiği Arkeoloji Müzesi, yerli turistlerin uğrak mekânı oldu. Dünyanın en büyük mozaik sergileme alanına sahip müzede, Hitit Kralı 2. Şuppiluliuma’ya ait 3 bin yıl öncesine dayanan bir heykelin yanı sıra pek çok mimari buluntu yer alıyor.

Hatay Arkeoloji Müzesi, içerisindeki Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserlerle tarihe ışık tutuyor. 32 bin 754 metrekare kapalı alan, 10 bin 700 metrekare sergi alanı ve 3 bin 500 metrekare mozaiğin sergilendiği müze, dünyanın en büyük mozaik müzesi olarak kabul ediliyor. Hitit Kralı II. Şuppiluliuma’ya ait 3 bin yıl öncesine dayanan bir heykelin yanı sıra, asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentte bulunan lahit mezarlar da burada sergileniyor.
Hikâyesi olan bir şehir
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ın bir değer olduğunu vurgulayarak: “Hatay, hikâyesi olan bir şehir. Bu kent Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesidir, Türkiye’nin açık hava müzesidir. Biz dünyanın ve Türkiye’nin tüm insanlarını, Hatay’a bu müzeyi ve ihtişamı görmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Müze Müdürü Ayşe Ersoy ise müzeyle ilgili şunları anlattı: “Müzemiz, ikinci etap açılış tarihi olan 2019’dan sonra sergilediği alan itibarıyla dünyanın en büyük mozaik müzesi oldu. Son yıllarda yaptığımız kazılarda çıkan eserleri sergilemek için yeni sergi salonları açıyoruz. Önümüzdeki günlerde, tamamen hasada dayalı bir sergi açacağız. Ziyaretçilerimizi, üzüm hasadı ve zeytin hasadı ile ilgili Neolitik’ten günümüze kadar hasadın nasıl geliştiğini ve yöntemlerini anlatan bir sergiyle buluşturacağız. Müzemizin toplamda 38 bin eseri var. Depolarımızda hala eserlerimiz var. Müze bahçesinde bir açık teşhir, müzenin önüne de bir teşhir yapmayı düşünüyoruz.”

Önceki Yazı

Selçuk Tekay’a Veda

Sonraki Yazı

Meriç’i Fikirleri ve Eserleriyle Yaşatacağız

Son Yazılar

Onun mirası tebessümü ve dostluğuydu

Şehit Mustafa Cambaz anlatılırken tebessümünden, kediseverliğinden, fotoğrafçılığından ve mücadelesinden bahsediliyor. Onun mücadelesi doğduğu andan başlıyor 15

Yazının nabzı vardır

Yazar Zeki Bulduk: “Yazı, yaşamaktan daha sahici geliyor bana. Yazıyı pek değiştiremeyiz ama anıları bile farklı