Hayatı Tezyin Etmek…

4 dakikada okunur

Usta tezhip sanatçısı Şeyma Çınar’ın eserlerinden oluşan “Tezyin” isimli tezhip ve minyatür sergisi, Zeytinburnu Kültür Sanat Galerisi’nde sanatseverleri bekliyor.

Klasik sanatlar içinde çok özgün bir yeri olan minyatür ve tezhip, usta eller sayesinde birer sanat şaheserine dönüşüyor. İşte böylesine göz alıcı eserlerin yer aldığı Şeyma Çınar’ın tezhip ve minyatür sergisinin küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen yapıyor. Sanatçı bir yandan öğrenci yetiştiriyor, diğer yandan konsantrasyon, sabır ve ciddi el mahareti isteyen minyatür ve tezhip gibi iki farklı alanda eser vererek bunların organizasyonlarını yönetiyor. Çınar’ın yeni norm ve formlarla ürettiği tezhip ve minyatür çalışmalarından oluşan sergi, 26 Mart tarihine kadar Zeytinburnu Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde hafta sonu hariç her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

20 YILIN ÖZETİ

Bir medeniyetin tarih içerisinde aldığı yolu sanat eserlerine bakarak anlamlandırabilmek mümkündür. Tarihi süreci itibari ile yapılan bir sanat eseri, dolaylı olarak bulunduğu çağın birikimlerinden doğar ve ritmine eklemlenir. Bu da içinde doğduğu geleneğin devamlılığına karşılık gelir. Geleneği koruma ve sürdürebilirliğini sağlama, eskiyi taklit ile değil yüzyıllardan gelen birikimi çağdaş bir yorumla yeniden var ettiğimizde anlam kazanır.

Nitekim geleneğin tekâmül etmesinin yegâne şartı yeni norm ve formlarla üretildiği takdirde sonraki kuşaklara taşınabilir.

Şeyma Çınar’ın tezhip ve minyatüre adanmış 20 yılının bir özeti olarak hazırlanan sergide sanatçının her iki disiplinde yaptığı eserlerden örnekler yer alıyor.

AYNI ZAMANDA ÇİÇEK RESSAMI

Şeyma Çınar, tezhip eğitimine 1998 – 2003 yıllarında Sema Nakışhanesi’nde Semih İrteş ve Mamure Öz’den ders alarak başladı. 2001 yılında Kültür Bakanlığı’ndan Türk süsleme sanatları ve tezhip dersleri alarak mezun oldu. 2004 yılında Türk İslam Sanatları Kütüphanesi’nde Orhan Dağlı’dan çiçek ressamlığı ve minyatür dersleri aldı. 2011 yılında Sanatçı Kadınlar Platformu’nun kuruluşunda bulunan sanatçı, platformun yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra genel sekreterlik görevini sürdürdü. 2004 yılında başladığı sergi ve proje koordinatörlüğü kapsamında birçok sergi organizasyonu düzenledi. Sanatçının eserleri 3 kişisel ve 50 karma sergide yer aldı. Sanatçı halen kendi atölyesinde ve İstanbul Tasarım Merkezi’nde tezhip dersleri veriyor.

Önceki Yazı

Yerli ve Milli Müzik Zamanı

Sonraki Yazı

‘Çığlık’ın Sırrı Çözüldü

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne