Henüz Bitmeyen Bir Irak Masalı

/
2 dakikada okunur

Salgın günlerinde kapalı olan sanat mekanlarının aksine, Kelimat Sanat Evi, yepyeni bir sergiyi sanatseverlerle buluşturdu. Iraklı bir koleksiyoner ve ressam olan Salih Neccar’ın, bu ülkenin gözyaşı ve heyecanını yansıtan eserlerini izleyicilerine sundu.

Her gün temizlik, maske ve mesafe kurallarına titiz bir şekilde uyarak hizmetlerini sürdüren galeride eseri yer alan sanatçı, postmodern düşüncelerle duygusunu birleştirerek sanatseverlere gelenekselden moderne bir yolculuk yaptırıyor.

Kelimat Sanat Evi’nin kurucusu ve küratörü olan Adnan Al-Ahmad, sergilenen eserler hakkında şunları söylüyor:

“Salih Neccar, bu sergide yer alan eserlerinde içerik bileşenlerinin kalın hatlarını yakalayan özgün bir kolaj ortaya çıkarmış. Bu özetleme, kapalı hücrelerdeki esaretten kurtularak açık havaya ve özgürlüğe kavuşmak için şekil bakımından yapılmıştır. Tablolarındaki güçlü çizgiler aracılığıyla, bir ilkeyi savunup aynı anda onu ihlal eden bir isyana dönüştürdüğü o derin duygularını da anlatan bolca uzaklara dalmalar yansıtmaktadır.”

Salih Neccar’ın, evrensel duygularını yansıttığı ve insanlık hafızasında yer etmesini istediği eserleri, Koşuyolu, Kâtip Salih Sok. No. 106 Kadıköy adresindeki galeride gezilebilir.

Önceki Yazı

Harry Potter Dizi Oluyor

Sonraki Yazı

Sesler Nefesimizin Bir Parçasıdır

Son Yazılar

Sessizlik olarak görünen şey

Friedrich Nietzsche, “Bir sanatçının işi konuşmaya başladığı zaman kendisi susmalıdır.” der. Bunun ülkemizde en seçkin örneği