Her daim kültür sanatla yan yan yanayız

5 dakikada okunur

Baharı karşılıyoruz. Kültür sanatla ruhumuzu doyuruyoruz. Güneşle içimizi ısıtıyoruz. Ama bazen de kültür sanatla ilgili sadece dinlemek istiyoruz. Kafamız karışık kültür sanatla olan ilişkimiz noktasında ama olsun. Seviyoruz, planlar yapıyoruz. Bir yandan İstanbul Film Festivali’nin heyecanını hissediyoruz. Diğer yandan Harbiye Açıkhava sezonu açılıyor. Hangi oyunu orada izlemeli, hangi konsere gitmeli diye  planlar yapıyoruz. Baharı, yazı kucaklıyoruz. Sanat Ajandası’nın rotasında bu sayıda; 27-29 Nisan tarihlerinde sahnelenecek “Carmina Burana” operası  ve HT Bloomberg kanalında televizyonda çarşamba akşamlar canlı yayınlanan kültür sanat programı “Pandoranın Merakı” var. Önerilerimizin yanı sıra çizer Abdülbaki Kömür’ün kaleminden bir çizim yer alıyor.

O opera AKM’de

Atatürk Kültür Merkezi kültür sanat organizasyonlarıyla 7’den 70’e herkese hitap ediyor. Herkes kendine göre bir etkinlik buluyor. Onlardan biride 27-29 Nisan tarihlerinde sahnelecek “Carmina Burana” operası olacak. Beuern Şarkıları olarak da bilinen “Carmina Burana” Münih’teki Bayern Kütüphanesi’nde bulunan,11,12 ve 13.yüzyıldan kalan 254 şiir ve dramatik metinden oluşuyor. Alman besteci Carl Orff  tarafından bu metinlerden seçilmiş  şiirler  üzerine sahne kantatı olarak 1936 yılında bestelenmiş ve ilk kez 8 Haziran 1937’de Frankfurt Operası’nda  sahnelenmiştir. Carmina Burana, Carl Orff’un Tironfi (Zaferler) üçlemesinin ilk eseridir. Doğayı ve aşkı dile getiren Latince metinlere dayanır. Carmina Burana, metin olarak, 13. yüzyıl Kıta Avrupa’sının kültürel ve sosyal yaşamını yansıtır. Çoğu bölümleri Ortaçağ Latincesi ve bazı bölümleri Ortaçağ Almancası kullanılarak yazılmış, ritmik ve metrik yapıya sahip olan şarkılardan oluşur. Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu sahnesinde sergilenecek opera dünya prömiyerini de burada yapacak. Bir daha ne zaman ayağımıza böyle bir fırsat geçer, belli olmaz. Opera seyretmeyi sevenler bu fırsatı kaçırmasın.

Kültür sanatla pandoranın kutusu açılıyor

Her daim tiyatroya, konsere, sergiye gitme fırsatımız bulunmuyor. O zamanlarda televizyon izlemek, podcast dinlemek yardımcı olabiliyor. Onlardan biride HT Bloomberg kanalında Çarşamba akşamları saat 23.15’te canlı yayınlanan “Pandoranın Merakı” programı. Sunuculuğunu Eylül Görmüş’ün üstlendiği programda yazarlar, şairler, çizerler, oyuncular hayatlarında onları “o” yapan kitapları, filmleri, objeleri bavulları anlatıyor. Kendi var olma hikayelerini bizlerle paylaşıyorlar. Pandoranın kutusunu açıyorlar. Bir saatlik bir sürede konukların kişisel hayatından parçaları dinliyor. Yeni kitaplar, filmler öğreniyor. Bazen de kendi hayatımızda etkili olan filmlerin, kitapların onlarda da etkili olduğunu görüyoruz. Gelen konuklar içerisinden oyuncu Nezaket Erden’in, yazar Defne Suman’ın, oyuncu melis Birkan’ın konuk olduğu bölümler benim favorim oldu. Televizyonda kültür sanatla ilgili ne izleyelim diyenler bu programı kaçırmasın. Aynı zamanda bölümler bir iki gün içerisinde HT Bloomberg YouTube kanalına da yükleniyor. Dileyenler oradan da izleyebilir.

 

Önceki Yazı

Edebiyat yayıncılığında  bu dergiler yeni bir  soluk 

Sonraki Yazı

Yönetmen dünyası: Kogonada 

Son Yazılar

Burgazada, Sait Faik ve gençler

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle yazar Sait Faik’in vefatının 70. yılında Burgazada’da birlikteydik. Burgazada

Şiir daima bir fazladır

Şair İhsan Deniz: “Şiir kendi başına vardır, olduğu yerde durur, orda, ancak orada vardır. Tanımlar ne