Hırka-İ Saadet Dairesi Ziyaretçi Bekliyor

2 dakikada okunur

Topkapı Sarayı Müzesi’nde ‘Mukaddes Emanetler’in yer aldığı Hırka-i Saâdet Dairesi, Ramazan ayına özel kapsamlı restorasyon çalışmalarının ardından ziyaretçilerle buluşacak. 

İlk olarak Yavuz Sultan Selim’in 1517’de Mısır’ın fethinden sonra İstanbul’a getirdiği Mukaddes Emanetler, bugün adı Hırka-i Saâdet Dairesi olan Has Oda’da sergileniyor. ‘Mukaddes Emanetler’ arasında Hazreti Muhammed (SAV) başta olmak üzere, daha önceki peygamberlere, halifelere ve sahabelere ait eşyalar bulunuyor. Dairede ayrıca Hazreti Muhammed’in hırkasının yanı sıra sancak-ı şerif, Uhud Savaşı sırasında kırılan dişinin parçası, nâme-i saâdetleri, sakal-ı şerifleri, kılıcı, yayı ve kadem-i şerifleri yer alıyor. Müzede, Hazreti İbrahim’in tenceresi, Hazreti Musa’nın asası, Hazreti Davud’un kılıcı, Hazreti Yusuf’un cübbesi, halifelere ve sahabeye ait kılıçlar, Hazreti Fatıma’ya ait gömlek, Kâbe anahtarları, Hacerü’l Esved mahfazası gibi ‘Asr-ı Saâdet’i yansıtan mukaddes emanetler de sergileniyor. Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Topkapı Sarayı Daire Başkanı İlhan Kocaman, “Ecdadımızın bu mekâna vermiş olduğu önem harikuladedir. Çünkü Peygamber Efendimizin manevi eserlerine hürmeten hazırlanmıştır. Eserlere hürmeten mekânın büyüklüğü ve tezyini, mekânda bulunan eserler Efendimize gösterilen hürmetin bir göstergesidir” ifadelerini kullandı. Özel yöntemlerle muhafaza edilen eserlerin bulunduğu Topkapı Sarayı Müzesi, salı günleri hariç her gün ziyaretçilerini ağırlıyor.

Önceki Yazı

Üsküdar’ın Kalbine Dokunan Sergi

Sonraki Yazı

Bayburt’un Sıra Dışı Müzesi

Son Yazılar

Onun mirası tebessümü ve dostluğuydu

Şehit Mustafa Cambaz anlatılırken tebessümünden, kediseverliğinden, fotoğrafçılığından ve mücadelesinden bahsediliyor. Onun mücadelesi doğduğu andan başlıyor 15

Yazının nabzı vardır

Yazar Zeki Bulduk: “Yazı, yaşamaktan daha sahici geliyor bana. Yazıyı pek değiştiremeyiz ama anıları bile farklı