Hüzün, Sevinç, Yepyeni Heyecanlar…

8 dakikada okunur

Facebook, Twitter, Instagram, YouTube derken kimi zaman gündemi takip etmekte güçlük çeksek de bazen toplu taşımada bazen iş yerinde kısa bi’ molada bazen de gün sonunda sosyal medya gündemini yakından inceliyoruz. Hepimiz sosyal medyayı profesyonel denecek seviyede kullanmaya başladık. Kendi hayatımızdan detayları paylaştığımız sosyal medyada başkalarının hayatından detayları da takip eder olduk. Geçtiğimiz hafta kültür ve sanata dair bazı gelişmeler oldu. Fatma Girik’in vefatı, Sinan Akçıl’ın yeni albümü ve Sunucu Zeliha İlhan Doymuş’un ödülü gibi sosyal medyada iz bırakan gelişmelere sizler için mercek tuttum.

“Bu dünyadan bir Fatma Girik geçti”
Türk sinemasının mihenk taşı yapımlarında rol almış, ekranda gördüğümüz an yeniden bizi kendine hayran bırakan usta sanatçı Fatma Girik geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yumdu. Kariyeri boyunca 180’den fazla yapımda rol alan duayen sanatçının vefatı tüm sanatseverleri yasa boğdu.
Türk sinemasının bir başka duayen ismi Hülya Koçyiğit de vefat haberi ile derin üzüntü yaşayanlardandı. Kişisel Instagram hesabından Fatma Girik’in fotoğrafı eşliğinde duygularını dile getiren Koçyiğit, “Türk sineması en önemli oyuncularından birini kaybetti, ben kardeşimi…” diyerek hepimizi duygulandırdı.
Sinan Akçıl yeni albümüyle ses getirdi
Pop müziğin yetenekli ve sevilen ismi Sinan Akçıl, “Piyanist 2” adını verdiği yeni albümünü kısa süre önce duyurmuştu. Albümün çıkış şarkısı olan “Durum Çok Acil” yayınlandığı andan itibaren dijital medyada büyük ses getirdi. Sözü ve müziği Sinan Akçıl’a ait olan şarkıya hayat veren Merve Özbey ve Mustafa Ceceli’yi yine dinlediğimiz andan itibaren “yine yapmışlar yapacaklarını” diyoruz. Bu kışın favori aşk şarkılarından biri olmaya şimdiden göz kırpan şarkı dijital mecralardaki listelerde şimdiden en üst sıralara hakim oldu. Şarkı, farklı ülkelerdeki YouTube listelerinde trendlere girmeyi başarınca Sinan Akçıl da bu durumu paylaşmadan edemedi. Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Emek ve kalbini koyan herkese teşekkürler.” notunu düşen başarılı sanatçı, şarkının her geçen gün yükselen performansının haklı gururunu yaşıyor. Bize de bu başarı karşısında tebrik etmek ve dinleyicisi bol olsun demek düşer. 🙂
Anadolu’nun bağrından içimizi ısıtacak bir fotoğraf
Son yıllara damga vuran Türk dizilerinden biri olan Gönül Dağı’nı hepimiz severek izliyoruz. Anadolu’nun tüm güzelliklerini ekrana yansıtan ve samimiyetiyle hepimizin gönlünde taht kuran yapım her sahnesinde bizden bir şeyler barındırıyor. Dizide yer alan karakterler ise gerek samimi sahneleriyle gerekse de verdiği duygularla belki de dizinin bu kadar bağlayıcı olmasının en büyük sebeplerinden biri. Dizinin sevilen oyuncularından Ferdi Sancar, geçtiğimiz günlerde setten paylaştığı fotoğrafla hepimizin içini ısıttı. Karların ortasında bir zamanların efsanesi olan ve halen Anadolu’da kullanılan minibüs ve üzerindeki ışıklandırma resmen kartpostallık bir görüntü oluşturmuş durumda. Fotoğrafı, aldığı tebriklere toplu bir teşekkür cümlesiyle paylaşan Ferdi Sancar, takipçilerinden bol bol beğeni ve yorum aldı.
“Gecenin Haberi Var” düeti kulaklarımızın pasını silecek
Pop müziğin enerjik ismi Aydilge ve başarılı sanatçı Tuna Kiremitçi’den muhteşem bir düet geliyor! Aydilge’nin şarkılarıyla eğlenmeyenimiz yoktur herhalde! Tuna Kiremitçi’nin harika sesi ise her defasında dinleyenlerini büyülüyor. Peki bu iki başarılı isim aynı şarkıda bir araya geliyor desek ne dersiniz? Bence tadından yenmez, dinlemelere doyulmaz.:)
Aydilge’den hem partnerine hem de şarkıya övgüler var. Kişisel Instagram hesabından şarkının duyurusunu yapan Aydilge, hem Tuna Kiremitçi’ye hem de şarkıya hoş bir atıfta bulundu. “Tuna’nın gamzelerinden bile daha güzel oldu” diyerek sevgili Tuna Kiremitçi’ye iltifat ederken, şarkının da ne kadar güzel olduğunu tatlı bir ipucuyla hepimize duyurmuş oldu.
“Yaşam Boyu Saygı Ödülü” Zeliha İlhan Doymuş’un oldu
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen “Güzel ve Doğru Türkçe Kullanımı Ödülleri” geçtiğimiz akşam sahiplerini buldu. Türkçenin doğru, güzel ve anlaşılır kullanımını teşvik etmek amacıyla düzenlenen ödül töreninde birbirinden değerli isimler birbirinden farklı alanlarda ödüllere layık görüldü. Gecenin önemli ödüllerinden biri de TRT Haber ekranlarında yayınlanan “Ömür Dediğin” programının sunucusu Zeliha İlhan Doymuş’a verildi. “Yaşam Boyu Saygı Ödülü”ne layık görülen Zeliha İlhan Doymuş, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda ödülün fotoğrafını takipçileriyle paylaşarak mutluluğunu dile getirdi.

Önceki Yazı

Çocuklar için ayrı bir cadde

Sonraki Yazı

Eren’i Canlandırmaktan Onur Duydum

Son Yazılar

Bir ailenin duygusal otopsisi

2023 yılının en çok konuşulan filmlerinden olan ve Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye layık görülen Justine