İstanbul Film Festivali Salonlara Dönüyor

2 dakikada okunur

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali, 18 Haziran – 4 Temmuz tarihleri arasında sinemalara geri dönüyor.

İstanbul Film Festivali, 18 Haziran – 4 Temmuz tarihlerinde çevrim içi filmlere Atlas ve Kadıköy sinemalarında yapılacak uluslararası yarışma ve gala gösterimlerini de ekliyor. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışması da bu ay yapılacak. Programda yer alan 16 uzun ve 6 kısa metrajlı filmin filmonline.iksv.org’da çevrim içi gösterimi yapılacak. Festival biletleri passo.com.tr/tr üzerinden ve İKSV ana gişeden 14 Haziran Pazartesi 10.30’da başlayacak İKSV Lale Kart üyelerine yönelik indirimli ön satışların ardından, 17 Haziran Perşembe 10.30’da genel satışa açılıyor.
Uluslararası yarışma
40. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde “Sinemaya Yeni Bakışlar” temasını işleyen filmler festivalin büyük ödülü Altın Lale için yarışıyor. Uluslararası Yarışma’da 9 ülkeden 11 film yer alıyor. İKSV’nin 16 yıl boyunca yönetim kurulu başkanlığını yürüten, İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına en iyi filme verilen Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü, bu yıl da Eczacıbaşı Topluluğu tarafından para ödülüyle destekleniyor. Bu ödülün 10 bin Euroluk bölümü Altın Lale’nin sahibi olacak filmin yönetmenine, 50 bin TL’lik bölümü filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenecek firmaya, 5 bin avroluk bölümü ise Jüri Özel Ödülü’nü kazanacak filmin yönetmenine takdim edilecek. 40. İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışması’nın jüri başkanı yönetmen Radu Jude, jüri üyeleri yönetmen Mahnaz Mohammadi, oyuncu Katia Goulioni, oyuncu Numan Acar, fotoğrafçı, yönetmen Fabrizio Maltese.

Önceki Yazı

Meriç’i Fikirleri ve Eserleriyle Yaşatacağız

Sonraki Yazı

Marmara Yaptıklarımızı Yüzümüze Kusuyor

Son Yazılar

Yapay Sherlock Holmes

IQ’sunun 190 olduğu tahmin edilen Sherlock Holmes şimdiye kadar yazılmış en zeki karakterlerden biridir. Yazar Sir

Doğu’da masalsı aşklar bitmez

Gazeteci Yazar Samet Doğan’ın üçüncü romanı “Beni Yemen’de İtalyana Benzetirler” Ketebe Yayınları’ndan çıktı. İçinde aşkı, arkadaşlığı