İstanbul için bienal vakti

7 dakikada okunur

Sanat Ajandası’nda: yılın merakla beklenen sanat olayı 17. İstanbul Bienali, Macar müzik grubu Kaláka, Zorlu PSM tiyatro oyunu “Evlilikten Sahneler” ve yolunuz düşerse önerileri sizleri bekliyor.

Litros Sanat olarak bu sayımızda da kültür sanat ajandamız oldukça dolu. Eylül ayı ile birlikte kültür sanat sezonunu açtık. Etkinliklere de sonbaharın enerjisi yansıdı. İstanbul’daki sanatseverleri hareketli bir sezon bekliyor. Sanatın kalbi İstanbul’da her yıl merakla beklenen İstanbul Bienali’nden müjdeli haber geldi. 17. İstanbul Bienali 17 Eylül’de kapılarını sanatseverlere açmaya hazırlanıyor. Farklı alanlardan katılımcıları bir araya getiren bienal multidisipliner etkileşimi artırmayı hedefliyor. Ayrıca İstanbul’da etnik müzik rüzgarı da etkili olacak. Macar müziğinin sevilen grubu Kaláka, 23 Eylül’de AKM’de İstanbullular ile buluşacak. Sanat ajandamızın tiyatro bölümünde de Ingmar Bergman’ın kült filminden Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlanmış “Evlilikten Sahneler” isimli oyun var. Ece Dizdar, Kayhan Berkin ve Naz Buhşem’in oynadığı oyun kadın erkek ilişkilerine ışık tutuyor.

 

 

Bienal rüzgarı İstanbul’da

İstanbul’a artık sonbahar rüzgarı hakim. Kulağımızda her ne kadar Teoman’dan “İstanbul’da Sonbahar” çalsa da bir gözümüz sonbahar ile açılan kültür sanat sezonunda. Sezonun açılması ile birlikte şunu söylemekte fayda var: İstanbullular bu yıl da kültüre ve sanata doyacak. Litros Sanat kültür sanat ajandası olarak sezonun ilk kapsamlı işini duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. İstanbul’daki sanatseverlerin her yıl heyecanla beklediği İstanbul Bienali 17 Eylül’de kapılarını açıyor. Bu yıl on yedinci edisyonuyla güncel sanatın buluşma merkezi haline gelecek olan 17. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh üstleniyor. Bienal, birden fazla farklı sanat dallarını bir araya getiren sergilerden oluşuyor. 17. İstanbul Bienali’ne sanatçı, düşünür, yazar, şair, araştırmacı, mimar, radyo programcısı, balıkçı, aktivist gibi daha birçok alandan 500’ün üzerinde katılımcı kolektif ve bireysel çalışmaları ile katkı sağlayacak. İstanbul Bienali’nin mekanları İstanbul’un eski ve karakteristik semtlerinden seçilmiş. Beyoğlu, Kadıköy, Fatih ve Zeytinburnu’nda yer alan 12 sergi mekânının yanı sıra, şehrin dört bir yanında sayıları 50’yi aşan kitapçı, sahaf, hastane, huzurevi, kafe, metro durakları ve bir radyo istasyonunda izleyiciyle buluşacak. İstanbul’un eski semtlerinin seçilmesindeki en önemli faktör mahalle kültürünün bazı bölgelerde hâlâ canlı olması. Bienal kapsamındaki eserler böylelikle bizlere mahalle ve mahallelilerle kurulan ilişkileri de sanat kapsamında anlatacak.

 

 

Etnik müzik tınıları Taksim’den yükselecek

Kültür sanat ajandamız sizi etnik tınıların yolculuğuna da çıkarıyor. Taksim’den Macar müziğinin notaları yükselecek. 53. sanat yılını kutlayan Macar müzik grubu Kaláka ikinci kez İstanbul’a geliyor. Grup adını Macaristan’ın Erdel bölgesinden alıyor. O bölgede Kaláka ismi “birlikte çalışmak” anlamına geliyor. Adlarından da anlaşılacağı gibi “Müzik işi grup işidir, kolektif çalışmanın ürünüdür.” şiarı ile kurulan grup, Macar şiirinin en güzel örneklerinden esinlenerek yaptıkları besteleri halk müziği formatında seslendiriyor. Gruptaki çalgı aleti çeşitliliği dinleyenlerin kulaklarının pasını siliyor adeta. Gitar, klarnet, ağız kopuzu ve ukulelenin tınılarının armonisi eşsiz yolculuğa çıkarıyor etnik müzik severleri. Müzik ve şiirin keyifli birlikteliğine şahit olmak isteyen sanatseverler Macar müzik grubu Kaláka’yı 23 Eylül’de Taksim AKM’de dinleyebilecek.

 

 

Bergman’a Türkçe uyarlama

İsveçli oyun yazarı ve yönetmen Ingmar Bergman’ın mutlaka bir eserini izlemiş, “Yaban Çilekleri” filminden bir replik mutlaka zihninizin bir kenarında tüm cazibesi ile saklanmıştır. Kültür sanat ajandası olarak Bergman severler için bir etkinlik seçtik. Ingmar Bergman’ın kült filmi “Evlilikten Sahneler” Kayhan Berkin tarafından tiyatroya uyarlandı. Johan ve Marianne isimli bir çiftin 10 yıllık evliliklerini kadın-erkek ilişkileri bağlamında ele alan oyun, izleyicilere “İki insan bir ömür bir arada yaşayabilir mi?” sorusunu soruyor. Başrollerde Ece Dizdar, Kayhan Berkin ve Naz Buhşem yer alıyor. Sorunları eski yöntemlerle çözemediklerini fark eden çiftin gerçeklerle yüzleştiklerinde yaşanan bu yüzleşmeyi nasıl karşılayacaklarını anlatan tiyatro oyunu Zorlu PSM’de 20 Eylül’de izleyenlerle buluşacak.

Önceki Yazı

Ahi Çelebi’den dünyaya uzanan yol

Sonraki Yazı

Ustalar olmasaydı bugünlere gelemezdik!

Son Yazılar

Şehir, mimari ve sanat

Hepimizin ortak derdi olan hususlarla ilgili birkaç soru soralım; Mimarlık eğitimi ülkemizde bu kadar geliştiği halde